مقاله کاربرد اوزون در ضد عفونی

اُزون، مولکول سه اتمی اکسیژن، به عنوان قویترین اکسید کننده و ضدعفونی کننده در جهان شناخته شده است. این گاز به دلیل ساختار ناپایداری که دارد، پس از انجام ضدعفونی و گذشت مدت زمان کوتاه، به اکسیژن تبدیل می شود؛ لذا باقیمانده‌ای بر جای نمی گذارد. این خصوصیت خارق‌العاده اُزون موجب استفاده گسترده آن شده و آن را در گروه ضدعفونی کننده های ارگانیک قرار داده است.

گاز اُزون به فرمول O3 گازی با اکسندگی بسیار بالاست که معمولاً ناپایدار بوده و در بسیاری از واکنش ها مانند کلر عمل می کند. خاصیت اکسید کنندگی این گاز باعث می‌شود تا کاربردهای صنعتی زیادی داشته باشد. اُزون یک ضدعفونی کننده بسیار انعطاف پذیر است و بسته به موارد استفاده کاربردهای بسیاری در صنعت تصفیه آب و تصفیه هوا غیره داراست. اُزون بر خلاف ضدعفونی کننده های معمول مانند کلر، فرمالین، مواد شیمیایی و.. هیچگونه مواد شیمیایی مضر بر جای نمی گذارد.

با توجه به میزان پاک کنندگی اُزون بعضا از آن برای استریل کردن تجهیزات در عرصه های پزشکی و .... استفاده می شود.

اُزون چگونه بر باکتری ها و ویروس ها اثر می کند؟

   اُزون با توجه به قدرت اکسندگی بالا، در مجاورت با باکتری ها و ویروس ها نسبت به سابیدن و از بین بردن جداره های آنها اقدام می نماید و با توجه به میزان اکسندگی بالا می تواند این کار را در کوتاه ترین زمان ممکن انجام داده و با از بین بردن جداره ویروس آن را از بین ببرد. دستگاه برای تولید گاز اُزون و آب اُزون دار صرفا به آب و نیروی برق نیاز دارد و نیازی به مواد مصرفی نیست.

مزیت ها:

فوق العاده سریع و اثرگذار
موثر روی انواع باکتری و ویروس ها
بدون نیاز به مواد مصرفی
قابل استفاده در حضور پرسنل (آب اُزون دار)
بدون هیچ گونه ماند ماده شیمیایی مضر
بدون بوی نامطبوع و اذیت کننده


ویژگی ها و مشخصات فنی:

وزن خشک: 85 کیلوگرم
ابعاد: 100*70*250 سانتی متر
ظرفیت تولید آب اُزون دار در ساعت: 150 لیتر بر ساعت (20ppm)
توان مصرفی: 1.2 kwh

کاربردها:

ضدعفونی مدارک و اوراق و اسناد
ضدعفونی کردن مراجعین و کارکنان سازمان
ضدعفونی کردن محیط و سطوح


برگرفته از جهاد دانشگاهی قزوین

دانلود مطلب

سیستم مدیریت هوشمند اتاق سرور

شروع با پیشران

شرکت پیشران صنعت ویرا با اساس نامه اتوماسیون صنعتی و کنترل ابزار دقیق و ساخت تابلوهای برق فشار قوی و ضعیف تاسیس گشت و ازهمان ابتدا در حوزه کاربرد ابزار دقیق در bms و سپس تولید و ساخت آنها قدم نهاد و در ادامه  مسیر توانست با اتکا به تجربیات چندین ساله و استخدام نیروهای متخصص  برق عملا جزو شرکتهایی باشد که محصولات قابل اتکایی با عناوین  مانیتورینگ شرایط محیطی اتاق سرور -کنترلرهای دمای دیتا سنتر -دیتالاگرهای سردخانه و انبار -هشدار دهنده های دمای یخچال و فریزر و شمارشگرهای نمایشگاهی و فروشگاهی و تابلوهای برق متنوع با کاربردهای محتلف روانه بازار نماید در حال حاضر سیستمهای کنترل دما و رطوبت اتاق سرور این شرکت تنها سیستم مبتنی بر سخت افزار صنعتی plc-hmi  در ایران است.

 تماس با پیشران    رزومه وپروژها

مشتریان پیشران

شرکتها - موسسات - ادارات دولتی و مشتریان خصوصی پیشران صنعت ویرا موسسات مشتریان پیشران صنعت شرکت های مشتری پیشران صنعت ویرا ادارات مشتری پیشران صنعت ویرا مشتریان ما

پروژه های پیشران

پروژه های اجرا شده توسط پیشران صنعت ویرا پیشران صنعت ویرا پروژه های پیشران صنعت ویرا دستگاه اتوماسیون اداری شرکت پیشران صنعت ویرا