نقص هایی که در استاندارد سازی اتاق سرور باید اصلاح گردد

برای گرفتن iso  یا گواهینامه های isms  نیازمند انجام تغییراتی در اتاق سرور هستیم که این تغییرات بخشی حکم تهیه برخی ادوات واجب در اتاق سرور  و بخشی حکم فاکتورهای ایمنی و امنیتی  را دارند بخشی که در خصوص سنسورهای ایمنی و مشکلات الکتریکی است اینجا بازگو میشود که عموما به هوشمند سازی اتاق سرور و یا سیستم های کنترل و نظارت بر اتاق سرور مربوط میشود 

مشکلات اتاق سرور
الف )مشکلات الکتریکی اتاق سرور


1)بروز گرمای اضافی و سوختگی در کابلها
اگر ظرفیت بار الکتریکی اتاق سرور به درستی محاسبه نشود و یا اینکه در زمان کابل کشی از کابل مناسب با ضخامت استاندارد استفاده نگردد بروز سوختگی در کابلها دیر یا زود اتفاق می افتد.


2)اتصالی در سیمها و کابلها
تابلوی برق اتاق سرور عموما بعد از نصب دیگر بازبینی نمیشود همین مورد میتواند سبب بروز مشکلاتی از قبیل باز شدن اتفاقی سیمهای تحت فشار و یا کابلها و یا قطع سر سیمها به خاطر اویزان بودن دراز مدت گردد و این مورد میتواند سبب بروز اتصالی در تابلو و بروز مشکلات بزرگتر گردد.


3)داغ شدن فیوزها و کلیدها
فیوزها یا بریکرهای استفاده شده در تابلوی تغذیه و یا جعبه فیوز اگر در زمان کار داغ باشند میتواند به دو دلیل بارز رخ دهد.


اول اینکه ظرفیت فیوز با بار گذرنده از آن مطابقت ندارد و فیوز به درستی کار نمیکند.
دوم اینکه ترمینالهای زیر پیچ فیوزها شل شده باشند که در نتیجه آن ارتباط ناقص صورت میگیرد و این نقص ارتباط سبب داغ شدن آن میگردد.


ب)مشکلات دما و رطوبت اتاق سرور

1)افزایش دمای اتاق سرور در فصول گرم
کم بودن ظرفیت برودتی اتاق سرور منجر به اتفاق فوق میگردد که خود میتواند عامل یحران بزرگی گردد.


2)افزایش دمای اتاق سرور در صورت سوختن سیستم برودتی
نداشتن کولر بک آپ و یا عدم جا به جایی درست کولرها در زمانهای زیر 24 ساعت منجر به این مشکل میشود به عبارت بهتر اگر یک سیستم اسپیلیت به طور مداوم 24 ساعت 7 روز هفته کار کند احتمال آنکه به مشکل و یا نقص فنی مواجه شود چندین برابر بیشتر از کولری است که به ازای هر 24 ساعت کار 24 ساعت استراحت در آن پیش بینی شده است .


افزایش رطوبت در مناطق با رطوبت بالا یا پس از باران
افزایش رطوبت یکی از مسائلی است که در زمان بروز باران و یا رفتن برق در مناطق با رطوبت بالا رخ میدهد و سبب بروز شینم و در نتیجه وجود خیس شده گی و نهایتا اتصالی در تجهیزات سروری و الکتتریکی مینمید که گاها منجر به خساراتی چند ده میلیونی میگردد.


ج)مشکلات حریق و بروز دود یا نشت آب در اتاق سرور


1)اتاق های سرور به دلیل داشتن سیستمهای الکتریکی سرور ها و یو پی اس ها همواره مستعد حریق های کوچک و بزرگ هستند تقریبا میتوان گفت همه حریق ها به دلیل نقص های الکتریکی رخ میدهد و برای آنکه تجهیزات اتاق سرور از مشکلات مربوط به آتش سوزی مصون بماند باید مسایل اکتریکی اتاق ها که در بالا گفته شد حل و فصل گردد بعنوان مثال میتوان دیتا سنترهای مختلفی را که همین یک سال گذشته در اخبار منتشر شده اند را جستجو کرد.


2)نشت آب سیستمهای بروتی یکی از داستانهایی است که همه اتاق های سرور کم یا بیش با آن رو به رو بوده اند و در صورت دفع ناقص میتواند بحران ساز شود.


3)نشت آب لوله های تاسیساتی نیز مساله دیگری است که باز هم چه از سقف یا کف و یا دیواره ا بروز کند باعث بروز صدمات جدی به تجهیزات الکتریکی حساس اتاق سرور میشود.

د)مشکلات ناشی از سرقت و ورود غیر مجاز

حرکات ناخواسته در اتاق سرور آسیبی به هارد سرورها وارد می کند که در نتیجه داده ها موجود در آن را با مشکل ایجاد خواهد کرد. حرکت افراد، حرکت وسایل نقلیه و برخی از این قبیل موجب می شود تا حرکت های ناخواسته ای را به دنبال داشته که- فرجام بدی دارد. این حرکت های ناخواسته که به آن ارتعاش نیز گفته می شود، درایوهای سرور را دچار اختلال می کند که این اختلال ممکن است به حذف داده های درون سرور بیانجامد. بنابراین نباید به حرکت کردن در اتاق های سرور پرداخت و بایستی بیشتر کارها را به شکل آهسته انجام داد.


مشکلات و مسایل فوق هستند که سبب ایجاد استاندارد های اتاق سرور میشوند و هر کدام از آنها بدفعات در اتاق های سرور کل دنیا رخ داده اند تا نتیجتا توسط ieee بعنوان یک راه حل استانداردی برای آنها تدوین گشته است .

 

عدم وجود تجهیزات الزامی برای اتاق سرور 

نبودن این تجهیزات سبب عدم تعلق گواهینامه isms  به ن شرکت یا سازمان  متقاضی خواهد شد 

1- هوشمند سازی و کنترل اتاق سرور

2-تجهیزات اعلام و اطفای حریق

3-اکسس کنترل و درب ضد حریق 

4-دبوار ضد حریق 

5-فایر وال قابل اعتماد 

6-سقف و کف استاندارد اتاق سرور 

7-تابلوی استاندارد برق اتاق سرور 

8-سیستم مدیریت برق اتاق سرور برای مراکز بزرگ dcpa

 

 

 

شروع با پیشران

شرکت پیشران صنعت ویرا با اساس نامه اتوماسیون صنعتی و کنترل ابزار دقیق و ساخت تابلوهای برق فشار قوی و ضعیف  از سال 92 تاسیس گشت و ازهمان ابتدا در حوزه کاربرد ابزار دقیق در bms و سپس تولید و ساخت آنها قدم نهاد و در ادامه  مسیر توانست با اتکا به تجربیات چندین ساله و استخدام نیروهای متخصص  برق عملا جزو شرکتهایی باشد که محصولات قابل اتکایی با عناوین  مانیتورینگ شرایط محیطی اتاق سرور -کنترلرهای دمای دیتا سنتر -دیتالاگرهای سردخانه و انبار -هشدار دهنده های دمای یخچال و فریزر و شمارشگرهای نمایشگاهی و فروشگاهی و تابلوهای برق متنوع با کاربردهای مختلف روانه بازار نماید در حال حاضر سیستمهای کنترل دما و رطوبت اتاق سرور این شرکت تنها سیستم مبتنی بر سخت افزار صنعتی plc-hmi  در ایران است.

 تماس با پیشران    رزومه وپروژها

مشتریان پیشران

شرکتها - موسسات - ادارات دولتی و مشتریان خصوصی پیشران صنعت ویرا موسسات مشتریان پیشران صنعت شرکت های مشتری پیشران صنعت ویرا ادارات مشتری پیشران صنعت ویرا مشتریان ما