رمز ارز ها پس از مرگ مالکین چه میشوند؟

 

حتماً‌ شما هم داستان‌های مالکین رمزارز را شنیده‌اید که پس از گم کردن عبارت‌های بازیابی (seed phrases)، اندوخته کلانِ رمزارز خود را از دست داده‌اند. در این شرایط، رمزارز برای همیشه از بین می‌رود. با این حال این پرسش پیش می‌آید که اگر مالک از دنیا برود، چه بر سر رمزارز وی خواهد آمد؟ در این مطلب قرار است با هم ببینیم تکلیف رمزارز پس از مرگ مالک چیست؟


رمزارز چه تفاوت‌هایی با ارزهای سنتی پس از مرگ دارد؟

اندوخته‌ای که فعلاً در بانک پس‌انداز کرده‌اید را در نظر بگیرید. اگر خدای ناکرده پس از هزارودویست سال عمر شما به پایان برسد، این اندوخته یا به فرد دیگری که وصیت‌ کرده‌اید می‌رسد یا این‌که به‌صورت خودکار میان وارث‌ها تقسیم می‌شود؛ در غیر این صورت، اندوخته به دولت می‌رسد.
آیا برای رمزارز هم همین روال وجود دارد؟

عبارت‌های بازیابی نقش مهمی در مالکیت رمزارز دارد. هیچ‌کسی قانونی و رسمی نمی‌تواند بدون عبارت‌های بازیابی به رمزارز شما دسترسی داشته باشد. البته احتمال هک همیشه وجود دارد، اما عبارت‌های بازیابی ضامن امنیتی قابل‌اطمینانی برای نفوذ غریبه‌ها به رمزارز به‌حساب می‌آید. با این حساب می‌توان گفت اگر فردی از دنیا رفت، هیچ‌کس بدون داشتن عبارت‌های بازیابی فرد متوفی نمی‌تواند به اندوخته رمزارز وی دسترسی داشته باشد.

جالب است بدانید این اتفاق تاکنون رخ داده و میلیاردها دلار بیت‌کوین به باد رفته. در ژوئن ۲۰۲۱، مرد ۴۱ ساله‌ای اهل رومانی با نام میرکا پاپِسکو (Mircea Popescu) در پی مرگی ناگوار در سواحل کاستا ریکا (Costa Rica) از دنیا رفت. مرگ پاپسکو صحبت‌های بی‌شماری درباره اتفاقی که پس از مرگ مالک رمزارز باید بیفتد را در انجمن‌های ارزهای دیجیتال به راه انداخت.

از قرار معلوم پاپسکو در زمان حیات، یکی از میلیاردرهای دنیای رمزارز به حساب می‌آمد. وی نزدیک به ۲ میلیارد دلار بیت‌کوین اندوخته بود. هنوز مشخص نشده که این سرمایه هنگفت کجا خواهد رفت. چه بسا که اصلاً جایی نرود. این مقدار هنگفت بیت‌کوین به‌راحتی نابود می‌شود. در اینجا این پرسش پیش می‌آید که آیا اندوخته بیت‌کوین شما هم اگر خدای ناکرده اتفاقی برایتان افتاد از بین می‌رود؟


پس از مرگ مالک رمزارز چه کسی تصرف آن‌ها را در اختیار می‌گیرد؟

زمانی که مقدار هنگفتی رمزارز برای همیشه از بین برود (به دلیل مرگ مالک یا گم‌شدن عبارت بازیابی)، می‌توان تمهیداتی را انجام داد. یکی از این تمهیدات، به‌اشتراک گذاشتن عبارت بازیابی با فردی است که به وی اطمینان دارید. ترجیحاً این فرد باید کسی باشد که می‌خواهید اندوخته رمزارز شما به وی ارث برسد. با انجام این کار اطمینان خاطر حاصل می‌کنید که اگر خدای ناکرده دستتان از دنیا کوتاه شد، این فرد با عبارت بازیابی که در اختیارش قرار داده‌اید به اندوخته شما دسترسی خواهد داشت.

 

هوشمند سازی اتاق سرور را اینجا بخوانیمبا این حال این روش خطرهایی نیز دارد. فردی که به وی اطمینان کرده‌اید در زمانی که زنده‌ هستید یا از دنیا رفته‌اید، می‌تواند از عبارت بازیابی به نفع خودش استفاده کند و داروندار رمزارزهای شما را به یغما ببرد. از طرف دیگر ممکن است این فرد رمزارز شما را بر خلاف خواسته‌ای که با وی مطرح کرده‌اید، در راه‌های دیگری مصرف کند.

به همین دلیل باید آگاهی بیشتری درباره رمزارزها داشته باشید و اتفاق‌هایی که خدای ناکرده ممکن است پس از فوت شما برای این رمزارز بیفتد را در نظر بگیرید. هم‌اکنون هیچ راه قانونی برای انتقال پس از فوت رمز ارز به دیگران وجود ندارد. از طرف دیگر اگر به اطرافیان یا فرد مورداعتمادی نگفته باشید که رمز ارز دارید، با توجه به ناشناس و نامتمرکز بودن هویت افراد دارای رمزارز، حتا امکان دارد پس از فوت شما،  اطرافیان‌تان به‌راحتی رمزارزی که اندوخته‌اید را پیدا نکنند. از آن‌جایی که قوانین مشخصی برای اندوخته رمزارز فردی که از دنیا رفته وجود ندارد، رصد‌ کردن مسیری که رمزارز پس از فوت مالک دنبال می‌کند نیز کار دشواری است.

با این حال اگر صلاح دانستید، می‌توانید در وصیت‌نامه‌ خود، وارثی برای رمزارز مشخص کنید. در این شرایط باید حتماً عبارت بازیابی رمزارز خود را در اختیار این  وارث قرار دهید. همان‌گونه که اشاره کردیم این فرد باید کاملاً قابل اطمینان باشد؛ در غیر این صورت ممکن است رمزارزی که با هزارویک‌ زحمت اندوخته‌اید در راه‌هایی به غیر از مسیر دلخواه شما خرج شود یا اندوخته رمزارز ممکن است برای همیشه از بین برود

در پایان باید باز هم تاکید کنیم که رمزارز شما تفاوت بسیاری با اندوخته‌های سنتی دارد. به همین دلیل در صورت مرگ فرد، این رمزارز همانند اندوخته‌های سنتی به‌راحتی در اختیار وارث‌ها قرار نمی‌گیرد. شرط عقل این است که علاج حادثه را قبل از وقوع انجام دهید و تکلیف اندوخته‌‌هایی که در رمزارز کنار گذاشته‌اید را به‌گونه‌ای مشخص کنید تا به وارث دلخواه شما برسد.

برگرفته از مجله شبکه

چگونه از سرقت ارزهای دیجیتال جلوگیری کنیم

ارز دیجیتال با ثبات یا استیبل کوین

قراردادهای مبتنی بر زنجیره بلوکی

ارزهای دیجیتال و انواع آنها

شروع با پیشران

شرکت پیشران صنعت ویرا با اساس نامه اتوماسیون صنعتی و کنترل ابزار دقیق و ساخت تابلوهای برق فشار قوی و ضعیف  از سال 92 تاسیس گشت و ازهمان ابتدا در حوزه کاربرد ابزار دقیق در bms و سپس تولید و ساخت آنها قدم نهاد و در ادامه  مسیر توانست با اتکا به تجربیات چندین ساله و استخدام نیروهای متخصص  برق عملا جزو شرکتهایی باشد که محصولات قابل اتکایی با عناوین  مانیتورینگ شرایط محیطی اتاق سرور -کنترلرهای دمای دیتا سنتر -دیتالاگرهای سردخانه و انبار -هشدار دهنده های دمای یخچال و فریزر و شمارشگرهای نمایشگاهی و فروشگاهی و تابلوهای برق متنوع با کاربردهای مختلف روانه بازار نماید در حال حاضر سیستمهای کنترل دما و رطوبت اتاق سرور این شرکت تنها سیستم مبتنی بر سخت افزار صنعتی plc-hmi  در ایران است.

 تماس با پیشران    رزومه وپروژها

مشتریان پیشران

شرکتها - موسسات - ادارات دولتی و مشتریان خصوصی پیشران صنعت ویرا موسسات مشتریان پیشران صنعت شرکت های مشتری پیشران صنعت ویرا ادارات مشتری پیشران صنعت ویرا مشتریان ما