لینوکس با ویندوز

 

آیا لینوکس عذاب‌آور شده و ویندوز را مجددا نصب کرده‌اید؟ آیا دوباره به ویندوز برگشته‌اید؟ در این‌جا به شما می‌گوییم چرا باید بعد از کوچ روی استفاده از لینوکس پافشاری داشته باشید.

 
آیا شما از آن دسته کاربرانی هستید که از ویندوز به لینوکس مهاجرت کردند و حالا متوجه شده‌اند که همه‌چیز طبق آنچه که امید داشتند پیش نمی‌رود؟ به فکر این هستید که دوباره همان را نصب کنید؟

دست نگه دارید!

اخت شدن با یک سیستم‌ عامل جدید همیشه کار ساده‌ای نیست، اما دلایل خیلی زیادی وجود دارد که باید با لینوکس بمانید. شاید بتوان گفت بیشتر عذر و بهانه‌هایی که کاربران بعد از کنار گذاشتن لینوکس می‌آورند، نادرست، بدون فکر یا تاریخ گذشته است.پیش از آن‌که فایل نصب ویندوز را دانلود و آن را روی فلش USB بریزید، این مطلب را مطالعه کنید، شاید پشیمان شوید.۱. داشتن حق انتخاب بین توزیع‌های بی‌شمار اتفاق خوبی است

خیلی از انتقاداتی که به لینوکس وارد می‌شود تعداد زیاد توزیع‌های آن است. توزیع‌های لینوکس هر مدلی از استفاده را پوشش می‌دهند، از سرورها گرفته تا دسکتاپ‌ها، کامپیوترهای تک برد، اینترنت اشیاء و خیلی موارد دیگر.

شما می‌توانید خیلی راحت بیشتر توزیع‌ها را نادیده بگیرید و فقط روی توزیع‌های لینوکس برای دسکتاپ متمرکز شوید.

بهترین نقطه برای شروع می‌تواند اوبونتو باشد، چراکه به‌خوبی پشتیبانی شده است. با این‌حال ممکن است شما دنبال یک توزیع کاربردی‌تر مانند لینوکس مینت باشید.

مطمئنا باید وقت بگذارید تا بتوانید توزیع مناسب خودتان را پیدا کنید، شاید حتا لازم باشد به ویندوز برگردید تا زمانی که نسخه مناسبتان را پیدا کنید. اما وقتی پیدا کردید شک نکنید که دیگر به عقب نگاه نمی‌کنید.
۲. اول از همه لینوکس را امتحان نکردید

ویندوز همه جا دیده می‌شود: محل کار، دانشگاه یا کتابخانه. همه می‌دانیم چطور از کامپیوتری که ویندوز دارد استفاده کنیم.

بیشتر آن‌هایی که برای اولین بار به سراغ لینوکس می‌روند، هیچ ایده خاصی درباره این‌که چگونه از سیستم‌عامل لینوکس استفاده کنند ندارند. دلیل آن خیلی ساده است: تا به حال از لینوکس استفاده نکرده‌اند. مهاجرت به سیستم‌عامل جدید بدون این‌که قبل از آن تستش کرده باشید کار منطقی و عقلانی‌ای نیست.

خوشبختانه، قبل از این‌که به لینوکس مهاجرت کنید. راه‌های زیادی وجود دارد که می‌توانید آن را امتحان کنید. می‌توانید از نرم‌افزار مجازی‌سازی برای اجرای لینوکس استفاده کنید. می‌توانید Windows Subsystem for Linux (WSL) را روی ویندوز کامپیوترتان نصب و آن را امتحان کنید.

اگر دوست داشته باشید می‌توانید یک کامپیوتر لینوکسی کوچک مانند رزبری پای بخرید و با آن کار کنید.

مهم نیست کدام روش بیشتر مورد علاقه شما است، حتما قبل از تغییر سیستم‌عامل خود به لینوکس روی آن وقت بگذارید.


۳. توزیع مورد نظر شما نصب نمی‌شود؟ یک توزیع دیگر را تست کنید

شاید یکی از کلیدی‌ترین مشکلات کسانی که لینوکس نصب می‌کنند زمانی است که فرآیند نصب به مشکل می‌خورد.

راه‌حل ساده است. مدل کامپیوتر را بردارید و در اینترنت جستجو کنید. حتما به کلمه جستجوی خود "Linux+" یا "Install Linux" را اضافه کنید. با این کار تمام اطلاعات در خصوص این‌که کدام نسخه از لینوکس روی سخت‌افزار شما کار می‌کند را خواهید یافت.خیلی از کاربران ویندوز که نتوانسته‌اند به لینوکس عادت کنند اعتراض دارند که نسخه دسکتاپ مناسب نیست.واقعیت آن است که بر خلاف ویندوز، می‌توانید تقریبا هر محیط دسکتاپی که خواستید را روی نسخه توزیع لینوکس انتخاب شده داشته باشید. به‌طور مثال، اوبونتو به‌صورت پیش‌فرض با GNOME ارائه می‌شود. اما مدل‌های دیگر هم وجود دارد، نسخه‌هایی مانند "KDE PlsmaT یا Xfce.
۵. در واقع، تفاوت آنچنانی نسبت به ویندوز وجود ندارد

آن‌هایی که دست از لینوکس برداشته و دوباره به ویندوز برگشته‌اند ادعا می‌کنند که لینوکس نسبت به ویندوز خیلی متفاوت است.

از نظر منطقی درست است. ایده کلی لینوکس همین متفاوت بودن است. فلسفه ساخت آن متفاوت است. اما تمام دسکتاپ‌های لینوکس با استانداردهای مشابه با ویندوز و macOS طراحی شده‌اند. همه آن‌ها با ماوس کار می‌کنند، از منوها برای سامان‌دهی اپلیکیشن‌ها استفاده می‌کنند. کلیک راست برای متن و فرمان‌های اضافه و داشتن فایل‌منیجرها از جمله این موارد هستند.

ممکن است نام‌ها متفاوت باشند، شاید طراحی بصری ناآشنا باشد، اما اصول و قواعد همان‌ها هستند.


۶. اشتباه نکنید، نرم‌افزارتان در لینوکس هم کار می‌کند

اگر تا به حال سیستم‌عامل خود را به لینوکس تغییر داده‌ باشید، حتما سعی کرده‌اید نرم‌افزار ویندور را اجرا کنید. یکی از نکات منفی لینوکس از نگاه کاربران ویندوز آن است که نرم افزارهای مهم را نمی‌توان بر روی سیستم‌عامل منبع‌باز اجرا کرد.

با این‌که نرم‌افزار ویندوز نمی‌تواند به‌صورت بومی نصب یا اجرا شود، اما روی لینوکس با ابزاری مانند Wine امکان‌پذیر است. این نرم‌افزار سازگاری‌های ضروری و مورد نیاز را به سیستم اضافه می‌کند. معمولا در کنار PlayOnLinux یا فرانت‌اند استفاده می‌شوند.


۷. غُر نزنید، به‌روزرسانی‌های لینوکس مهم هستند

به‌روزرسانی‌های ویندوز مسئول برخی از آزاردهنده‌ترین و مختل‌کننده‌ترین تجارب کامپیوتر است. در مقابل، به‌روزرسانی‌های لینوکس هستند که به‌ندرت قابل شناسایی هستند.

اگر لینوکس استفاده کرده‌اید و به‌روزرسانی‌ها باعث شدند تا به ویندوز برگردید، تصور ما بر این است که در حال استفاده از نسخه‌های بدون مجوز و غیرقانونی ویندوز هستید که نمی‌تواند به‌روزرسانی‌ها را دریافت کند.

به‌روزرسانی‌های سیستم برای امنیت و پایداری سیستم‌عامل مهم هستند. هر مدل سیستم‌عاملی که استفاده می‌کنید مطمئن شوید که به‌روزرسانی‌ها دریافت می‌شوند.


۸. سخت‌افزار کار نمی‌کند؟ یک قسمت را اشتباه انجام داده‌ایدبیشتر سخت‌افزارها بدون کوچک‌ترین سختی و زحمتی لینوکس را اجرا خواهند کرد. اگر توزیعی را انتخاب کرده‌اید که می‌دانید روی کامپیوتر یا لپ‌تاپ اجرا می‌شود، هیچ مشکلی برایتان پیش نخواهد آمد. پرینترها، نمایشگرها، ماوس و کیبورد و حتا کنترلرهای گیم و اکسسوری‌های صدا بدون مشکل کار خواهند کرد.

۹. ویندوز تعداد فرامین متنی زیادی دارد

آیا لینوکس به تعداد زیادی از فرمان‌ها نیاز دارد؟ نه.

در مورد ویندوز، می‌توانید روی خط فرمان تکیه کنید. هر کسی که ادعا می‌کند لینوکس به فرمان‌های نوشته شده وابسته است، یا فراموش کرده که یک محیط دسکتاپی نصب کند یا نتوانسته سیستم‌عامل را به‌درستی نصب کند.


۱۰. بازی‌ها روی لینوکس اجرا می‌‌شوند

شاید یکی از عوامل مهم در بین کاربرانی که به فکر بازگشت دوباره از لینوکس به ویندوز هستند، کمبود سازگاری برای بازی‌ها است. در کل، ویندوز به‌عنوان پلتفرم گیمینگ شناخته می‌شود، در حالی‌که لینوکس این‌طور نیست.

با این حال، لینوکس دارای اعتبار زیادی برای گیمینگ است:

- نسخه‌ای از Steam تقریبا برای هر نوع توزیعی از لینوکس که فکرش را بکنید در دسترس است.

- حتا SteamOS برای دانلود در دسترس است و در کنار آن سیستم‌عامل مخصوص کنسول Steam Deck که به‌زودی عرضه می‌شود وجود دارد.

- وجود نرم‌افزاری مانند Lutris سازگاری بیشتری با رابط کاربری قابل استفاده را اضافه می‌کند.

شاید مهم‌تر از همه، فناوری‌ها و لایه‌های کاربردی متعددی هستند که توسط Valve و سایر سرویس‌های توزیع دیجیتال توسعه پیدا کرده‌اند تا این اطمینان وجود داشته باشد که گیم‌های ویندوز روی لینوکس اجرا شوند.

 

برگرفته از مجله شبکه

شروع با پیشران

شرکت پیشران صنعت ویرا با اساس نامه اتوماسیون صنعتی و کنترل ابزار دقیق و ساخت تابلوهای برق فشار قوی و ضعیف  از سال 92 تاسیس گشت و ازهمان ابتدا در حوزه کاربرد ابزار دقیق در bms و سپس تولید و ساخت آنها قدم نهاد و در ادامه  مسیر توانست با اتکا به تجربیات چندین ساله و استخدام نیروهای متخصص  برق عملا جزو شرکتهایی باشد که محصولات قابل اتکایی با عناوین  مانیتورینگ شرایط محیطی اتاق سرور -کنترلرهای دمای دیتا سنتر -دیتالاگرهای سردخانه و انبار -هشدار دهنده های دمای یخچال و فریزر و شمارشگرهای نمایشگاهی و فروشگاهی و تابلوهای برق متنوع با کاربردهای مختلف روانه بازار نماید در حال حاضر سیستمهای کنترل دما و رطوبت اتاق سرور این شرکت تنها سیستم مبتنی بر سخت افزار صنعتی plc-hmi  در ایران است.

 تماس با پیشران    رزومه وپروژها

مشتریان پیشران

شرکتها - موسسات - ادارات دولتی و مشتریان خصوصی پیشران صنعت ویرا موسسات مشتریان پیشران صنعت شرکت های مشتری پیشران صنعت ویرا ادارات مشتری پیشران صنعت ویرا مشتریان ما