5 فناوری برتر که سبب تحول در دنیا میشود

5 فناوری برتر که سبب تحول در دنیا میشود

 

1. ربات انسان‌نمایی که می‌تواند به مایع تبدیل شود و تغییر شکل دهد
پژوهشگران حوزه رباتیک موفق به ساخت ربات تغییرشکل‌دهنده شده‌اند که می‌تواند از حالت مایع به فلز و برعکس تغییر شکل دهد و توانایی حرکت در محیط‌های سخت و صعب‌العبور را دارد. این ربات‌های‌ کوچک که برای ساخت آن‌‌ها از خیار دریایی الهام گرفته شده، می‌توانند نرم یا سخت باشند و بر محدودیت‌های ربات‌های امروزی غلبه کنند. در آینده نزدیک امکان استفاده از این ربات‌ها در زمینه‌هایی مثل مونتاژ تجهیزات الکترونیکی که نیازمند دقت‌ بالایی هستند یا حتا پزشکی وجود دارد.

پژوهشگران مدل‌های مختلفی از این ربات‌ها را طراحی کرده‌اند. به‌طور مثال، یک نمونه از این ربات‌ها در محیط آزمایشگاهی توانسته‌اند مسیرهای دارای موانع را طی کنند و مواد دارویی را به‌شکل دقیق به نقطه هدف که عضوی از بدن انسان بوده، برسانند. در نمونه دیگری، ربات‌ها با تغییر شکل ظاهری خود موفق به فرار از قفس‌ شده‌اند. درست مشابه با آن چیزی که در فیلم ترمیناتور نظاره‌گر آن بودیم. مهندس چنگ فنگ پان از دانشگاه هنگ کنگ می‌گوید: «توانایی جابه‌جایی بین حالت مایع و جامد در ربات‌ها، عملکرد آن‌ها را افزایش می‌دهد». ربات‌های کوچکی که می‌توانند از مکان‌های بسیار کوچک یا پیچیده با استفاده از ابزارهای معمولی عبور کنند، به‌طور حتم کاربردهای بالقوه زیادی خواهند داشت، از کارهایی همچون تعمیرات پیچیده گرفته تا رهایش دارو در نقاط خاصی از بدن انسان‌ها. به بیان دقیق‌تر، قادر هستند از سد محدودیت ربات‌هایی که توانایی تغییر شکل ظاهری خود را ندارند، عبور کرده و به همین دلیل امکان حرکت از میان مکان‌های بسیار تنگ و پرپیچ‌وخم را دارند.

تیم محققان به رهبری پان و همکارش، کینگ یوان وانگ، برای طراحی چنین ربات کارآمدی از طبیعت الهام گرفتند. موجوداتی مانند خیار دریایی می‌توانند میزان سفتی بافت‌های خود را برای بالا بردن ظرفیت بار و محدود کردن آسیب فیزیکی تغییر دهند و اختاپوس‌ها نیز می‌توانند میزان سفتی بازوهای خود را برای استتار، دستکاری اشیاء یا حرکت تغییر دهند.

به این ترتیب، محققان به یک ماده غیرسمی نیاز داشتند که بتواند به‌راحتی بین حالت نرم و سخت در دمای محیط تغییر حالت دهد. آن‌ها به سراغ گالیم رفتند، فلزی نرم که نقطه ذوب آن 29.76 درجه سانتیگراد (85.57 درجه فارنهایت) در فشار استاندارد است که فقط چند درجه کمتر از میانگین دمای بدن انسان می‌باشد. دمای دست شما می‌تواند به راحتی گالیم را ذوب کند. از آن‌جایی که دمای بدن انسان بالاتر از نقطه ذوب گالیم خالص است، رباتی که برای اهداف زیست پزشکی طراحی می‌شود باید بتواند یک ماتریس آلیاژی مبتنی بر گالیم داشته باشد که ضمن حفظ عملکرد، نقطه ذوب را افزایش ‌دهد. البته، تحقیقات بیشتری در زمینه استفاده از این ربات‌ها در حوزه زیست پزشکی باید انجام شود.

محققان یک ماتریس گالیم را با ذرات مغناطیسی ادغام کردند و چیزی را تحت عنوان «دستگاه انتقال فاز جامد- مایع مغناطیسی فعال» ایجاد کردند. کارمل مجیدی، مهندس مکانیک ایرانی از دانشگاه کارنگی ملون و از نویسندگان ارشد مقاله تیم تحقیقاتی، می‌گوید: «ذرات مغناطیسی در این‌جا دو نقش دارند. یکی این‌که ذرات مغناطیسی ماده را در برابر یک میدان مغناطیسی متناوب واکنش‌پذیر می‌کنند، در نتیجه می‌توانید از طریق القاء، مواد را گرم کنید و باعث تغییر فاز شوید. دیگری این‌که ذرات مغناطیسی به ربات‌ها امکان و توانایی حرکت در پاسخ به میدان مغناطیسی را می‌دهند».

محققان پس از آن‌که برگشت‌پذیر بودن انتقال از جامد به مایع را در ربات‌ها آزمایش کردند، ربات‌های کوچک خود را در طیف وسیعی از کاربردها آزمایش کردند. ربات‌ها توانستند از روی خندق‌های کوچک بپرند، از موانع بالا بروند و حتا برای انجام وظایف مشارکتی در جابجایی اجسام با یک‌دیگر همکاری داشته باشند. محققان حتا یک نسخه انسان‌نمای کوچک شبیه لگو ساختند که برای فرار از سلول کوچک زندان از میله‌ها عبور می‌کند و در سمت دیگر میله‌ها همانند فیلم ترمیناتور ذوب می‌شود.

سپس، تیم تحقیقاتی مدلی از معده انسان طراحی کردند و ربات را وادار کردند که شیء کوچک درون معده را ببلعد و بیرون بیاورد که این امر می‌تواند برای مثال روش مفیدی برای استخراج باتری‌های بلعیده شده باشد و سپس عملیات را به‌طور معکوس انجام دادند و شیء‌ای را به همان روش وارد معده کردند. این تیم امیدوار است با این روش بتوانند شکل هدفمندی به فرآیند رهایش داروها در بدن انسان‌ها بدهند. جالب آن‌که، ربات‌ها می‌توانند در مدارهای الکترونیکی حرکت کنند و روی آن ذوب شوند تا همانند یک ماده رسانا یا لحیم‌کاری عمل کنند و یک اتصال‌دهنده باشند.

2. ماده‌ای خمیری با قابلیت رسانای الکتریکی
دانشمندان علوم آزمایشگاهی با شناسایی نوعی خمیر رسانا به موفقیتی دست یافته‌اند که اجازه می‌دهد نسل جدیدی از دستگاه‌های الکترونیکی را پدید آورد. این نوآوری، شبیه به یک خمیر بازی است که خاصیت رسانایی دارد و می‌توان آن‌را به اشکال دلخواه درآورد. بدین ترتیب ماده جدید دو ویژگی انعطاف‌پذیری و رسانایی را به‌گونه‌ای ترکیب می‌کند که امکان استفاده از آن در کاربردهای مختلف را به‌وجود می‌آورد.

موادی مثل آلومینیوم، مس یا فلزات دیگر که رسانای الکتریسیته هستند، در برخی موارد ویژگی‌های مشترکی دارند. آن‌ها از ردیف‌های منظمی از اتم‌ها یا مولکول‌ها تشکیل شده‌اند که پیکربندی یکپارچه‌ای دارند و به الکترون‌ها امکان حرکت آزادانه را می‌دهند.

جیاز ژی (Jiaze Xie)، پژوهش‌گر دانشگاه شیکاگو، هنگامی که در حال آزمایش مواد مبتنی بر رشته‌های مولکولی ساخته‌شده از کربن و گوگرد بود که با اتم‌های نیکل درهم‌آمیخته شده بودند، در هنگام انجام آزمایش به نتایج غیرمنتظره‌ای دست پیدا کرد. او در کمال تعجب مشاهده کرد این ماده یک رسانای بسیار کارآمد الکتریسیته است و می‌تواند عملکرد خود را در شرایط نامناسب حفظ کند. زی که اکنون در دانشگاه پرینستون فعالیت دارد درباره‌ این نتایج که در نشریه‌ نیچر منتشر شده، گفته است: «ما این ماده را گرم کردیم، سرد کردیم، آن‌را در معرض هوا و رطوبت قرار دادیم و حتا اسید و باز روی آن ریختیم و هیچ مشکلی برای آن به‌وجود نیامد».

توانایی رسانایی این ماده در تضاد با ساختار مولکولی بی‌نظم آن است. پس از آزمایش و شبیه‌سازی، محققان به این نتیجه‌گیری کلی رسیدند که این امر به‌دلیل وجود پیکربندی لازانیا-مانند است که در آن مواد شبیه به ورقه‌های لازانیا در کنار یک‌دیگر قرار می‌گیرند و به الکترون‌ها اجازه می‌دهد به‌صورت افقی و به‌صورت عمودی حرکت کنند، حتا زمانی که لایه‌ها تراز نباشند. جان اندرسون (John Anderson)، نویسنده ارشد این تحقیق، می‌گوید: «از نگاه اصولی، این ماده نمی‌تواند فلز باشد، هرچند توضیح محکمی در این زمینه وجود ندارد».

دانشمندان بر این باور هستند که این ماده رسانا از لحاظ انعطاف‌پذیری و رسانایی الکتریسیته بی‌سابقه است، اندرسون آن‌را به «خمیربازی رسانا» تشبیه می‌کند که می‌توان آن‌را در محل مورد نظر قرار داد تا الکتریسیته را هدایت کند.

از طریق واکنش‌های شیمیایی، دانشمندان توانسته‌اند رساناهایی از مواد آلی بسازند که فراوری آن‌ها آسان‌تر و انعطاف‌پذیر هستند، با این‌حال، رسانایی آن‌ها در دماهای بالا یا رطوبت کاهش می‌یابد. با وجود مقاومت این ماده در برابر عوامل گفته‌شده، دانشمندان بر این باورند که پایه و اساس یک طبقه‌بندی جدید از مواد رسانا را ایجاد کرده‌اند. اندرسون می‌گوید: «در اصل، این امر باعث طراحی یک طبقه‌بندی کاملا جدید از مواد می‌شود که رسانای الکتریسیته هستند، شکل‌دهی آسان دارند و در شرایط معمولی بسیار مقاوم‌ هستند».

بر خلاف فلزات یا مواد رسانای معمولی که نیاز به ذوب شدن به شکل‌هایی متناسب با دستگاه‌های الکترونیکی مختلف دارند، این ماده را می‌توان در دمای اتاق ساخت. این تیم امیدوار است که با آزمایش اشکال و عملکردهای مختلف، کاربردهای بیشتری برای ماده پیدا کند. ژی می‌گوید: «فکر می‌کنیم بتوانیم آن‌را دوبعدی یا سه‌بعدی یا متخلخل کنیم یا حتا با افزودن گره‌ها یا پیوندهای مختلف، عملکردهای دیگری برای آن تعریف کنیم».

3. تشخیص فلزات سنگین در عرق بدن با یک حس‌گر ارزان
فلزات سنگین مانند سرب و کادمیوم در باتری‌ها، لوازم آرایشی و بهداشتی، مواد غذایی و سایر مواردی که بخشی از زندگی روزانه ما هستند، وجود دارند. تجمع این فلزات در بدن سمی است و به‌طور بالقوه باعث بروز مشکلاتی در سلامت انسان می‌شوند، با این حال، تشخیص آن‌ها در مایعات بدن، مستلزم وجود تجهیزات گران‌قیمت و محیط آزمایشگاهی کنترل‌شده است. محققان دانشگاه سائوپائولو (USP) در برزیل یک حسگر قابل حمل ساخته‌اند که از مواد ساده‌ای ساخته شده و فلزات سنگین را در عرق بدن با نمونه‌برداری ساده، تشخیص می‌دهد. در این تحقیق گروهی از محققان موسسه‌های فیزیک (IFSC) و شیمی (IQSC) سائو کارلوس و محققانی از دانشگاه مونیخ آلمان و دانشگاه فناوری چالمرز سوئد حضور داشتند.

نتایج این تحقیق در مقاله‌ای در مجله «Chemosensors» منتشر شده است. پائولو آگوستو ریموندو پریرا، محقق و یکی از نویسندگان این مقاله می‌گوید: «ما با اندازه‌گیری میزان فلزات موجود در بدن انسان به اطلاعات مهمی در مورد سلامت افراد دست پیدا کرده‌ایم. سطوح بالای کادمیوم می‌تواند منجر به مشکلات کشنده در مجاری تنفسی، کبد و کلیه شود. مسمومیت با سرب به سیستم عصبی مرکزی آسیب می‌رساند و باعث تحریک‌پذیری، اختلالات شناختی، خستگی، ناباروری و فشار خون بالا در بزرگسالان و تاخیر رشد در کودکان می‌شود».

انسان فلزات سنگین را عمدتا از طریق عرق و ادرار دفع می‌کند. تجزیه‌و‌تحلیل این سیالات زیستی، بخش مهمی از آزمایش‌های سم‌شناسی و درمان است. پریرا می‌گوید: «جهان به حسگرهای انعطاف‌پذیری نیاز دارد که راحت، سریع و ارزان به تولید انبوه برسند، همان‌گونه که دستگاه ما برای تشخیص در محل، نظارت مستمر و تجزیه‌و‌تحلیل غیرمتمرکز ترکیبات خطرناک، از این ویژگی‌ها برخوردار است».

برخلاف سایر آزمایش‌های استاندارد طلایی (Gold –Standard Test) برای تشخیص فلزات سنگین در سیالات زیستی، این حسگر از موادی ساخته شده که امکان تهیه آن‌ها به‌سادگی وجود دارد. این دستگاه از پلی اتیلن ترفتالات (PET) ساخته شده که در بالای آن یک نوار چسب مسی انعطاف‌پذیر رسانا همراه با حسگری که روی آن چاپ شده و یک لاک محافظ ناخن قرار دارد. رابسون آر. دا می‌گوید: «مس با غوطه‌ور شدن در محلول کلرید آهن به‌مدت 20 دقیقه و سپس شسته شدن در آب مقطر، پاک می‌شود. همه این‌ها سرعت، مقیاس‌پذیری، کم‌مصرف بودن و کم‌هزینه بودن را تضمین می‌کند».

این دستگاه به یک پتانسیواستات متصل است، ابزاری قابل حمل که غلظت هر فلز را با اندازه‌گیری اختلاف پتانسیل و جریان بین الکترودها، تعیین می‌کند. نتیجه اندازه‌گیری‌ها با استفاده از نرم‌افزار کاربردی مناسب بر روی کامپیوتر یا گوشی هوشمند نمایش داده می‌شود. این سیستم به‌اندازه‌ای عملکرد ساده دارد که می‌تواند توسط افراد غیرمتخصص بدون آموزش و متخصصان در مکان‌هایی مانند بیمارستان‌ها، کلینیک‌ها و مطب‌ پزشکان استفاده شود. عملکرد این حسگر در تشخیص سرب و کادمیوم در آزمایش‌هایی با استفاده از عرق مصنوعی غنی‌شده در شرایط تجربی ایده‌آل، مورد ارزیابی قرار گرفت که نتایج موفقیت‌آمیز گزارش شده‌اند.

مارسلو ال. کالگارو (Marcelo L. Calegaro)، از دیگر نویسندگان این مقاله، می‌گوید: «تا زمان ثبت نهایی این دستگاه، ما هیچ گزارشی مبنی بر استفاده از حسگرهای مسی انعطاف‌پذیر برای تشخیص فلزات سمی در عرق پیدا نکردیم، اما جست‌وجوهای قبل از این ممکن است مورد مشابه‌ای را نشان دهد که به‌طور بالقوه مانع از درخواست ثبت اختراع می‌شود. برای غلبه بر این مشکل، روی اصلاحات و برنامه‌های اضافی کار می‌کنیم. یک ایده کاربردی در این زمینه استفاده از دستگاه فوق برای تشخیص آفت‌کش‌ها در آب و غذا است».

4. نظارت بر حالات چهره با حسگر پوشیدنی
دانشمندان چینی نوع خاصی از حسگرهای پوشیدنی طراحی کردند که قادر به نظارت بر حالات چهره است. این حسگر پوشیدنی فوق‌العاده نازک، ضد‌میکروب و سازگار با تنفس می‌تواند حرکات بدن انسان و حتا حالات ظریف چهره را زیر نظر بگیرد. این حس‌گر ماحصل تحقیقات تیم‌هایی از محققان دانشگاه چینهوا (Tsinghua) و دانشگاه پلی‌تکنیک شی‌آن است که یافته‌های آن‌ها در مجله Nano Research منتشر شده است. این حسگر یک نانو ژنراتور سه لایه با ساختار ساندویچی است که می‌تواند انرژی مکانیکی تجدید‌پذیر و فراوان را با عملکرد بالا استخراج کند. نانوالیاف موجود در لایه میانی این حسگر انرژی مکانیکی را به الکتریسیته تبدیل می‌کند و توسط دو غشای نانوالیافی در دو طرف پوشیده شده که یک طرف آن لایه نقره 110 نانومتری است که به‌عنوان لایه الکترود عمل می‌کند.

بر اساس مطالعه انجام‌گرفته، این ساختار ساندویچی تنها 91 میکرومتر ضخامت دارد و دارای ویژگی ضد‌باکتریایی قابل توجه است. پژوهشگران بر این باور هستند که حسگر فوق به‌دلیل حساسیت بالایی که دارد قادر است به حرکت انسان واکنش نشان ‌دهد و امکان استفاده از آن در فناوری‌های پوشیدنی‌ و نظارت بر سلامت وجود دارد.

5. دیدن اجسام و انسان‌ها در پشت دیوار با استفاده از روترهای وای‌فای
دانشمندان دانشگاه کارنگی ملون و واترلو در حال کار روی سامانه پیشرفته جدیدی هستند که توانایی مشاهده انسان‌هایی را دارد که در اتاق مجاور قرار دارند. پژوهشگران سال‌ها است روی روش‌هایی کار می‌کنند تا افرادی را که پشت دیوار قرار دارند بدون استفاده از دوربین یا سخت‌افزارهای گران‌قیمت مثل LiDAR مشاهده کنند. در سال 2013، گروهی از محققان موسسه فناوری ماساچوست روشی برای استفاده از سیگنال‌های تلفن همراه برای دیدن آن سوی دیوارها ابداع کردند. در سال 2018، گروه دیگری از محققان همین موسسه از وای‌فای برای شناسایی افراد در اتاق دیگر و ترسیم حرکات آ‌ن‌ها به‌شکل آدمک استفاده کردند. اکنون، محققان دانشگاه کارنگی ملون و دانشگاه واترلو در حال ارتقاء توانایی این سیستم برای دیدن آن سوی دیوارها با استفاده از وای‌فای هستند. محققان دانشگاه کارنگی ملون، روش جدیدی را برای تشخیص اشکال و حرکات سه‌بعدی بدن انسان در یک اتاق و تنها با استفاده از روترهای وای‌فای توسعه داده‌اند. این گروه، از سیستمی تحت عنوان DensePose استفاده کردند که سیستمی برای نقشه‌برداری از تمام پیکسل‌های سطح بدن انسان در یک عکس است. در ادامه، اطلاعات در اختیار هوش مصنوعی قرار گرفت تا تصویر قابل درکی از اجسام ارائه دهد. در واقع این روشی برای گرفتن مختصات مرتبط با هر مفصل مانند بازو، سر، نیم‌تنه و غیره است که به‌عنوان یک نقطه کلیدی شناخته می‌شوند و می‌توانند حالت یک فرد را توصیف کنند. در روش فوق، پژوهشگران یک شبکه عصبی عمیق طراحی کردند که فاز و دامنه سیگنال‌های وای‌فای ارسال و دریافت شده توسط روترها را برای نقشه‌برداری مختصات بدن انسان ترسیم می‌کند.

این فناوری از طریق ارسال یک سیگنال وای‌فای کم‌مصرف از میان دیوار کار می‌کند که در اطراف اتاق طنین‌انداز می‌شود. این سیگنال تمام اشیاء موجود در اتاق را شناسایی می‌کند و اشیاء ساکن را نادیده می‌گیرد و هنگامی که سیگنال بازتاب می‌یابد از انعکاس اشیاء متحرک برای تولید تصویر رادار-مانند استفاده می‌کند. این سیگنال می‌تواند از میان دیوارهای معمولی استاندارد، نرده‌های چوبی و حتا دیوارهای بتنی عبور کند، اگرچه دامنه و دقت آن به نوع دیوار بستگی دارد.

فناوری و موضوع حقوق حریم خصوصی
محققان کارنگی ملون بر این باورند که سیگنال‌های وای‌فای می‌توانند به‌عنوان جایگزینی برای دوربین‌های معمولی RGB هنگام حس کردن افراد در یک اتاق، عمل کنند. آن‌ها می‌گویند: «استفاده از وای‌فای می‌تواند بر موانعی همچون نور ضعیف و انسداد که لنزهای دوربین‌های معمولی با آن روبه‌رو هستند، غلبه ‌کند. بنا بر استدلال آن‌ها، این فناوری باعث بهبود حفظ حریم خصوصی افراد می‌شود، چون به دوربین‌ متکی نیست و تجهیزات مورد نیاز را می‌توان با قیمت مناسب خریداری کرد. در حال حاضر، اکثر خانواده‌ها در خانه وای‌فای دارند و این فناوری ممکن است برای نظارت بر سلامت افراد مسن یا شناسایی رفتارهای مشکوک در خانه استفاده شود.

در همین ارتباط، محققان دانشگاه واترلو پهپادی به‌نام Wi-Peep ساخته‌اند که می‌تواند با استفاده از شبکه‌های وای‌فای اجسام پشت دیوارها را مشاهده کند. این دستگاه می‌تواند نزدیک یک ساختمان پرواز کند و از شبکه وای‌فای ساکنان برای شناسایی و مکان‌یابی دستگاه‌هایی که وای‌فای آن‌ها روشن است و در ساختمان قرار دارد، استفاده کند. Wi-Peep در حین پرواز چند پیام را به یک دستگاه ارسال می‌کند و سپس زمان پاسخ‌گویی هر کدام را اندازه‌گیری می‌کند و به این ترتیب می‌تواند مکان دستگاه را در یک متری شناسایی کند.

چیزی که Wi-Peep را به‌طور ویژه قابل توجه می‌سازد، دسترسی و سهولت حمل‌و‌نقل آن است. محققان این پهپاد ویژه را با هزینه 20 دلار ساخته‌اند. این حرف بدان معنا است که هر کسی با کمی تخصص می‌تواند به‌راحتی یک دستگاه مشابه بسازد. کاربردهای بالقوه این فناوری بسیار زیاد است. به‌طور مثال، برای آتش‌نشانانی که به دنبال افراد در یک ساختمان در حال سوختن می‌گردند یا در عملیات جست‌وجو و نجات هستند، قادر به استفاده از فناوری فوق هستند. با این حال، پیامدهای حفظ حریم خصوصی نیز قابل توجه است و مهم است که در صورت استفاده از فناوری برای اهداف مختلف، عواقب بالقوه آن در نظر گرفته شود.

سرورچیست ?


سرور چیست و چه مواردی را موقع خرید آن باید در نظر بگیریم؟
به صورت کلی سرور به دستگاهی اشاره دارد که در یک شبکه کامپیوتری وظایف و خدمات مختلف و متعددی را برای سایر دستگاه‌ها و کاربران شبکه ارائه می‌دهد. سرور می‌تواند یک سخت‌افزار یا یک نرم‌افزار باشد که وظیفه مدیریت و ارائه منابع و خدمات شبکه را برعهده دارد.

کنترل هوشمند اتاق سرور 

سرورها در شبکه‌ها برای انجام وظایف مختلف استفاده می‌شوند. برخی از مدل‌های رایج سرورها عبارتند از:

سرور فایل: که به اشتراک گذاری فایل‌ها و پوشه‌ها در شبکه کمک می‌کند. این سرورها به کاربران اجازه می‌دهند تا فایل‌ها را مدیریت و به آن‌ها دسترسی پیدا کنند. این نوع سرور برای کسب و کارهایی مناسب‌تر است که نیاز به انتقال و ذخیره‌ی میزان زیادی از داده‌ها و اطلاعات را در سازمان و در میان کاربران خود دارد.
سرور وب: که برای نگهداری و حفظ وبسایت‌ها و برنامه‌های تحت پوشش وب استفاده می‌شود. این سرورها می‌توانند درخواست‌های مرورگرها را پردازش کنند و صفحات وب را برای کاربران ارسال می‌کنند.
سرور پست الکترونیک: که برای مدیریت و طبقه بندی و ارسال و دریافت ایمیل‌ها استفاده می‌شود. این سرورها ایمیل‌ها را بین کاربران شبکه‌های تحت پوشش سرورها ارسال و دریافت می‌کنند.
سرور پایگاه داده: این سرور همانطور که از عنوان آن مشخص است برای ذخیره و مدیریت اطلاعات در پایگاه داده‌ها استفاده می‌شود. این سرورها به برنامه‌ها و کاربران امکان دسترسی به اطلاعات موجود در پایگاه داده را می‌دهند.
این موارد تنها نمونه‌ای از سرویس‌هایی است که سرورها قادر به ارائه آن‌ها هستند. سرور فایل یک نوع سرور است که برای ذخیره و مدیریت فایل‌ها و اشتراک گذاری آن‌ها در شبکه استفاده می‌شود. سرور فایل به کاربران اجازه می‌دهد تا از طریق شبکه به فایل‌ها دسترسی پیدا کنند و از طریق اینترنت یا شبکه داخلی فایل‌ها را به اشتراک بگذارند.

 

با استفاده از سرور فایل، کاربران می‌توانند فایل‌ها را به صورت مرکزی در یک مکان ذخیره کنند و به آن‌ها از راه دور دسترسی داشته باشند. سرور فایل می‌تواند بر روی یک سخت افزار خاص باشد یا به صورت نرم افزاری روی سیستم عامل نصب شود. پرمخاطب‌ترین سرور در میان کاربران این نوع سرور، سرورHP است که مشخصات سرورHP را در وبسایت رسام سرور می‌توانید ببینید.

با استفاده از سرور فایل، تعداد زیادی کاربر می‌توانند به صورت همزمان به فایل‌ها دسترسی داشته باشند و تغییرات را بر روی فایل‌ها اعمال کنند. سرور فایل معمولاً از پروتکل‌های انتقال فایل مانند FTP، SFTP، WebDAV یا SMB برای انتقال فایل‌ها استفاده می‌کند.

در این دسته از سرورها، سرور استوک HP بسیار پرکاربرد تر است و مخاطبان بیشتری دارد.

استفاده از سرور فایل به صورت گسترده در سازمان‌ها و شرکت‌ها رایج است. در ادامه، برخی از مزایا و کاربردهای سرور فایل را برای شما توضیح می‌دهم:

اشتراک گذاری فایل: با استفاده از سرور فایل، کاربران می‌توانند فایل‌ها را با دیگران به صورت سریع و آسان به اشتراک بگذارند. این امکان باعث سهولت در همکاری و ارتباط در میان اعضای تیم می‌شود.


مدیریت مرکزی: سرور فایل به شما امکان می‌دهد تا فایل‌ها را در یک مکان مرکزی و مشخص ذخیره و مدیریت کنید. همچنین به شما کمک می‌کند تا فایل‌ها را به صورت سازماندهی شده دسته‌بندی و طبقه بندی کنید و به راحتی آن‌ها را پیدا کنید.
کنترل دسترسی: سرور فایل به شما اجازه می‌دهد تا دسترسی کاربران به فایل‌ها را مدیریت کنید. شما می‌توانید سطوح دسترسی مختلفی برای کاربران تعیین کنید و مشخص کنید که هر کاربر چه عملیاتی روی فایل‌ها انجام دهد، مثلاً خواندن، نوشتن، حذف و غیره.

استارلینک چگونه فعال میشود؟

به گزارش پایگاه خبری تصویر زندگی به نقل از زومیت: ایلان ماسک روز ۲۹ شهریور برای ارائه‌ی سرویس اینترنت ماهواره‌ای استارلینک در ایران خواستار معافیت از تحریم‌ها شد و حالا یک روز پس از این درخواست، سه‌شنبه، ۳۰ شهریور، وزارت خزانه‌داری ایالات متحده اعلام کرد که می‌توان برخی از تجهیزات اینترنت ماهواره‌ای را به ایران صادر کرد.

با اعلام پاسخ وزارت خزانه داری آمریکا به درخواست ایلان ماسک مبنی بر لغو تحریم های آمریکایی مرتبط با پروژه استارلینک و ارائه اینترنت ماهواره ای رایگان برای ایران، این خبر خیلی زود مورد توجه کاربران ایرانی که چند روزی درگیر قطعی اینترنت در ایران و فیلترینگ اینستاگرام و واتساپ هستند قرار گرفت.

به طوری که در ۲۴ ساعت گذشته خیلی زود کاربران ایرانی در گوگل در جستجوی آموزش ثبت نام اینترنت استارلینک و اینکه چگونه از اینترنت استارلینک استفاده کنیم افتادند.

ایلان ماسک می‌خواهد اینترنت ماهواره‌ای استارلینک را در کشورمان فعال کند تا کاربران در ایران قادر به استفاده از آن باشند، اما آیا چنین کاری امکان‌پذیر است و کاربران در کشورمان می‌توانند اینترنت ماهواره‌ای را تجربه کنند؟


نحوه استفاده از استارلینک در ایران

استفاده از اینترنت ماهواره‌ای نیاز به تجهیزات خاصی دارد که شامل ترمینال یا دیش به عنوان گیرنده می‌شود؛ تجهیزاتی که به صورت یک کیت و با قیمت ۵۹۹ دلار توسط اسپیس ایکس فروخته می‌شود. بنابراین برای استفاده از استارلینک باید کاربران به این کیت دسترسی داشته باشند.

در کنار کیت، باید سرویس ماهانه برای آن تهیه کرد که این کار هم هزینه مخصوص به خودش را دارد و کاربران باید ماهانه بیش از ۱۰۰ دلار برای آن پول بپردازند. با توجه به این موضوع حتی اگر ایلان ماسک به‌زودی استارلینک را برای ایران فعال کند، باز هم نیاز به تجهیزات خاص خواهد بود.

علاوه بر این موارد، «عیسی زارع‌پور»، وزیر ارتباطات کشورمان به تازگی گفته بود که بر اساس ضوابط «شورای عالی فضای مجازی ایران»، استارلینک نمی‌تواند بدون مجوز کارش را در ایران آغاز کند و این موضوع از سوی ایران به اتحادیه بین‌المللی مخابرات (ITU) اعلام شده است.

با توجه به تمام موارد بالا از خرید تجهیزات ضروری و سرویس گرفته تا دریافت مجوز، نمی‌توانیم در حال حاضر بطور دقیق بگوییم که در آینده استارلینک در اختیار کاربران ایرانی قرار می‌گیرد یا خیر.


در این مطلب شما را با پروژه استارلینک آشنا می‌کنیم

دیجیاتو: اینترنت ماهواره ای استارلینک سرویس اینترنتی است که ایلان ماسک، مالک شرکت هوافضای اسپیس ایکس قصد دارد آن را تا جای ممکن در اختیار تمام جمعیت جهان قرار دهد. این پروژه که توسط شرکت اسپیس ایکس در حال اجرا است، در پایان سال ۲۰۲۰ با سرمایه‌گذاری عظیمی با مبلغ ۸۸۵.۵ میلیون دلار از سوی کمیسیون فدرال تجارت آغاز شد و روند پیشرفت آن در سال ۲۰۲۱ سرعت گرفت.

در حال حاضر تعداد ماهواره‌های استارلینک به بیش از ۲۰۰۰ ماهواره رسیده است. تاکنون بیش از ۱۰ هزار نفر برای استفاده از این سرویس اینترنت درخواست داده‌اند. درحالی‌که پیش‌فروش اینترنت ماهواره ای استارلینک همچنان ادامه دارد، اسپیس ایکس نسل دوم دیش اینترنت ماهواره‌ای خود را نیز عرضه کرده و حتی ممکن است استفاده از اینترنت ماهواره‌ای خود را برای مسافران هواپیماهای مسافربری نیز امکان‌پذیر کند. ایلان ماسک پس از آغاز حمله روسیه به اوکراین امکان استفاده از اینترنت ماهواره‌ای خود را در اوکراین نیز فراهم کرده است.

هنوز مشخص نیست که پوشش اینترنت ماهواره ای استارلینک تا چه حد گسترده خواهد بود؛ اما ایلان ماسک در مصاحبه‌ای در WMC 2022 اعلام کرد که اینترنت استارلینک در آینده در تمام نقاط جهان به‌جز قطب شمال و قطب جنوب در دسترس خواهد بود؛ البته این سرویس اینترنت تنها در مناطقی قابل‌استفاده است که در آن‌ها منع قانونی وجود نداشته باشد، اجرای آزمایشی اینترنت ماهواره ای ایلان ماسک از ماه اکتبر سال میلادی جاری به‌پایان می‌رسد و پس از آن به‌صورت رسمی عملیاتی می‌شود.
اینترنت ماهواره ای استارلینک دقیقاً چیست؟

واژه «استارلینک» (Starlink) در حقیقت هم نام بخشی از اسپیس ایکس و هم نام شبکه فضایی اسپیس ایکس متشکل از ماهواره‌های مداری (این شبکه را می‌توان یک صورت فلکی ساختگی در نظر گرفت) که روند ایجاد آن در سال ۲۰۱۵ آغاز و در سال ۲۰۱۸ نمونه‌های اولیه ماهواره‌‌هایی که قرار بود در این شبکه استفاده شوند، ساخته شد.

از آن زمان تاکنون ماهواره‌های زیادی به این صورت فلکی ساختگی اسپیس ایکس اضافه شده و تاکنون اسپیس ایکس برای گسترش این شبکه فضایی خود، پرتاب‌های موفق زیادی داشته است. آخرین عملیات پرتاب ماهواره‌های استارلینک در تاریخ ۱۲ اسفند با پرتاب ۴۷ ماهواره انجام شد و با این عملیات تعداد این ماهواره‌ها به بیش از ۲۰۰۰ ماهواره رسید؛ البته تعدادی از این ماهواره‌ها تنها نمونه‌های اولیه یا ماهواره‌های غیرعملیاتی هستند.


امکان استفاده از اینترنت استارلینک به‌عنوان اینترنت خانگی

بله.استارلینک هم قصد دارد مانند چند شرکت دیگر ازجمله «هیوزنت» (HughesNet) و «ویانت» (Vianet) اینترنت ماهواره‌ای را برای بخش خانگی نیز ارائه دهند؛ مخصوصاً در مناطق روستایی و سایر مناطق جهان که از اینترنت پرسرعت دارای پهنای باند بالا محروم هستند. اینترنت ماهواره‌ای محدودیت سایر روش‌های ارائه سرویس اینترنت را ندارد و می‌تواند به‌راحتی برای ارائه اینترنت پرسرعت به مناطقی که به اینترنت پایدار دسترسی ندارند یا کاملاً از آن محروم هستند، استفاده شود.

برای بهره‌مندی از اینترنت ماهواره‌ای نیازی به استفاده از خط تلفن نیست و تنها وسیله لازم برای استفاده از اینترنت ماهواره‌ای، یک ترمینال کوچک یا همان دیش ماهواره‌ برای دریافت سیگنال‌های ماهواره‌ها و انتقال آن‌ها به مودم است. تجهیزات لازم برای استفاده از این سرویس اینترنت می‌تواند روی سقف، حیاط یا حتی فضای خارجی نزدیک به خانه نصب شود. اسپیس ایکس یک اپلیکیشن واقعیت افزوده برای اندروید و iOS منتشر کرده است تا کاربران با استفاده از آن بتوانند بهترین مکان و موقعیت را برای قرار دادن ترمینال گیرنده بیابند.


ترمینال گیرنده اینترنت ماهواره ای استارلینک

در حال حاضر استارلینک تنها در نقاط خاصی از آمریکا و کانادا قابل‌استفاده است؛ اما ایلان ماسک اعلام کرده است تاکنون بیش از ۱۰۰ هزار ترمینال برای استفاده از اینترنت استارلینک را برای مشتریان خود به ۱۴ کشور ارسال کرده است. هرچقدر ماهواره‌های بیشتری به شبکه فضایی استارلینک اضافه شود، پوشش این سرویس گسترده‌تر خواهد شد. ایلان ماسک امیدوار است در نهایت بتواند سراسر جهان را تحت پوشش اینترنت بی‌سیم پرسرعت قرار دهد
سرعت و پینگ اینترنت ماهواره‌ ای استارلینک

طبق اطلاعات ارائه‌شده در وب‌سایت استارلینک در ماه‌های آینده سرعت این اینترنت ماهواره‌ای در اکثر نقاط بین ۵۰ تا ۱۵۰ مگابایت در ثانیه و پینگ آن ۲۰ تا ۴۰ میلی‌ثانیه خواهد بود. در ضمن احتمال قطع کامل کوتاه‌مدت اینترنت این سرویس نیز وجود دارد؛ البته مسئولان اسپیس ایکس مدعی هستند با افزایش تعداد ماهواره‌ها در مدار، افزایش ایستگاه‌های زمینی و بهبود عملکرد نرم‌افزار شبکه، سرعت، پینگ و پایداری اینترنت این شرکت تقویت خواهد شد.
سرعت اینترنت ماهواره ای استارلینک

ایلان ماسک فوریه سال میلادی گذشته با انتشار توییتی مدعی شد سرعت اینترنت ماهواره او تا پایان سال ۲۰۲۱ دو برابر خواهد شد و به ۳۰۰ مگابیت در ثانیه خواهد رسید. اکنون در سال ۲۰۲۲ ارزیابی درست بودن یا نبودن چنین ادعایی دشوار است؛ زیرا سرعت این سرویس اینترنت بر اساس زمان و مکان دریافت آن متغیر خواهد بود. طبق گزارش یکی از مشترکان اینترنت ماهواره‌ ای استارلینک، متوسط سرعت این سرویس اینترنت در سال گذشته در کالیفرنیا در حدود ۷۸ مگابایت در ثانیه و پینگ آن در حدود ۳۶ میلی‌ثانیه بوده است.


هزینه استفاده از اینترنت استارلینک

استارلینک در حال حاضر در حال سفارش پذیری است و افرادی که برای استفاده از این اینترنت ماهواره‌ای درخواست داده‌اند، باید برای دریافت تجهیزات گیرنده منتظر بمانند. استارلینک سال میلادی گذشته اعلام کرد در مرحله اجرای آزمایشی این پروژه، آماده‌سازی سرویس برای متقاضیان جهت استفاده نهایی ۶ ماه طول می‌کشد.

هزینه ماهانه استفاده از این سرویس ۱۱۰ دلار اعلام شده است که مالیات و یک‌سری از هزینه‌های دیگر نیز به آن اضافه می‌شود. در ضمن مشترکان باید ۵۹۹ دلار نیز برای دریافت ترمینال گیرنده امواج اینترنتی و مودم مخصوص اینترنت ماهواره‌ای پرداخت کنند.

حق اشتراک ماهیانه ۱۱۰ دلاری برای یک سرویس اینترنت هزینه زیادی محسوب می‌شود. در ضمن باید این موضوع را هم در نظر بگیرید که سرعت اینترنت ماهواره‌ ای استارلینک به‌اندازه سرعت اینترنت فیبر نوری در آمریکا نیست؛ اما ماسک مدعی شده است که این سرویس اینترنت در مناطق محرومی که به اینترنت پرسرعت و پایدار دسترسی ندارند، ارزش هزینه کردن را دارد.

گوئین شاتول (Gwynne Shotwell)، مدیرعامل اسپیس ایکس، مدعی شده است هزینه ۵۹۹ دلاری خرید تجهیزات لازم برای استفاده از اینترنت استارلینک در سال‌های آینده کاهش می‌یابد؛ زیرا اسپیس ایکس قصد دارد هزینه تولید ترمینال‌های گیرنده را با بهره‌مندی از روش‌های مختلف در سال‌های آینده کاهش دهد. جدیدترین مدل ترمینال گیرنده اسپیس ایکس که تأیید کمیسیون فدرال تجارت را نیز دریافت کرده، اندازه کمتری نسبت به مدل قبلی دارد و هزینه تولید آن نیز کمتر است؛ اما مشترکان برای خرید آن همچنان باید ۵۹۹ دلار بپردازند.

شاتول اعلام کرده استارلینک قصد دارد قیمت‌گذاری سرویس اینترنت ماهواره‌ای خود را تا جای ممکن شفاف کند. لازم به ذکر است که استارلینک قصد دارد سرویس ویژه خود را نیز با سرعت دانلود ۱۵۰ تا ۵۰۰ مگابیت با حق اشتراک ماهانه ۵۰۰ و هزینه ۲۵۰۰ دلاری برای خرید تجهیزات، نیز راه‌اندازی کند.
مناطق تحت پوشش اینترنت ماهواره‌ ای استارلینک

همان‌طور که گفتیم ایلان ماسک مدعی شده است در آینده تمام نقاط جهان تحت پوشش اینترنت ماهواره‌ای قرار می‌گیرند؛ اما در حال حاضر تنها در چند کشور و در مناطق خاصی قابل‌استفاده است. کشورهای تحت پوشش در حال حاضر شامل آمریکا، کانادا، انگلستان، فرانسه، آلمان، هلند، بلژیک، سوئیس، دانمارک، پرتغال، استرالیا و نیوزلند می‌شود. در ضمن می‌توانید در هنگام ارائه تقاضا برای پیش‌سفارش این اینترنت ماهواره‌ای، برای استفاده از سرویس در کشورهای ایتالیا، لهستان، اسپانیا و شیلی هم تقاضا کنید.

پوشش جهانی اینترنت ماهواره‌ ای استارلینک، نیازمند قرار گرفتن ۱۰ هزار ماهواره در مدار زمین است و همان‌طور که گفته شد در حال حاضر تنها ۲ هزار ماهواره در مدار قرار گرفته‌اند؛ بنابراین هنوز تا امکان‌پذیر شدن ارائه سرویس اینترنت ماهواره‌ای اسپیس ایکس به تمام نقاط جهان، فاصله زیادی داریم (اسپیس ایکس با ارائه نشانه‌های به‌صورت غیرمستقیم نشان داده است که قصد دارد ۴۲۰۰۰ ماهواره را در شبکه فضایی خود مستقر کند).در حال حاضر تنها ۲۰ درصد از این تعداد ماهواره پرتاب شده‌اند و در مدار قرار گرفته‌اند. با این تعداد ماهواره بهترین میزان پوشش، پوشش کشورهای واقع در مدار ۴۵ تا ۵۳ درجه شمالی است. ایلان ماسک سال میلادی گذشته در رویداد MWC 2021 اعلام کرد که پوشش جهانی اینترنت استارلینک قطب شمال و قطب جنوب تا اوت ۲۰۲۱ امکان‌پذیر می‌شود.

شاتول هم سال گذشته مدعی شد پوشش جهانی این سرویس اینترنت تا پاییز ۲۰۲۱ تکمیل می‌شود؛ اما تاکنون چنین اتفاقی رخ نداده است. در ماه سپتامبر ۲۰۲۱ ایلان ماسک در پاسخ به توییتر کاربری در مورد زمان پایان مرحله اجرای آزمایشی پروژه استارلینک، ماه اکتبر را زمان پایان این مرحله از پروژه اعلام کرد.

در ۲۰ دسامبر ۲۰۲۰، ۰.۰۸ درصد از آمریکایی‌ها به اینترنت استارلینک دسترسی پیدا کردند. با وجود اینکه در آن زمان پروژه استارلینک هنوز در مرحله آزمایشی قرار داشت، مشترکان اینترنت ماهواره‌ای آن به حداکثر سرعت دانلود ۱۰۰ مگابیت در ثانیه و حداکثر سرعت آپلود ۱۰ مگابیت در ثانیه دسترسی پیدا کردند
چرا باید از اینترنت ماهواره‌ای استفاده کنیم؟

اینترنت فیبر نوری در برخی از کشورها سرعت بسیار بالاتری نسبت به سرعت وعده‌داده‌شده در مورد اینترنت ماهواره‌ ای استارلینک دارند؛ اما پیاده‌سازی گسترده این سرویس اینترنت و افزایش مناطق تحت پوشش آن امر دشواری محسوب می‌شود و انتقال فیبرهای نوری به تک‌تک منازل فرایند زمان‌بری است

اما در مقابل، پرتاب ماهواره‌ها به فضا کار تقریباً ساده‌ای محسوب می‌شود و برای پیاده‌سازی اینترنت ماهواره‌ای مراحل اداری کمتری باید طی شود؛ مطمئناً سرویس‌های اینترنت ماهواره‌ای زودتر از اینترنت فیبر نوری برای مناطق محروم و دور از دسترس قابل‌استفاده خواهند شد و از این سرویس‌های اینترنت می‌توان برای برقراری تماس‌های تلفنی نیز استفاده کرد. در ضمن ماهواره‌های استارلینک علاوه بر انتقال امواج اینترنت، برای ارسال سیگنال‌های GPS نیز استفاده شوند.

مطمئناً در آینده استارلینک در زمینه ارائه اینترنت ماهواره‌ای موفق‌تر از سایر رقبای خود خواهد شد؛ زیرا این پروژه تحت حمایت اسپیس ایکس اجرا می‌شود و این شرکت تنها شرکت هوافضایی است که ماهواره‌بر قابل فرود با قابلیت استفاده مجدد دارد که یک برگ برنده طلایی برای استارلینک در مقابل سایر رقبای آن محسوب می‌شود.

ایلان ماسک در سال ۲۰۱۸ اعلام کرد که درآمد حاصل از اینترنت استارلینک می تواند هزینه هدف بلندپروازانه آغاز زندگی بشر در سیاره مریخ را تأمین کند. اگر روزی شاهد این اتفاق باشیم ممکن است اسپیس ایکس یک شبکه متشکل از ماهواره‌های اینترنت‌رسان نیز برای سیاره قرمز ایجاد کند؛ بنابراین کاربران استارلینک می‌توانند در ایجاد اینترنت پرسرعت برای سیاره مریخ در آینده نیز نقش داشته باشند! مسلماً ساکنان مریخ هم مثل زمینی‌ها به اینترنت پرسرعت علاقه‌مند خواهند بود!


سرعت اینترنت ماهواره‌ای در مقایسه با سرعت اینترنت فیبر نوری

البته متأسفانه سرعت اینترنت ماهواره‌ای در آینده نزدیک به‌پای سرعت اینترنت فیبر نوری نخواهد رسید البته در ایران صحبت راجع به این سرعتها منطقی نیست چرا که بالاترین سرعت ارایه شده تئسط isp  ها  16 مگا است که در مقابل  فیبر نوری و استارینک بسیار کند محسوب ممیشود زیرا امواج دربردارنده اطلاعات درخواستی کاربر برای عبور از هواکره و رسیدن به ماهواره‌های ارائه‌دهنده باید مسافت زیادی را طی کند و مسلماً دریافت سیگنال‌ها از این ماهواره‌ها توسط ترمینال‌های گیرنده هم مدت‌زمان زیادی طول خواهد کشید.

به همین دلیل سرعت اینترنت ماهواره‌ای نسبت به سایر سرویس‌های اینترنت پرسرعت به میزان قابل‌توجهی کمتر است. طولانی بودن زمان ارسال و دریافت سیگنال‌ها در هنگام استفاده از اینترنت ماهواره‌ای باعث افزایش تأخیر این سرویس اینترنت هم می‌شود، به همین دلیل افراد هنگام استفاده از تلفن ماهواره‌ای صدا را با تأخیر می‌شنوند.

استارلینک وعده داده است به‌منظور افزایش سرعت و کاهش تأخیر اینترنت ماهواره‌ای خود، ماهواره‌های مداری خود را در ارتفاع کمتری از سطح زمین مستقر خواهد کرد و ارتفاع این ماهواره‌ها از سطح زمین در مقایسه با ارتفاع ماهواره‌های متداول، ۶۰ برابر کمتر خواهد بود؛ ارتفاع کمتر ماهواره‌ها از سطح زمین باعث کاهش مدت‌زمان ارسال و دریافت سیگنال‌ها بین تجهیزات گیرنده و فرستنده و درنتیجه کاهش تأخیر اینترنت می‌شود؛ البته هنوز اظهارنظر در مورد تأثیرگذار بودن یا نبودن این اقدام استارلینک برای کاهش تأخیر اینترنت زود است.
آیا اینترنت استارلینک قابل‌اعتماد است؟

گزارش‌های منتشرشده از سوی منابع معتبر مثل مجله فست کمپانی (Fast Company) و CNBC نشان‌دهنده رضایت مردم از اینترنت ماهواره استارلینک است؛ البته استارلینک به‌صراحت اعلام کرده است که احتمال قطع کامل اینترنت در زمان اجرای آزمایشی پروژه وجود دارد. در وب‌سایت https://downdetector.com/ که اختلالات سرویس‌های مختلف اینترنت در آمریکا را گزارش می‌کند، چهار مورد اختلال این سرویس اینترنت ماهواره‌ای در ماه‌های ژانویه، فوریه و آوریل ۲۰۲۱ و حتی مارس ۲۰۲۲ گزارش شده است؛ اما در مقابل مشترکان سرویس هیوزنت هیچ اختلال مهمی را گزارش نکرده‌اند و کاربران سرویس اینترنت ماهواره‌ای «ویاست» (Viasat) هم تنها یک مورد اختلال را گزارش کرده اند؛ البته در تمام موارد اختلال سرویس استارلینک، مشکل تنها در چند ساعت برطرف شده است.

البته درصورت تمایل برای استفاده از اینترنت ماهواره‌ای، باید این موضوع را در نظر بگیرید که موانع مقابل ترمینال‌های گیرنده می‌توانند فرایند ارسال و دریافت سیگنال‌ها را مختل کنندِ بنابراین این سرویس اینترنت برای افراد ساکن مناطق شهری با تراکم بالای ساختمان‌های مرتفع مناسب نیست
تأثیر هوا و بارش بر کیفیت اینترنت ماهواره‌ ای استارلینک

مختل شدن عملکرد اینترنت ماهواره‌ای در شرایط بد آب و هوایی، یکی از نقاط ضعف اساسی آن است. در هنگام بارش برف درصورتی‌که حجم برف در حال بارش زیاد نباشد و برف‌ روی سطوح در حال آب شدن باشد، ترمینال گیرنده می‌تواند امواج را بدون مشکل دریافت کرد؛ اما چنانچه افزایش ارتفاع برف باعث ایجاد مانع در مقابل ترمینال شود، روند دریافت و ارسال سیگنال‌ها مختل می‌شود. در وب‌سایت استارلینک توصیه شده ترمینال گیرنده در ارتفاع بالا در فضایی باز و بدون مانع نصب شود. در ضمن تأثیر منفی بارش سنگین برف یا باران روی کاهش سرعت این سرویس اینترنت ماهواره‌ای و همچنین احتمال بسیار کم قطع کامل اینترنت در چنین مواقعی، به‌صراحت بیان شده است.
نگرانی‌های مرتبط با اینترنت ماهواره‌های استارلینک

اینترنت ماهواره‌ ای استارلینک تاکنون جنجال زیادی به پا کرده است. کمیسیون فدرال تجارت مجوز پرتاب ۱۲ هزار ماهواره برای ارائه این سرویس اینترنت ماهواره‌ای را صادر کرده است. چنین اقدامی باعث ایجاد نگرانی‌هایی برای متخصصان ناسا و افراد فعال در حوزه مطالعات اخترشناسی شده است؛ زیرا آن‌ها معتقدند پرتاب این تعداد از ماهواره‌ها که در فاصله بسیار نزدیکی از زمین قرار می‌گیرند، می‌تواند رصدهای زمینی را با مشکل مواجه کند و افرادی که در حال رصد فضا هستند، ممکن است این ماهواره‌ها را با اجرام فضایی و سماوی اشتباه بگیرند.

درضمن قوانین و اقدامات مقابله‌کننده‌ای برای کاهش سرعت پیشرفت این فناوری از سوی رقبای استارلینک نیز ایجاد شده است.

اتحادیه بین‌المللی اخترشناسی (International Astronomical Union) در سال ۲۰۱۹، مدت کوتاهی پس از پرتاب نخستین ماهواره‌های پهن‌باند استارلینک، با انتشار بیانیه‌ای هشدارگونه در مورد تأثیرات منفی پیش‌بینی‌نشده گسترش ماهواره‌های استارلینک روی مطالعات اخترشناسی و همچنین عواقب بد افزایش استفاده از اینترنت ماهواره‌ای برای حیات موجودات شب‌زی هشدار داده است.

افراد ارائه‌دهنده این بیانیه اذعان کرده اند که هنوز تأثیر این ماهواره‌های قابل‌مشاهده بسیار زیاد پراکنده در فضا، بر آسمان شب مشخص نیست. به اعتقاد آن‌ها اگرچه این ماهواره‌ها تنها با اهداف خوب و برای تسهیل و تسریع ارائه اینترنت پرسرعت به مناطق محروم و دور دست در فضا قرار گرفته‌اند؛ اما ممکن است هم مطالعات اخترشناسی را تحت تأثیر منفی قرار دهند و هم تهدیدی برای موجودات شب‌زی باشند (ممکن است این موجودات ماهواره‌های استارلینک را با دشمن یا طعمه اشتباه بگیرند).

استارلینک از زمان انتشار این بیانیه تاکنون در حال آزمایش طراحی‌های مختلف ماهواره‌ها با هدف کاهش میزان روشنایی و میزان قابل‌مشاهده بودن آن‌ها است. این شرکت در ابتدای سال ۲۰۲۰ آزمایش ماهواره‌ای به نام ماهواره تاریک یا دارک ست (Darksat) با یک پوشش خاص ضدبازتاب را آغاز کرد.

در ضمن این شرکت در همان سال ماهواره‌ای به نام «وایزرست» (Visorsat) به معنی ماهواره دارای آفتاب‌گیر را پرتاب کرد که مجهز به یک آفتاب‌گیر خاص است. درنهایت این شرکت در اوت ۲۰۲۰ تعدادی ماهواره جدید پرتاب کرد که همه آن‌ها دارای آن آفتاب‌گیر خاص بودند. شاتول اعلام کرده است که اسپیس ایکس تلاش می‌کند ماهواره‌ها در رصد فضا از زمین، مشکلی ایجاد نکند و حتی کودکان نیز بتوانند با تلسکوپ‌های ساده خود به‌راحتی اجرام و سیارات را ببیند.

در ضمن طبق اطلاعات ارائه‌شده در وب‌سایت استارلینک، این شرکت در حال مشارکت با افراد فعال در حوزه مطالعات اخترشناسی است تا مهندسان آن بفهمند این افراد دقیقاً چه اجرامی را می‌خواهند مشاهده کنند و اطلاعات لازم در مورد این موضوع را به دست آورند تا بر اساس این اطلاعات تغییرات لازم را به‌منظور کاهش روشنایی ماهواره‌ها اعمال کنند.
پاسخ به سوالات رایج کاربران درباره اینترنت ماهواره‌ ای استارلینک
اینترنت ماهواره‌ ای استارلینک چیست؟

پروژه استارلینک امکان استفاده از اینترنت پرسرعت با پهنای باند بالا بدون نیاز به خط تلفن را فراهم می‌کند که فقط نیاز به ترمینال گیرنده امواج ماهواره‌ها و مودم مخصوص اینترنت ماهواره‌ای دارد.
امکان ثبت نام اینترنت ماهواره‌ ای استارلینک در ایران وجود دارد؟

ایلان ماسک وعده داده که استارلینک را برای ایران فعال کند، با این حال برای استفاده از آن کاربران در ایران به تجهیزات مخصوص نیاز دارند.

انواع کاربردهای چت جی پی تی chatgpt

چت‌جی‌پی‌تی چیست و در چه زمینه‌هایی قابل استفاده است؟

 

چت جی‌پی‌تی چیست؟
ChatGPT یک مدل زبانی هوش مصنوعی (AI) بزرگ است که توسط OpenAI آموزش دیده است. این مدل بر مبنای پردازش زبان طبیعی (NLP) طراحی شده است و برای پاسخ به سوالات و ارائه پیشنهادات و مشاوره در موضوعات مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. ChatGPT بر اساس معماری GPT-3.5 طراحی شده است و از تمامی داده‌های موجود در وب برای آموزش آن استفاده شده است. به عبارت دیگر، ChatGPT یک موتور پرسش و پاسخ هوشمند است که با استفاده از هوش مصنوعی، می‌تواند با کاربران ارتباط برقرار کند و به آ‌ن‌ها پاسخ دهد. شرکت‌ها می‌توانند از ChatGPT می‌توانند در بسیاری از حوزه‌ها و برنامه‌های کاربردی از این فناوری قدرتمند استفاده کنند. به طور مثال، برخی از شرکت‌های بزرگ دنیای فناوری از ChatGPT در برنامه‌های چت‌بات خود مثل Facebook Messenger، WhatsApp، Slack برای ارائه پاسخ‌های دقیق به کاربران استفاده کرده‌اند. با استفاده از ChatGPT، برنامه‌های چت‌بات می‌توانند به صورت خودکار به سوالات کاربران پاسخ دهند و اطلاعات مورد نیازشان را در اختیارشان قرار دهند.

جالب آن‌که شرکت‌های بزرگی مثل مایکروسافت نیز از این روبات هوشمند در موتور جستجوی هوشمند خود استفاده کرده‌اند. به طور مثال، بینگ جدید مایکروسافت با استفاده از ChatGPT به کاربران کمک می‌کند تا به سرعت به پاسخ‌های موردنظر خود برسند. البته، شرکت‌ها یا توسعه‌دهندگان وب‌سایت‌ها می‌توانند یک وب سایت جستجوی هوشمند برای رستوران‌ها، فروشگاه‌ها و مراکز خرید طراحی کنند و از ChatGPT برای کمک به کاربران در یافتن بهترین رستوران‌ها، فروشگاه‌ها و مراکز خرید استفاده کنند.

جالب آن‌که شرکت‌ها می‌توانند از ChatGPT در ربات‌های خدمت‌رسانی مثل خدمات مشتریان برنامه‌های تلفن همراه و بانکداری استفاده کنند. با استفاده از ChatGPT، ربات‌های خدمت‌رسان می‌توانند به صورت خودکار به سوالات و مشکلات کاربران پاسخ دهند و به آن‌ها راهنمای لازم را ارائه دهند.

همچنین، این امکان وجود دارد که از ChatGPT در سایت‌های مشاوره و راهنمایی مانند سایت‌های پزشکی و روانشناسی نیز به شکل محدود استفاده کرد. با استفاده از ChatGPT، مشاوران می‌توانند به صورت خودکار به سوالات کاربران پاسخ دهند و به آن‌ها راهنمایی ارائه دهند.

یکی دیگر از کاربردهای ChatGPT در حوزه ساخت برنامه‌های آموزشی است. ChatGPT می‌تواند در برنامه‌های آموزشی مانند آموزش زبان و ریاضی مورد استفاده قرار گیرد. با استفاده از ChatGPT، برنامه‌های آموزشی می‌توانند به کاربران در درک مفاهیم و حل مسائل کمک کنند و به سوالاتشان پاسخ دهند.

10 کاربرد چت جی‌پی‌تی در دنیای واقعی
همان‌گونه که اشاره کردیم، ChatGPT یک مدل پردازش زبان طبیعی قدرتمند است که در بسیاری از حوزه‌ها و برنامه‌های کاربردی مورد استفاده قرار می گیرد. در زیر 10 کاربرد از ChatGPT در دنیای واقعی آورده شده است:

پشتیبانی مشتری: ChatGPT می تواند به عنوان یک ربات چت برای پشتیبانی از مشتریان در صنایع مختلف مانند بانکداری، فروشگاه آنلاین و شرکت‌های خدماتی استفاده شود. این مدل قادر است به صورت خودکار به سوالات مشتریان پاسخ دهد و مشکلاتشان را حل کند.
پشتیبانی آموزشی: ChatGPT می‌تواند به عنوان یک مشاور آموزشی در صنایع مختلف مانند آموزش آنلاین، آموزش زبان و آموزش حرفه‌ای استفاده شود. این مدل می‌تواند به صورت خودکار به سوالات دانشجویان پاسخ دهد و به آن‌ها راهنمایی در یادگیری بهتر مفاهیم مختلف ارائه کند.
موتور جستجوی هوشمند: ChatGPT می تواند به عنوان یک موتور جستجوی هوشمند استفاده شود و به کاربران کمک کند تا بهترین پاسخ را برای سوالاتشان پیدا کنند.
ارائه پیشنهادات کاربردی: ChatGPT می‌تواند به عنوان یک مشاور شخصی استفاده شود که به کاربران توصیه‌ها و راهنمایی‌های کاربردی در موضوعات مختلف مانند سلامتی، تغذیه، ورزش، زندگی شخصی و موارد دیگر ارائه دهد.
تولید محتوای خلاق: ChatGPT می‌تواند به عنوان یک ابزار برای تولید محتوای خلاقانه مانند شعر، داستان، مقاله، یادداشت و سایر موارد استفاده شود.
ترجمه خودکار: ChatGPT می‌تواند به عنوان یک ابزار ترجمه خودکار مانند Google Translate استفاده شود و به کاربران کمک کند تا متون را به زبان دلخواه‌شان ترجمه کنند.
پیشگویی و تحلیل داده‌ها: ChatGPT می‌تواند به عنوان یک ابزار برای پیشگویی و تحلیل داده‌ها در حوزه‌های مختلف مانند بازاریابی، مالی، علوم اجتماعی و موارد دیگر استفاده شود.
تولید متن خودکار: ChatGPT می تواند به عنوان یک ابزار برای تولید متن خودکار مانند خلاصه خبر، توضیحات محصول و متون تبلیغاتی استفاده شود.
پردازش زبان طبیعی: ChatGPT می‌تواند به عنوان یک ابزار برای پردازش زبان طبیعی مانند شناسایی احساسات، شناسایی موجودیت‌ها و تحلیل متون استفاده شود.
ربات‌های چت: ChatGPT می‌تواند به عنوان چت ربات در صنایع مختلف مانند فروشگاه آنلاین، بانکداری، صنعت بیمه و موارد دیگر استفاده شود تا با مشتریان در ارتباط باشد، به سوالاتشان پاسخ دهد و مشکلاتشان را حل کند.
مطلب پیشنهادی
بازار چند میلیارد دلاری چت‌بات‌ها در انتظار مشاغل و توسعه‌دهندگان
استفاده از چت‌بات‌ها و تجربیات کاربری
بازار چند میلیارد دلاری چت‌بات‌ها در انتظار مشاغل و توسعه‌دهندگان
دریافت برنامه آموزشی از چت جی‌پی‌تی برای یادگیری زبان انگلیسی
یکی از کاربردهای مهم ChatGPT در زمینه آموزش است. به طور مثال، شما می‌توانید از این روبات درخواست کنید تا یک برنامه آموزشی در اختیارتان قرار بدهد تا بر مبنای آن گام بردارید. به طور مثال، فرض کنید در نظر دارید در مدت زمان شش ماه زبان انگلیسی را یاد بگیرد. برای انجام این کار کافی است از ChatGPT درخواست کنید تا برنامه‌ای شش ماهه در اختیارتان قرار دهد. در این حالت خروجی روبات فوق به صورت زیر خواهد بود:

ازم به توضیح است که یادگیری زبان انگلیسی در شش ماه کمی چالش‌برانگیز است و شما باید تمام وقت خود را صرف یادگیری کنید. با این‌حال، اگر هدف‌گذاری دقیق و برنامه‌ریزی درست داشته باشید به سرعت در کار خود پیشرفت می‌کنید. بر مبنای این الگو ما از چت جی‌پی‌تی درخواست کردیم یک برنامه شش ماهه در اختیارمان قرار دهد که خروجی به شرح زیر بود:

ماه اول:

شروع با یادگیری مباحث کلیدی زبان انگلیسی، شامل حروف الفبا.
یادگیری تلفظ صحیح حروف الفبا و اعداد.
گسترش دایره واژگان با یادگیری 50 واژه جدید.
گوش دادن به پادکست‌ها و فیلم‌های کوتاه با موضوعات مختلف و تمرین شنیداری.
ماه دوم:

ادامه یادگیری مباحث زیربنایی زبان انگلیسی، شامل ساختار جملات ساده و کاربرد زمان حال ساده.
یادگیری تلفظ صحیح ساختارهای جملات ساده.
گسترش دایره واژگان با یادگیری 50 واژه جدید.
تمرین مکالمه با یک فرد آشنا به زبان انگلیسی یا با استفاده از برنامه‌های چت بات.
ماه سوم:

ادامه یادگیری ساختار جملات پیچیده‌تر و کاربرد زمان‌های دیگر.
یادگیری تلفظ صحیح ساختارهای جملات پیچیده‌تر.
گسترش دایره واژگان با یادگیری 50 واژه جدید.
تمرین خواندن متون ساده و متوسطه و تمرین نوشتاری با نوشتن جملات ساده و پیچیده‌تر.
ماه چهارم:

ادامه یادگیری ساختارهای جملات پیچیده‌تر و کاربرد زمان‌های دیگر.
یادگیری تلفظ صحیح ساختارهای جملات پیچیده‌تر.
گسترش دایره واژگان با یادگیری 50 واژه جدید.
تمرین مکالمه با یک فرد آشنا به زبان انگلیسی یا با استفاده از برنامه‌های چت بات.
ماه پنجم:

ادامه یادگیری ساختارهای جملات پیچیده‌تر و کاربرد زمان های دیگر.
تمرین شنیداری با گسترش دایره واژگان و گوش دادن به پادکست‌های پیچیده‌تر.
گسترش دایره واژگان با یادگیری 50 واژه جدید.
تمرین خواندن و نوشتن متون پیچیده‌تر.
ماه ششم:

ادامه یادگیری ساختارهای جملات پیچیده‌تر و کاربرد زمان‌های دیگر.
تمرین شنیداری با گسترش دایره واژگان و گوش دادن به پادکست‌های پیچیده‌تر.
گسترش دایره واژگان با یادگیری 50 واژه جدید.
تمرین مکالمه با یک فرد آشنا به زبان انگلیسی یا با استفاده از برنامه‌های چت بات.
همچنین، در طول هر ماه می‌توانید به دوره‌های آموزشی آنلاین یا کتاب‌های آموزشی مربوط به سطح خود مراجعه کنید و با استفاده از تمرینات و فعالیت‌های آن‌ها، مهارت خود را در زبان انگلیسی بهبود بخشید. همچنین، تمرین مداوم و پیوسته با افراد بومی زبان انگلیسی و استفاده از زبان انگلیسی در محیط‌های مختلف نیز به شما کمک می‌کند تا به طورکلی مهارت زبان انگلیسی خود را پیشرفت دهید.

همان‌گونه که مشاهده می‌کنید، روبات فوق یک برنامه آموزش خوب را برای افرادی که هیچ‌گونه آشنایی با زبان انگلیسی ندارند، آماده کرد تا حداقل اصول اولیه را بیاموزند.

بالاخره کدام حسابها تجاری هستند؟

با وجود توضیحات مکرر در خصوص تفکیک حساب‌های شخصی از تجاری هنوز هم ابهاماتی وجود دارد.

به گزارش تجارت‌نیوز، تفکیک حساب‌های شخصی از تجاری با هدف شفافیت در اقتصاد عنوان شد، اما حالا به نظر می‌آید با ابهام‌هایی که در اجرایی شدن این طرح وجود دارد دولتی‌ها را هم به توضیحات متفاوت وا داشته است.

به نقل از خبرآنلاین، در حالی که طی هفته‌های اخیر بحث داغ اعلام معیارهای تشخیص حساب تجاری در محافل اقتصادی مطرح بود، وزیر امور اقتصادی و دایی با اظهارتی در خصوص معیارهای تشخیص تجاری بودن یا نبودن حساب، پیچیدگی‌ها در این حوزه را افزایش داد.

بر اساس این گزارش احسان خاندوزی در آخرین اظهاراتش با تاکید بر اینکه امسال هیچ حکم قانونی ناظر بر تعیین سقف و تعداد گردش نداشته‌ایم، گفت: بنای دولت در حوزه تفکیک حساب‌های شخصی و تجاری تکیه بر خوداظهاری است.

وزیر اقتصاد موضوع را به کم‌دقتی در خبررسانی تقلیل داد و اضافه کرد: از نحوه خبرسازی و انتشار اخبار مربوط به این اقدام بسیار تعجب کردم به این معنا که مساله حساب‌ها متعلق به قانون بودجه سال ۱۴۰۰ بود و در همان جا مصوب شده و خاتمه پیدا کرده بود و ما در سال ۱۴۰۱ هیچ حکم قانونی ناظر بر اینکه سقف و تعداد گردش را بخواهیم مصوب کنیم وجود نداشت و آنچه منتشر شد کم‌دقتی در خبررسانی بود.

مطالعه بیشتر:
تفکیک حساب های تجاری از شخصی منتفی شد / ناهماهنگی یا عقب‌نشینی دولت؟

رئیس حرف معاون را نقض می‌کند

این گلایه وزیر و انتقاد از شیوه خبررسانی در حالی منتشر می‌شود که معاون وی، رئیس سازمان امور مالیاتی بارها صراحتا در این مورد صحبت کرده و موضوع را در جانب مختلف تشریح کرده است.


داوود منظور در ۲۸ شهریور در این خصوص گفت: شورای پول و اعتبار مکانیزمی را پیش‌بینی کرده است تا بتوانیم حساب‌های مشکوک به تجاری را شناسایی کنیم.

وی ادامه داد: حساب‌های مشکوک به تجاری حساب‌هایی هستند که تعداد دفعات واریز به آن حساب‌ها در ماه بیش از ۱۰۰ واریز و همزمان مجموع واریزی‌های در ماه هم بالاتر از ۳۵میلیون تومان باشد که بانک مرکزی هر ماه این حساب‌ها را به ما معرفی می‌کند.

رئیس سازمان امور مالیاتی کشور اظهار کرد: تعداد واریزی به حساب‌های افراد محدود است، با احتساب حقوق و دستمزد و حتی واریزی اقوام و آشنایان کمتر از انگشتان یک دست است، اما وقتی به حساب شخصی ۱۰۰ بار یا بیشتر واریزی انجام داشته باشد، نشان‌دهنده این است که شخص در حال فعالیت تجاری است و احتمالا برای فرار مالیاتی از این ترفند استفاده می‌کند.

وی اضافه کرد: متاسفانه بعضا مشاهده می‌شود برخی از مشاغل مشتری را وادار می‌کنند وجه را به حساب‌های معین واریز کنند که این به معنی استفاده تجاری از حساب شخصی است.

منظور گفت: البته گاهی پیش می‌آید که مثلا در یک حساب، شارژ ساختمان واریز می‌شود و یا به حساب خیریه‌ها واریزی‌های متعدد داشته باشیم، اما احراز هر دو شرط ۱۰۰ واریز یا بیشتر و مجموع واریزی‌ها ۳۵میلیون تومان یا بیشتر در نظر گرفته می‌شود تا طبق مصوبه شورای پول و اعتبار، حساب تجاری محسوب ‌شوند.

وی ادامه داد: البته این دو شرط هم بر اساس معیار کنترل پروفایل‌های حساب‌های بانکی و بررسی رفتار صاحبان حساب توسط بانک مرکزی مشخص شده است و ممکن است در آینده مثلا جای شرط ۳۵میلیون تومان، شرط ۴۵ یا ۵۰میلیون تومان و یا ارقام دیگر گذاشته شود و یا به جای ۱۰۰ واریزی یا بیشتر، مثلا ۱۵۰ واریزی و یا حتی تعداد کمتر از ۱۰۰ واریزی مثلا ۵۰ یا ۷۰ واریزی گذاشته شود و این دو شرط بر اساس مقتضیات زمانی متغییر هستند اما در حال حاضر، شروط کنونی چنین هستند.چه حساب‌هایی مبنای محاسبه مالیاتی هستند؟

بانک مرکزی چه می‌گوید؟

رئیس کل بانک مرکزی نیز درباره شناسایی حساب‌های تجاری گفت: اصل موضوع تفکیک حساب‌های تجاری هم ساماندهی کارت‌خوان‌ها بود که به‌صورت کامل انجام‌شده است. برای مابقی افراد هم برآوردها نشان می‌دهد از هر ۱۰۰۰ نفر حداکثر ۳ نفر مشمول حساب‌های تجاری می‌شوند.

صالح‌آبادی درباره معیار اعلام شده برای شناسایی حساب‌های تجاری نیز اظهار کرد: ۱۰۰ تراکنش واریزی با ۳۵میلیون تومان در ماه، صرفا یک مظنه و نشانه برای شناسایی حساب‌های تجاری است و وحی منزل هم نیست. البته این معیار مربوط به مجموع حساب‌های بانکی یک فرد است، نه اینکه هر حساب جداگانه با این معیار بررسی شود.

مطالعه بیشتر:
کدام حساب‌ بانکی مشمول مالیات می‌شود؟

مبنای حساب تجاری چیست؟

سخنگوی بانک مرکزی با تاکید بر اینکه رفتار حساب‌های تجاری مختلف است و الگوهای متفاوتی برای شناسایی و بررسی آنها وجود دارد گفت: حساب‌های بانکی یک فرد اگر دو شرط را به‌طور هم‌زمان داشته باشد، ممکن است حساب تجاری تلقی شود:

اول اینکه تعداد «واریز به» حساب بیش از ۱۰۰ فقره باشد و در عین حال، مجموع مبلغ واریزی هم بیشتر از ۳۵۰میلیون ریال باشد. بنابراین صرف دارا بودن یکی از این دو شرط، مبنایی برای تجاری دانستن حساب نیست. به‌عنوان مثال اگر مجموع مبلغ واریز به حساب در ماه، ۱۰میلیارد ریال باشد، ولی تعداد دفعات واریز به حساب کمتر از ۱۰۰ مورد باشد، حساب مشمول بررسی به‌عنوان حساب تجاری نخواهد بود.

سخنگوی بانک مرکزی تصریح کرد: مبنا، صرفا تعداد «واریز به» حساب است، نه تراکنش؛ لذا این برداشت که با مصوبه مذکور، حساب اغلب افراد به واسطه خریدها و تراکنش‌هایی که در طول ماه انجام می‌دهند حساب تجاری تلقی خواهد شد، کاملا نادرست است.

مصطفی قمری‌وفا در ادامه افزود: براساس بررسی‌های صورت گرفته، درصد بسیار ناچیزی (کمتر از ۲درصد) حساب های غیرتجاری، با اجرای مصوبه فوق، ممکن است مشمول بررسی، به‌عنوان حساب تجاری باشند.

در عین حال بنا به گفته قائم مقام بانک مرکزی، ابتدا پیامکی برای افراد ارسال می‌شود که تراکنش‌هایی بالایی که دارد، حساب تجاری است و حساب تجاری نیازمند اخذ مالیات است.

اصغر ابوالحسنی عنوان کرده، چنانچه فرد مدعی شود که کار تجاری انجام نمی‌دهد و به اشتباه جزو حساب‌های تجاری شناسایی شده می‌تواند مدارک مربوطه را به سازمان مالیاتی ارائه کند و مساله حل می‌شود.

او همچنین از ارسال پیامک حساب‌های تجاری و غیرتجاری به افراد از ابتدای مهرماه خبر داد و گفت: نه تنها شناسایی حساب‌های تجاری خللی در فعالیت افراد ایجاد نمی‌کند و برای حساب‌های تجاری موارد مشوقی هم در نظر گرفته شده است

با توجه به اظهارات صریح مقامات بانکی مرکزی و حتی سازمان امور مالیاتی درباره معیار تشخیص حساب‌های تجاری روشن نیست وزیر امور اقتصادی و دارایی با چه استنادی موضوع را مطرح کرده و معتقد است در حوزه خبررسانی کم‌دقتی صورت گرفته است. اعتراض وی به رئیس کل بانک مرکزی و معاونان و زیرمجموعه‌اش در چنین شرایطی کمی ابهام دارد و روشن نیست آیا تصمیم دقیقی در این زمینه در شورای پول و اعتبار اتخاذ شده است یا خیر؟

 

شروع با پیشران

شرکت پیشران صنعت ویرا با اساس نامه اتوماسیون صنعتی و کنترل ابزار دقیق و ساخت تابلوهای برق فشار قوی و ضعیف  از سال 92 تاسیس گشت و ازهمان ابتدا در حوزه کاربرد ابزار دقیق در bms و سپس تولید و ساخت آنها قدم نهاد و در ادامه  مسیر توانست با اتکا به تجربیات چندین ساله و استخدام نیروهای متخصص  برق عملا جزو شرکتهایی باشد که محصولات قابل اتکایی با عناوین  مانیتورینگ شرایط محیطی اتاق سرور -کنترلرهای دمای دیتا سنتر -دیتالاگرهای سردخانه و انبار -هشدار دهنده های دمای یخچال و فریزر و شمارشگرهای نمایشگاهی و فروشگاهی و تابلوهای برق متنوع با کاربردهای مختلف روانه بازار نماید در حال حاضر سیستمهای کنترل دما و رطوبت اتاق سرور این شرکت تنها سیستم مبتنی بر سخت افزار صنعتی plc-hmi  در ایران است.

 تماس با پیشران    رزومه وپروژها

مشتریان پیشران

شرکتها - موسسات - ادارات دولتی و مشتریان خصوصی پیشران صنعت ویرا موسسات مشتریان پیشران صنعت شرکت های مشتری پیشران صنعت ویرا ادارات مشتری پیشران صنعت ویرا مشتریان ما

پروژه های پیشران

پروژه های اجرا شده توسط پیشران صنعت ویرا پیشران صنعت ویرا پروژه های پیشران صنعت ویرا دستگاه اتوماسیون اداری شرکت پیشران صنعت ویرا