استارلینک چگونه فعال میشود؟

به گزارش پایگاه خبری تصویر زندگی به نقل از زومیت: ایلان ماسک روز ۲۹ شهریور برای ارائه‌ی سرویس اینترنت ماهواره‌ای استارلینک در ایران خواستار معافیت از تحریم‌ها شد و حالا یک روز پس از این درخواست، سه‌شنبه، ۳۰ شهریور، وزارت خزانه‌داری ایالات متحده اعلام کرد که می‌توان برخی از تجهیزات اینترنت ماهواره‌ای را به ایران صادر کرد.

با اعلام پاسخ وزارت خزانه داری آمریکا به درخواست ایلان ماسک مبنی بر لغو تحریم های آمریکایی مرتبط با پروژه استارلینک و ارائه اینترنت ماهواره ای رایگان برای ایران، این خبر خیلی زود مورد توجه کاربران ایرانی که چند روزی درگیر قطعی اینترنت در ایران و فیلترینگ اینستاگرام و واتساپ هستند قرار گرفت.

به طوری که در ۲۴ ساعت گذشته خیلی زود کاربران ایرانی در گوگل در جستجوی آموزش ثبت نام اینترنت استارلینک و اینکه چگونه از اینترنت استارلینک استفاده کنیم افتادند.

ایلان ماسک می‌خواهد اینترنت ماهواره‌ای استارلینک را در کشورمان فعال کند تا کاربران در ایران قادر به استفاده از آن باشند، اما آیا چنین کاری امکان‌پذیر است و کاربران در کشورمان می‌توانند اینترنت ماهواره‌ای را تجربه کنند؟


نحوه استفاده از استارلینک در ایران

استفاده از اینترنت ماهواره‌ای نیاز به تجهیزات خاصی دارد که شامل ترمینال یا دیش به عنوان گیرنده می‌شود؛ تجهیزاتی که به صورت یک کیت و با قیمت ۵۹۹ دلار توسط اسپیس ایکس فروخته می‌شود. بنابراین برای استفاده از استارلینک باید کاربران به این کیت دسترسی داشته باشند.

در کنار کیت، باید سرویس ماهانه برای آن تهیه کرد که این کار هم هزینه مخصوص به خودش را دارد و کاربران باید ماهانه بیش از ۱۰۰ دلار برای آن پول بپردازند. با توجه به این موضوع حتی اگر ایلان ماسک به‌زودی استارلینک را برای ایران فعال کند، باز هم نیاز به تجهیزات خاص خواهد بود.

علاوه بر این موارد، «عیسی زارع‌پور»، وزیر ارتباطات کشورمان به تازگی گفته بود که بر اساس ضوابط «شورای عالی فضای مجازی ایران»، استارلینک نمی‌تواند بدون مجوز کارش را در ایران آغاز کند و این موضوع از سوی ایران به اتحادیه بین‌المللی مخابرات (ITU) اعلام شده است.

با توجه به تمام موارد بالا از خرید تجهیزات ضروری و سرویس گرفته تا دریافت مجوز، نمی‌توانیم در حال حاضر بطور دقیق بگوییم که در آینده استارلینک در اختیار کاربران ایرانی قرار می‌گیرد یا خیر.


در این مطلب شما را با پروژه استارلینک آشنا می‌کنیم

دیجیاتو: اینترنت ماهواره ای استارلینک سرویس اینترنتی است که ایلان ماسک، مالک شرکت هوافضای اسپیس ایکس قصد دارد آن را تا جای ممکن در اختیار تمام جمعیت جهان قرار دهد. این پروژه که توسط شرکت اسپیس ایکس در حال اجرا است، در پایان سال ۲۰۲۰ با سرمایه‌گذاری عظیمی با مبلغ ۸۸۵.۵ میلیون دلار از سوی کمیسیون فدرال تجارت آغاز شد و روند پیشرفت آن در سال ۲۰۲۱ سرعت گرفت.

در حال حاضر تعداد ماهواره‌های استارلینک به بیش از ۲۰۰۰ ماهواره رسیده است. تاکنون بیش از ۱۰ هزار نفر برای استفاده از این سرویس اینترنت درخواست داده‌اند. درحالی‌که پیش‌فروش اینترنت ماهواره ای استارلینک همچنان ادامه دارد، اسپیس ایکس نسل دوم دیش اینترنت ماهواره‌ای خود را نیز عرضه کرده و حتی ممکن است استفاده از اینترنت ماهواره‌ای خود را برای مسافران هواپیماهای مسافربری نیز امکان‌پذیر کند. ایلان ماسک پس از آغاز حمله روسیه به اوکراین امکان استفاده از اینترنت ماهواره‌ای خود را در اوکراین نیز فراهم کرده است.

هنوز مشخص نیست که پوشش اینترنت ماهواره ای استارلینک تا چه حد گسترده خواهد بود؛ اما ایلان ماسک در مصاحبه‌ای در WMC 2022 اعلام کرد که اینترنت استارلینک در آینده در تمام نقاط جهان به‌جز قطب شمال و قطب جنوب در دسترس خواهد بود؛ البته این سرویس اینترنت تنها در مناطقی قابل‌استفاده است که در آن‌ها منع قانونی وجود نداشته باشد، اجرای آزمایشی اینترنت ماهواره ای ایلان ماسک از ماه اکتبر سال میلادی جاری به‌پایان می‌رسد و پس از آن به‌صورت رسمی عملیاتی می‌شود.
اینترنت ماهواره ای استارلینک دقیقاً چیست؟

واژه «استارلینک» (Starlink) در حقیقت هم نام بخشی از اسپیس ایکس و هم نام شبکه فضایی اسپیس ایکس متشکل از ماهواره‌های مداری (این شبکه را می‌توان یک صورت فلکی ساختگی در نظر گرفت) که روند ایجاد آن در سال ۲۰۱۵ آغاز و در سال ۲۰۱۸ نمونه‌های اولیه ماهواره‌‌هایی که قرار بود در این شبکه استفاده شوند، ساخته شد.

از آن زمان تاکنون ماهواره‌های زیادی به این صورت فلکی ساختگی اسپیس ایکس اضافه شده و تاکنون اسپیس ایکس برای گسترش این شبکه فضایی خود، پرتاب‌های موفق زیادی داشته است. آخرین عملیات پرتاب ماهواره‌های استارلینک در تاریخ ۱۲ اسفند با پرتاب ۴۷ ماهواره انجام شد و با این عملیات تعداد این ماهواره‌ها به بیش از ۲۰۰۰ ماهواره رسید؛ البته تعدادی از این ماهواره‌ها تنها نمونه‌های اولیه یا ماهواره‌های غیرعملیاتی هستند.


امکان استفاده از اینترنت استارلینک به‌عنوان اینترنت خانگی

بله.استارلینک هم قصد دارد مانند چند شرکت دیگر ازجمله «هیوزنت» (HughesNet) و «ویانت» (Vianet) اینترنت ماهواره‌ای را برای بخش خانگی نیز ارائه دهند؛ مخصوصاً در مناطق روستایی و سایر مناطق جهان که از اینترنت پرسرعت دارای پهنای باند بالا محروم هستند. اینترنت ماهواره‌ای محدودیت سایر روش‌های ارائه سرویس اینترنت را ندارد و می‌تواند به‌راحتی برای ارائه اینترنت پرسرعت به مناطقی که به اینترنت پایدار دسترسی ندارند یا کاملاً از آن محروم هستند، استفاده شود.

برای بهره‌مندی از اینترنت ماهواره‌ای نیازی به استفاده از خط تلفن نیست و تنها وسیله لازم برای استفاده از اینترنت ماهواره‌ای، یک ترمینال کوچک یا همان دیش ماهواره‌ برای دریافت سیگنال‌های ماهواره‌ها و انتقال آن‌ها به مودم است. تجهیزات لازم برای استفاده از این سرویس اینترنت می‌تواند روی سقف، حیاط یا حتی فضای خارجی نزدیک به خانه نصب شود. اسپیس ایکس یک اپلیکیشن واقعیت افزوده برای اندروید و iOS منتشر کرده است تا کاربران با استفاده از آن بتوانند بهترین مکان و موقعیت را برای قرار دادن ترمینال گیرنده بیابند.


ترمینال گیرنده اینترنت ماهواره ای استارلینک

در حال حاضر استارلینک تنها در نقاط خاصی از آمریکا و کانادا قابل‌استفاده است؛ اما ایلان ماسک اعلام کرده است تاکنون بیش از ۱۰۰ هزار ترمینال برای استفاده از اینترنت استارلینک را برای مشتریان خود به ۱۴ کشور ارسال کرده است. هرچقدر ماهواره‌های بیشتری به شبکه فضایی استارلینک اضافه شود، پوشش این سرویس گسترده‌تر خواهد شد. ایلان ماسک امیدوار است در نهایت بتواند سراسر جهان را تحت پوشش اینترنت بی‌سیم پرسرعت قرار دهد
سرعت و پینگ اینترنت ماهواره‌ ای استارلینک

طبق اطلاعات ارائه‌شده در وب‌سایت استارلینک در ماه‌های آینده سرعت این اینترنت ماهواره‌ای در اکثر نقاط بین ۵۰ تا ۱۵۰ مگابایت در ثانیه و پینگ آن ۲۰ تا ۴۰ میلی‌ثانیه خواهد بود. در ضمن احتمال قطع کامل کوتاه‌مدت اینترنت این سرویس نیز وجود دارد؛ البته مسئولان اسپیس ایکس مدعی هستند با افزایش تعداد ماهواره‌ها در مدار، افزایش ایستگاه‌های زمینی و بهبود عملکرد نرم‌افزار شبکه، سرعت، پینگ و پایداری اینترنت این شرکت تقویت خواهد شد.
سرعت اینترنت ماهواره ای استارلینک

ایلان ماسک فوریه سال میلادی گذشته با انتشار توییتی مدعی شد سرعت اینترنت ماهواره او تا پایان سال ۲۰۲۱ دو برابر خواهد شد و به ۳۰۰ مگابیت در ثانیه خواهد رسید. اکنون در سال ۲۰۲۲ ارزیابی درست بودن یا نبودن چنین ادعایی دشوار است؛ زیرا سرعت این سرویس اینترنت بر اساس زمان و مکان دریافت آن متغیر خواهد بود. طبق گزارش یکی از مشترکان اینترنت ماهواره‌ ای استارلینک، متوسط سرعت این سرویس اینترنت در سال گذشته در کالیفرنیا در حدود ۷۸ مگابایت در ثانیه و پینگ آن در حدود ۳۶ میلی‌ثانیه بوده است.


هزینه استفاده از اینترنت استارلینک

استارلینک در حال حاضر در حال سفارش پذیری است و افرادی که برای استفاده از این اینترنت ماهواره‌ای درخواست داده‌اند، باید برای دریافت تجهیزات گیرنده منتظر بمانند. استارلینک سال میلادی گذشته اعلام کرد در مرحله اجرای آزمایشی این پروژه، آماده‌سازی سرویس برای متقاضیان جهت استفاده نهایی ۶ ماه طول می‌کشد.

هزینه ماهانه استفاده از این سرویس ۱۱۰ دلار اعلام شده است که مالیات و یک‌سری از هزینه‌های دیگر نیز به آن اضافه می‌شود. در ضمن مشترکان باید ۵۹۹ دلار نیز برای دریافت ترمینال گیرنده امواج اینترنتی و مودم مخصوص اینترنت ماهواره‌ای پرداخت کنند.

حق اشتراک ماهیانه ۱۱۰ دلاری برای یک سرویس اینترنت هزینه زیادی محسوب می‌شود. در ضمن باید این موضوع را هم در نظر بگیرید که سرعت اینترنت ماهواره‌ ای استارلینک به‌اندازه سرعت اینترنت فیبر نوری در آمریکا نیست؛ اما ماسک مدعی شده است که این سرویس اینترنت در مناطق محرومی که به اینترنت پرسرعت و پایدار دسترسی ندارند، ارزش هزینه کردن را دارد.

گوئین شاتول (Gwynne Shotwell)، مدیرعامل اسپیس ایکس، مدعی شده است هزینه ۵۹۹ دلاری خرید تجهیزات لازم برای استفاده از اینترنت استارلینک در سال‌های آینده کاهش می‌یابد؛ زیرا اسپیس ایکس قصد دارد هزینه تولید ترمینال‌های گیرنده را با بهره‌مندی از روش‌های مختلف در سال‌های آینده کاهش دهد. جدیدترین مدل ترمینال گیرنده اسپیس ایکس که تأیید کمیسیون فدرال تجارت را نیز دریافت کرده، اندازه کمتری نسبت به مدل قبلی دارد و هزینه تولید آن نیز کمتر است؛ اما مشترکان برای خرید آن همچنان باید ۵۹۹ دلار بپردازند.

شاتول اعلام کرده استارلینک قصد دارد قیمت‌گذاری سرویس اینترنت ماهواره‌ای خود را تا جای ممکن شفاف کند. لازم به ذکر است که استارلینک قصد دارد سرویس ویژه خود را نیز با سرعت دانلود ۱۵۰ تا ۵۰۰ مگابیت با حق اشتراک ماهانه ۵۰۰ و هزینه ۲۵۰۰ دلاری برای خرید تجهیزات، نیز راه‌اندازی کند.
مناطق تحت پوشش اینترنت ماهواره‌ ای استارلینک

همان‌طور که گفتیم ایلان ماسک مدعی شده است در آینده تمام نقاط جهان تحت پوشش اینترنت ماهواره‌ای قرار می‌گیرند؛ اما در حال حاضر تنها در چند کشور و در مناطق خاصی قابل‌استفاده است. کشورهای تحت پوشش در حال حاضر شامل آمریکا، کانادا، انگلستان، فرانسه، آلمان، هلند، بلژیک، سوئیس، دانمارک، پرتغال، استرالیا و نیوزلند می‌شود. در ضمن می‌توانید در هنگام ارائه تقاضا برای پیش‌سفارش این اینترنت ماهواره‌ای، برای استفاده از سرویس در کشورهای ایتالیا، لهستان، اسپانیا و شیلی هم تقاضا کنید.

پوشش جهانی اینترنت ماهواره‌ ای استارلینک، نیازمند قرار گرفتن ۱۰ هزار ماهواره در مدار زمین است و همان‌طور که گفته شد در حال حاضر تنها ۲ هزار ماهواره در مدار قرار گرفته‌اند؛ بنابراین هنوز تا امکان‌پذیر شدن ارائه سرویس اینترنت ماهواره‌ای اسپیس ایکس به تمام نقاط جهان، فاصله زیادی داریم (اسپیس ایکس با ارائه نشانه‌های به‌صورت غیرمستقیم نشان داده است که قصد دارد ۴۲۰۰۰ ماهواره را در شبکه فضایی خود مستقر کند).در حال حاضر تنها ۲۰ درصد از این تعداد ماهواره پرتاب شده‌اند و در مدار قرار گرفته‌اند. با این تعداد ماهواره بهترین میزان پوشش، پوشش کشورهای واقع در مدار ۴۵ تا ۵۳ درجه شمالی است. ایلان ماسک سال میلادی گذشته در رویداد MWC 2021 اعلام کرد که پوشش جهانی اینترنت استارلینک قطب شمال و قطب جنوب تا اوت ۲۰۲۱ امکان‌پذیر می‌شود.

شاتول هم سال گذشته مدعی شد پوشش جهانی این سرویس اینترنت تا پاییز ۲۰۲۱ تکمیل می‌شود؛ اما تاکنون چنین اتفاقی رخ نداده است. در ماه سپتامبر ۲۰۲۱ ایلان ماسک در پاسخ به توییتر کاربری در مورد زمان پایان مرحله اجرای آزمایشی پروژه استارلینک، ماه اکتبر را زمان پایان این مرحله از پروژه اعلام کرد.

در ۲۰ دسامبر ۲۰۲۰، ۰.۰۸ درصد از آمریکایی‌ها به اینترنت استارلینک دسترسی پیدا کردند. با وجود اینکه در آن زمان پروژه استارلینک هنوز در مرحله آزمایشی قرار داشت، مشترکان اینترنت ماهواره‌ای آن به حداکثر سرعت دانلود ۱۰۰ مگابیت در ثانیه و حداکثر سرعت آپلود ۱۰ مگابیت در ثانیه دسترسی پیدا کردند
چرا باید از اینترنت ماهواره‌ای استفاده کنیم؟

اینترنت فیبر نوری در برخی از کشورها سرعت بسیار بالاتری نسبت به سرعت وعده‌داده‌شده در مورد اینترنت ماهواره‌ ای استارلینک دارند؛ اما پیاده‌سازی گسترده این سرویس اینترنت و افزایش مناطق تحت پوشش آن امر دشواری محسوب می‌شود و انتقال فیبرهای نوری به تک‌تک منازل فرایند زمان‌بری است

اما در مقابل، پرتاب ماهواره‌ها به فضا کار تقریباً ساده‌ای محسوب می‌شود و برای پیاده‌سازی اینترنت ماهواره‌ای مراحل اداری کمتری باید طی شود؛ مطمئناً سرویس‌های اینترنت ماهواره‌ای زودتر از اینترنت فیبر نوری برای مناطق محروم و دور از دسترس قابل‌استفاده خواهند شد و از این سرویس‌های اینترنت می‌توان برای برقراری تماس‌های تلفنی نیز استفاده کرد. در ضمن ماهواره‌های استارلینک علاوه بر انتقال امواج اینترنت، برای ارسال سیگنال‌های GPS نیز استفاده شوند.

مطمئناً در آینده استارلینک در زمینه ارائه اینترنت ماهواره‌ای موفق‌تر از سایر رقبای خود خواهد شد؛ زیرا این پروژه تحت حمایت اسپیس ایکس اجرا می‌شود و این شرکت تنها شرکت هوافضایی است که ماهواره‌بر قابل فرود با قابلیت استفاده مجدد دارد که یک برگ برنده طلایی برای استارلینک در مقابل سایر رقبای آن محسوب می‌شود.

ایلان ماسک در سال ۲۰۱۸ اعلام کرد که درآمد حاصل از اینترنت استارلینک می تواند هزینه هدف بلندپروازانه آغاز زندگی بشر در سیاره مریخ را تأمین کند. اگر روزی شاهد این اتفاق باشیم ممکن است اسپیس ایکس یک شبکه متشکل از ماهواره‌های اینترنت‌رسان نیز برای سیاره قرمز ایجاد کند؛ بنابراین کاربران استارلینک می‌توانند در ایجاد اینترنت پرسرعت برای سیاره مریخ در آینده نیز نقش داشته باشند! مسلماً ساکنان مریخ هم مثل زمینی‌ها به اینترنت پرسرعت علاقه‌مند خواهند بود!


سرعت اینترنت ماهواره‌ای در مقایسه با سرعت اینترنت فیبر نوری

البته متأسفانه سرعت اینترنت ماهواره‌ای در آینده نزدیک به‌پای سرعت اینترنت فیبر نوری نخواهد رسید البته در ایران صحبت راجع به این سرعتها منطقی نیست چرا که بالاترین سرعت ارایه شده تئسط isp  ها  16 مگا است که در مقابل  فیبر نوری و استارینک بسیار کند محسوب ممیشود زیرا امواج دربردارنده اطلاعات درخواستی کاربر برای عبور از هواکره و رسیدن به ماهواره‌های ارائه‌دهنده باید مسافت زیادی را طی کند و مسلماً دریافت سیگنال‌ها از این ماهواره‌ها توسط ترمینال‌های گیرنده هم مدت‌زمان زیادی طول خواهد کشید.

به همین دلیل سرعت اینترنت ماهواره‌ای نسبت به سایر سرویس‌های اینترنت پرسرعت به میزان قابل‌توجهی کمتر است. طولانی بودن زمان ارسال و دریافت سیگنال‌ها در هنگام استفاده از اینترنت ماهواره‌ای باعث افزایش تأخیر این سرویس اینترنت هم می‌شود، به همین دلیل افراد هنگام استفاده از تلفن ماهواره‌ای صدا را با تأخیر می‌شنوند.

استارلینک وعده داده است به‌منظور افزایش سرعت و کاهش تأخیر اینترنت ماهواره‌ای خود، ماهواره‌های مداری خود را در ارتفاع کمتری از سطح زمین مستقر خواهد کرد و ارتفاع این ماهواره‌ها از سطح زمین در مقایسه با ارتفاع ماهواره‌های متداول، ۶۰ برابر کمتر خواهد بود؛ ارتفاع کمتر ماهواره‌ها از سطح زمین باعث کاهش مدت‌زمان ارسال و دریافت سیگنال‌ها بین تجهیزات گیرنده و فرستنده و درنتیجه کاهش تأخیر اینترنت می‌شود؛ البته هنوز اظهارنظر در مورد تأثیرگذار بودن یا نبودن این اقدام استارلینک برای کاهش تأخیر اینترنت زود است.
آیا اینترنت استارلینک قابل‌اعتماد است؟

گزارش‌های منتشرشده از سوی منابع معتبر مثل مجله فست کمپانی (Fast Company) و CNBC نشان‌دهنده رضایت مردم از اینترنت ماهواره استارلینک است؛ البته استارلینک به‌صراحت اعلام کرده است که احتمال قطع کامل اینترنت در زمان اجرای آزمایشی پروژه وجود دارد. در وب‌سایت https://downdetector.com/ که اختلالات سرویس‌های مختلف اینترنت در آمریکا را گزارش می‌کند، چهار مورد اختلال این سرویس اینترنت ماهواره‌ای در ماه‌های ژانویه، فوریه و آوریل ۲۰۲۱ و حتی مارس ۲۰۲۲ گزارش شده است؛ اما در مقابل مشترکان سرویس هیوزنت هیچ اختلال مهمی را گزارش نکرده‌اند و کاربران سرویس اینترنت ماهواره‌ای «ویاست» (Viasat) هم تنها یک مورد اختلال را گزارش کرده اند؛ البته در تمام موارد اختلال سرویس استارلینک، مشکل تنها در چند ساعت برطرف شده است.

البته درصورت تمایل برای استفاده از اینترنت ماهواره‌ای، باید این موضوع را در نظر بگیرید که موانع مقابل ترمینال‌های گیرنده می‌توانند فرایند ارسال و دریافت سیگنال‌ها را مختل کنندِ بنابراین این سرویس اینترنت برای افراد ساکن مناطق شهری با تراکم بالای ساختمان‌های مرتفع مناسب نیست
تأثیر هوا و بارش بر کیفیت اینترنت ماهواره‌ ای استارلینک

مختل شدن عملکرد اینترنت ماهواره‌ای در شرایط بد آب و هوایی، یکی از نقاط ضعف اساسی آن است. در هنگام بارش برف درصورتی‌که حجم برف در حال بارش زیاد نباشد و برف‌ روی سطوح در حال آب شدن باشد، ترمینال گیرنده می‌تواند امواج را بدون مشکل دریافت کرد؛ اما چنانچه افزایش ارتفاع برف باعث ایجاد مانع در مقابل ترمینال شود، روند دریافت و ارسال سیگنال‌ها مختل می‌شود. در وب‌سایت استارلینک توصیه شده ترمینال گیرنده در ارتفاع بالا در فضایی باز و بدون مانع نصب شود. در ضمن تأثیر منفی بارش سنگین برف یا باران روی کاهش سرعت این سرویس اینترنت ماهواره‌ای و همچنین احتمال بسیار کم قطع کامل اینترنت در چنین مواقعی، به‌صراحت بیان شده است.
نگرانی‌های مرتبط با اینترنت ماهواره‌های استارلینک

اینترنت ماهواره‌ ای استارلینک تاکنون جنجال زیادی به پا کرده است. کمیسیون فدرال تجارت مجوز پرتاب ۱۲ هزار ماهواره برای ارائه این سرویس اینترنت ماهواره‌ای را صادر کرده است. چنین اقدامی باعث ایجاد نگرانی‌هایی برای متخصصان ناسا و افراد فعال در حوزه مطالعات اخترشناسی شده است؛ زیرا آن‌ها معتقدند پرتاب این تعداد از ماهواره‌ها که در فاصله بسیار نزدیکی از زمین قرار می‌گیرند، می‌تواند رصدهای زمینی را با مشکل مواجه کند و افرادی که در حال رصد فضا هستند، ممکن است این ماهواره‌ها را با اجرام فضایی و سماوی اشتباه بگیرند.

درضمن قوانین و اقدامات مقابله‌کننده‌ای برای کاهش سرعت پیشرفت این فناوری از سوی رقبای استارلینک نیز ایجاد شده است.

اتحادیه بین‌المللی اخترشناسی (International Astronomical Union) در سال ۲۰۱۹، مدت کوتاهی پس از پرتاب نخستین ماهواره‌های پهن‌باند استارلینک، با انتشار بیانیه‌ای هشدارگونه در مورد تأثیرات منفی پیش‌بینی‌نشده گسترش ماهواره‌های استارلینک روی مطالعات اخترشناسی و همچنین عواقب بد افزایش استفاده از اینترنت ماهواره‌ای برای حیات موجودات شب‌زی هشدار داده است.

افراد ارائه‌دهنده این بیانیه اذعان کرده اند که هنوز تأثیر این ماهواره‌های قابل‌مشاهده بسیار زیاد پراکنده در فضا، بر آسمان شب مشخص نیست. به اعتقاد آن‌ها اگرچه این ماهواره‌ها تنها با اهداف خوب و برای تسهیل و تسریع ارائه اینترنت پرسرعت به مناطق محروم و دور دست در فضا قرار گرفته‌اند؛ اما ممکن است هم مطالعات اخترشناسی را تحت تأثیر منفی قرار دهند و هم تهدیدی برای موجودات شب‌زی باشند (ممکن است این موجودات ماهواره‌های استارلینک را با دشمن یا طعمه اشتباه بگیرند).

استارلینک از زمان انتشار این بیانیه تاکنون در حال آزمایش طراحی‌های مختلف ماهواره‌ها با هدف کاهش میزان روشنایی و میزان قابل‌مشاهده بودن آن‌ها است. این شرکت در ابتدای سال ۲۰۲۰ آزمایش ماهواره‌ای به نام ماهواره تاریک یا دارک ست (Darksat) با یک پوشش خاص ضدبازتاب را آغاز کرد.

در ضمن این شرکت در همان سال ماهواره‌ای به نام «وایزرست» (Visorsat) به معنی ماهواره دارای آفتاب‌گیر را پرتاب کرد که مجهز به یک آفتاب‌گیر خاص است. درنهایت این شرکت در اوت ۲۰۲۰ تعدادی ماهواره جدید پرتاب کرد که همه آن‌ها دارای آن آفتاب‌گیر خاص بودند. شاتول اعلام کرده است که اسپیس ایکس تلاش می‌کند ماهواره‌ها در رصد فضا از زمین، مشکلی ایجاد نکند و حتی کودکان نیز بتوانند با تلسکوپ‌های ساده خود به‌راحتی اجرام و سیارات را ببیند.

در ضمن طبق اطلاعات ارائه‌شده در وب‌سایت استارلینک، این شرکت در حال مشارکت با افراد فعال در حوزه مطالعات اخترشناسی است تا مهندسان آن بفهمند این افراد دقیقاً چه اجرامی را می‌خواهند مشاهده کنند و اطلاعات لازم در مورد این موضوع را به دست آورند تا بر اساس این اطلاعات تغییرات لازم را به‌منظور کاهش روشنایی ماهواره‌ها اعمال کنند.
پاسخ به سوالات رایج کاربران درباره اینترنت ماهواره‌ ای استارلینک
اینترنت ماهواره‌ ای استارلینک چیست؟

پروژه استارلینک امکان استفاده از اینترنت پرسرعت با پهنای باند بالا بدون نیاز به خط تلفن را فراهم می‌کند که فقط نیاز به ترمینال گیرنده امواج ماهواره‌ها و مودم مخصوص اینترنت ماهواره‌ای دارد.
امکان ثبت نام اینترنت ماهواره‌ ای استارلینک در ایران وجود دارد؟

ایلان ماسک وعده داده که استارلینک را برای ایران فعال کند، با این حال برای استفاده از آن کاربران در ایران به تجهیزات مخصوص نیاز دارند.

بالاخره کدام حسابها تجاری هستند؟

با وجود توضیحات مکرر در خصوص تفکیک حساب‌های شخصی از تجاری هنوز هم ابهاماتی وجود دارد.

به گزارش تجارت‌نیوز، تفکیک حساب‌های شخصی از تجاری با هدف شفافیت در اقتصاد عنوان شد، اما حالا به نظر می‌آید با ابهام‌هایی که در اجرایی شدن این طرح وجود دارد دولتی‌ها را هم به توضیحات متفاوت وا داشته است.

به نقل از خبرآنلاین، در حالی که طی هفته‌های اخیر بحث داغ اعلام معیارهای تشخیص حساب تجاری در محافل اقتصادی مطرح بود، وزیر امور اقتصادی و دایی با اظهارتی در خصوص معیارهای تشخیص تجاری بودن یا نبودن حساب، پیچیدگی‌ها در این حوزه را افزایش داد.

بر اساس این گزارش احسان خاندوزی در آخرین اظهاراتش با تاکید بر اینکه امسال هیچ حکم قانونی ناظر بر تعیین سقف و تعداد گردش نداشته‌ایم، گفت: بنای دولت در حوزه تفکیک حساب‌های شخصی و تجاری تکیه بر خوداظهاری است.

وزیر اقتصاد موضوع را به کم‌دقتی در خبررسانی تقلیل داد و اضافه کرد: از نحوه خبرسازی و انتشار اخبار مربوط به این اقدام بسیار تعجب کردم به این معنا که مساله حساب‌ها متعلق به قانون بودجه سال ۱۴۰۰ بود و در همان جا مصوب شده و خاتمه پیدا کرده بود و ما در سال ۱۴۰۱ هیچ حکم قانونی ناظر بر اینکه سقف و تعداد گردش را بخواهیم مصوب کنیم وجود نداشت و آنچه منتشر شد کم‌دقتی در خبررسانی بود.

مطالعه بیشتر:
تفکیک حساب های تجاری از شخصی منتفی شد / ناهماهنگی یا عقب‌نشینی دولت؟

رئیس حرف معاون را نقض می‌کند

این گلایه وزیر و انتقاد از شیوه خبررسانی در حالی منتشر می‌شود که معاون وی، رئیس سازمان امور مالیاتی بارها صراحتا در این مورد صحبت کرده و موضوع را در جانب مختلف تشریح کرده است.


داوود منظور در ۲۸ شهریور در این خصوص گفت: شورای پول و اعتبار مکانیزمی را پیش‌بینی کرده است تا بتوانیم حساب‌های مشکوک به تجاری را شناسایی کنیم.

وی ادامه داد: حساب‌های مشکوک به تجاری حساب‌هایی هستند که تعداد دفعات واریز به آن حساب‌ها در ماه بیش از ۱۰۰ واریز و همزمان مجموع واریزی‌های در ماه هم بالاتر از ۳۵میلیون تومان باشد که بانک مرکزی هر ماه این حساب‌ها را به ما معرفی می‌کند.

رئیس سازمان امور مالیاتی کشور اظهار کرد: تعداد واریزی به حساب‌های افراد محدود است، با احتساب حقوق و دستمزد و حتی واریزی اقوام و آشنایان کمتر از انگشتان یک دست است، اما وقتی به حساب شخصی ۱۰۰ بار یا بیشتر واریزی انجام داشته باشد، نشان‌دهنده این است که شخص در حال فعالیت تجاری است و احتمالا برای فرار مالیاتی از این ترفند استفاده می‌کند.

وی اضافه کرد: متاسفانه بعضا مشاهده می‌شود برخی از مشاغل مشتری را وادار می‌کنند وجه را به حساب‌های معین واریز کنند که این به معنی استفاده تجاری از حساب شخصی است.

منظور گفت: البته گاهی پیش می‌آید که مثلا در یک حساب، شارژ ساختمان واریز می‌شود و یا به حساب خیریه‌ها واریزی‌های متعدد داشته باشیم، اما احراز هر دو شرط ۱۰۰ واریز یا بیشتر و مجموع واریزی‌ها ۳۵میلیون تومان یا بیشتر در نظر گرفته می‌شود تا طبق مصوبه شورای پول و اعتبار، حساب تجاری محسوب ‌شوند.

وی ادامه داد: البته این دو شرط هم بر اساس معیار کنترل پروفایل‌های حساب‌های بانکی و بررسی رفتار صاحبان حساب توسط بانک مرکزی مشخص شده است و ممکن است در آینده مثلا جای شرط ۳۵میلیون تومان، شرط ۴۵ یا ۵۰میلیون تومان و یا ارقام دیگر گذاشته شود و یا به جای ۱۰۰ واریزی یا بیشتر، مثلا ۱۵۰ واریزی و یا حتی تعداد کمتر از ۱۰۰ واریزی مثلا ۵۰ یا ۷۰ واریزی گذاشته شود و این دو شرط بر اساس مقتضیات زمانی متغییر هستند اما در حال حاضر، شروط کنونی چنین هستند.چه حساب‌هایی مبنای محاسبه مالیاتی هستند؟

بانک مرکزی چه می‌گوید؟

رئیس کل بانک مرکزی نیز درباره شناسایی حساب‌های تجاری گفت: اصل موضوع تفکیک حساب‌های تجاری هم ساماندهی کارت‌خوان‌ها بود که به‌صورت کامل انجام‌شده است. برای مابقی افراد هم برآوردها نشان می‌دهد از هر ۱۰۰۰ نفر حداکثر ۳ نفر مشمول حساب‌های تجاری می‌شوند.

صالح‌آبادی درباره معیار اعلام شده برای شناسایی حساب‌های تجاری نیز اظهار کرد: ۱۰۰ تراکنش واریزی با ۳۵میلیون تومان در ماه، صرفا یک مظنه و نشانه برای شناسایی حساب‌های تجاری است و وحی منزل هم نیست. البته این معیار مربوط به مجموع حساب‌های بانکی یک فرد است، نه اینکه هر حساب جداگانه با این معیار بررسی شود.

مطالعه بیشتر:
کدام حساب‌ بانکی مشمول مالیات می‌شود؟

مبنای حساب تجاری چیست؟

سخنگوی بانک مرکزی با تاکید بر اینکه رفتار حساب‌های تجاری مختلف است و الگوهای متفاوتی برای شناسایی و بررسی آنها وجود دارد گفت: حساب‌های بانکی یک فرد اگر دو شرط را به‌طور هم‌زمان داشته باشد، ممکن است حساب تجاری تلقی شود:

اول اینکه تعداد «واریز به» حساب بیش از ۱۰۰ فقره باشد و در عین حال، مجموع مبلغ واریزی هم بیشتر از ۳۵۰میلیون ریال باشد. بنابراین صرف دارا بودن یکی از این دو شرط، مبنایی برای تجاری دانستن حساب نیست. به‌عنوان مثال اگر مجموع مبلغ واریز به حساب در ماه، ۱۰میلیارد ریال باشد، ولی تعداد دفعات واریز به حساب کمتر از ۱۰۰ مورد باشد، حساب مشمول بررسی به‌عنوان حساب تجاری نخواهد بود.

سخنگوی بانک مرکزی تصریح کرد: مبنا، صرفا تعداد «واریز به» حساب است، نه تراکنش؛ لذا این برداشت که با مصوبه مذکور، حساب اغلب افراد به واسطه خریدها و تراکنش‌هایی که در طول ماه انجام می‌دهند حساب تجاری تلقی خواهد شد، کاملا نادرست است.

مصطفی قمری‌وفا در ادامه افزود: براساس بررسی‌های صورت گرفته، درصد بسیار ناچیزی (کمتر از ۲درصد) حساب های غیرتجاری، با اجرای مصوبه فوق، ممکن است مشمول بررسی، به‌عنوان حساب تجاری باشند.

در عین حال بنا به گفته قائم مقام بانک مرکزی، ابتدا پیامکی برای افراد ارسال می‌شود که تراکنش‌هایی بالایی که دارد، حساب تجاری است و حساب تجاری نیازمند اخذ مالیات است.

اصغر ابوالحسنی عنوان کرده، چنانچه فرد مدعی شود که کار تجاری انجام نمی‌دهد و به اشتباه جزو حساب‌های تجاری شناسایی شده می‌تواند مدارک مربوطه را به سازمان مالیاتی ارائه کند و مساله حل می‌شود.

او همچنین از ارسال پیامک حساب‌های تجاری و غیرتجاری به افراد از ابتدای مهرماه خبر داد و گفت: نه تنها شناسایی حساب‌های تجاری خللی در فعالیت افراد ایجاد نمی‌کند و برای حساب‌های تجاری موارد مشوقی هم در نظر گرفته شده است

با توجه به اظهارات صریح مقامات بانکی مرکزی و حتی سازمان امور مالیاتی درباره معیار تشخیص حساب‌های تجاری روشن نیست وزیر امور اقتصادی و دارایی با چه استنادی موضوع را مطرح کرده و معتقد است در حوزه خبررسانی کم‌دقتی صورت گرفته است. اعتراض وی به رئیس کل بانک مرکزی و معاونان و زیرمجموعه‌اش در چنین شرایطی کمی ابهام دارد و روشن نیست آیا تصمیم دقیقی در این زمینه در شورای پول و اعتبار اتخاذ شده است یا خیر؟

 

توجه یک‌‌‌طرفه به سلامت کارکنان

 

دنیای اقتصاد

نویسنده: Rodd Wagner مترجم: مهدی نیکوئی برگرفته ازكتاب: مهره‌ها

کسب و کارها اگر بخواهند از نگاه ابزاری به کارکنان دست بردارند و به بالاترین پتانسیل‌‌‌های آنها دست یابند، یکی از مهم‌ترین قوانین این کار، تلاش برای رشد و موفقیت کارکنان است. این حقیقت را نمی‌توان انکار کرد که شغل افراد به شیوه‌‌‌ای بر سلامتی آنها اثر می‌‌‌گذارد.

 

 

 

 


سیاست‌های شرکت، حجم کار، مرخصی‌‌‌ها، خستگی و بی‌‌‌حوصلگی، کیفیت مدیر و سایر جنبه‌‌‌های کار در یک مکان می‌تواند به بهبود سلامت یا تضعیف آن بینجامد.

همچنین بر سلامت روانی و در نتیجه عملکرد کل کسب و کار اثر دارد. چنین ارتباطی همواره وجود داشته اما به لطف ابزارهای الکترونیک نظارت بر سلامت، توجه بیشتری به آنها جلب می‌شود.


برایان ویلیامز، خبرنگار شبکه ان‌‌‌بی‌‌‌سی چنین گزارش داد: «اگر به اندازه کافی مسن باشید، دورانی را به یاد می‌‌‌آورید که پس از کار به خانه می‌‌‌رفتید و شاید هر ۶ ماه یک‌بار تماسی از محل کار دریافت می‌کردید. در سایر مواقع، تا صبح روز بعد به کار فکر نمی‌کردید. اما دیگر از این خبرها نیست. اکنون کار در دستان شماست، صفحه نمایش شماست و به چهره‌‌‌تان زل زده است. کار از شما انتظار دارد که ۱۱ شب هم به پیام‌‌‌ها و تماس‌‌‌ها پاسخ دهید و البته که باید آنلاین و در دسترس باشید. اگر فکر می‌‌‌کنید که چنین وضعیتی برای سلامت ما خوب نیست، درست فکر می‌‌‌کنید.»

یک نفر از هر پنج نفر فرد شاغل در ایالات متحده این جمله را قبول دارد که «حجم کارها در شغل من بیش از اندازه‌‌‌ای است که بتوانم سبک زندگی سالمی داشته باشم.» این وضعیت در تمام جهان دیده می‌شود و فقط نسبت آن بین یک‌‌‌پنجم تا یک‌‌‌سوم شاغلان متغیر است.
یک‌‌‌چهارم از آمریکایی‌‌‌ها می‌‌‌گویند که در شغل خود فرسوده شده‌‌‌اند. همچنین یک‌‌‌پنجم دیگر با آنکه فرسوده نشده‌‌‌اند، زندگی سالم و پرنشاطی ندارند. علاوه بر این، به‌‌‌رغم آنکه سطح مشخصی از استرس سالم برای هر شغلی طبیعی تلقی می‌شود، شواهد حاکی است که اغلب استرس موجود فراتر از این سطح می‌رود.

یک ستون‌‌‌نویس در روزنامه گلوب‌ ‌‌‌اند میل تورنتو وضعیت را چنین دیده است: «فرسودگی شغلی مساله‌ای است که کسب و کارها تمایلی به صحبت درباره آن ندارند؛ هرچند پیامدهایش دامن آنها را هم می‌گیرد.

مدیران، مشتاق صحبت درباره مشارکت کارکنان هستند. آنها می‌‌‌خواهند کارکنان برای شغل خود هیجان و اشتیاق بیشتری داشته باشند. اما فرسودگی که ناشی از خستگی، بی‌‌‌حوصلگی و از توان افتادن کارکنان در شغلشان است، راهی به بحث‌‌‌ها پیدا نمی‌‌‌کند.» این در حالی است که ۱۶‌درصد از کانادایی‌‌‌ها احساس می‌کنند شغلشان به حدی سخت است که نمی‌توانند بین اولویت‌‌‌های کار و زندگی شخصی خود تعادل ایجاد کنند.

تناقض بزرگ آنجاست که کارفرمایان کارکنان خود را به استفاده از گام‌‌‌شمارها و کالری‌‌‌شمارهایی وامی‌‌‌دارند که در همان دستگاه‌ها می‌توان اطلاعاتی را پیدا کرد که از مدت‌‌‌ها پیش پژوهشگران سلامت می‌‌‌دانستند؛ اینکه فشار بیش از حد کاری یکی از بزرگ‌ترین خطرات سلامتی است.

ما از قبل می‌‌‌دانستیم که استرس کاری، خواب افراد را به هم می‌‌‌ریزد. همچنین کاهش کیفیت خواب باعث افزایش حوادث در محل کار یا هنگام رانندگی به سمت شرکت، کاهش عملکرد شغلی، کارگریزی و غیبت‌‌‌های بیشتر و البته زیاد شدن ویزیت دکتر می‌شود.

هزینه این حوادث و مشکلات ناشی از کیفیت خواب کارکنان، ۱۰۰‌میلیارد دلار در سال است. همچنین به تازگی کشف شده است که کار کردن در محیط‌‌‌های کاری بدون پنجره باعث می‌شود که خواب شبانه کارکنان ۴۶ دقیقه کمتر شود. این اثرات کار در آنجا شدیدتر می‌شود که واشنگتن پست گزارش داد: «داشتن یک رئیس بد می‌تواند زندگی شغلی شما را مصیبت‌‌‌بار کند اما همچنین می‌تواند شما را بیمار سازد؛ چه جسمی و چه روانی.» اکنون همان موبایلی که می‌تواند باعث شود ایمیل‌‌‌های کاری، افراد را تا رختخوابشان تعقیب کند، قابلیت سنجش اثر فکر کردن به همان ایمیل یا یک رئیس بد بر کیفیت خواب را دارد.

پیش از این هم می‌‌‌دانستیم که کورتیزول به عنوان هورمون استرس در روزهای کاری سطح بالاتری نسبت به روزهای تعطیل دارد. می‌‌‌دانستیم که اگر هر روز سطح این هورمون بالاتر از سطح نرمال باشد، خطر سندروم سوخت‌‌‌وساز، تصلب شرایین، پوکی استخوان و ریسک بیماری قلبی یا حتی دیر ترمیم شدن زخم‌‌‌های بدن وجود دارد. اما اکنون اپلیکیشن‌‌‌ها امکان شمارش تعداد دفعات بالا رفتن بیش از حد این هورمون را فراهم آورده‌‌‌اند. در حال یاد گرفتن این موضوع هستیم که نشستن طولانی‌مدت می‌تواند به ما آسیب بزند؛ به گونه‌‌‌ای که ده‌‌‌ها‌هزار سال چند قاره را پیاده رفته تا به میزها و اتاق‌‌‌های کار کوچک امروزی برسد. با این پس‌‌‌زمینه ژنتیکی، گام‌‌‌شمارها به ما نشان می‌دهند که ۹۰ دقیقه در جلسه استراتژی ساکن نشسته بوده‌‌‌ایم، ۶۰ دقیقه در اتاق کنفرانس، ۲ تا ۴ ساعت در هواپیما و ۴۵ دقیقه در یک خودروی کرایه‌‌‌ای. در نهایت هم به قدری دیر به هتل رسیده‌‌‌ایم که زمانی برای دویدن وجود نداشته است.یکی از مدیرانی که به شدت نگران کارکنان بود و در عین حین توان بحث و جدل برای بهبود اوضاع را ندارد، چنین می‌‌‌گوید: «این وضعیت تقصیر هیچ‌کس نیست. انتظارات برای کسب و کار، غیرمنطقی شده است. من نمی‌توانم آن را تغییر دهم. در این شرایط گرفتار شده‌‌‌ایم. من مجبور هستم تقاضاهای غیرمعقول از کارکنانم داشته باشم به این دلیل که مشتریانم تقاضاهای نامعقول از آنها دارند به این دلیل که مشتریان آنها هم تقاضاهای غیرمعقول دارند. ما می‌توانیم استدلال کنیم که این وضعیت اشتباه و بد و احمقانه است ولی همین است و نمی‌توانم آن را تغییر دهم.»

اتریوم دوباره متولد شد

دیجیاتو نوشت: با تولد اتریوم ۲.۰ ماینرها برای استخراج اتریوم دیگر نیازی به سیستم‌های کامپیوتری با گرافیک گران قیمت نخواهند داشت.

با تولد اتریوم ۲.۰ ماینرها برای استخراج اتریوم دیگر نیازی به سیستم‌های کامپیوتری با گرافیک گران قیمت نخواهند داشت و تغییراتی در این شبکه رخ داده است.

احتمالا شما هم در چند وقت گذشته، با اخبار مربوط به ادغام شبکه اتریوم روبرو شده‌اید. در این فرآیند، الگوریتم استخراج رمزارز اتریوم از مدل استخراج اثبات کار (PoW) به مکانیزم اجماع اثبات سهام (POS) تغییر خواهد کرد، اما این تغییر چه تاثیری خواهد داشت؟
آپدیت مرج اتریوم با موفقیت انجام شد

مهم‌ترین نکته درباره مرج اتریوم که اکنون نهایی شده، به مصرف انرژی مربوط می‌شود. در واقع پس از ادغام شبکه اتریوم، مصرف انرژی تا ۹۹ درصد کاهش پیدا می‌کند، زیرا ماینرها برای استخراج اتریوم دیگر نیازی به سیستم‌های کامپیوتری با گرافیک گران قیمت نخواهند داشت. این نکته، آن هم در زمانی که بازار کریپتو به دلیل مصرف انرژی بسیار زیاد، با انتقادات بسیاری مواجه شده، یک مزیت مهم محسوب می‌شود.

مدل اثبات سهام یا Proof of Stake (به اختصاری PoS) جدیدی، نوعی الگورتیم استخراج رمزارز در سیستم‌های مبتنی بر بلاکچین است که در آن ماینرهای می‌توانند با توجه به تعداد کوین‌هایی که در آن شبکه نگهداری می‌کنند، تراکنش‌هایی را تایید کنند. به بیان ساده، با وجود این الگوریتم، مصرف انرژی مربوط به استخراج اتریوم به میزان قابل‌توجهی کاهش پیدا می‌کند و این روش جدید دوستدار محیط زیست محسوب می‌شود.

روش هکرهای ایرانی در حمله به اسراییل

مایکروسافت معتقد است گروه هکری مرکوری وابسته به ایران، وب‌شل‌ها را قرار می‌دهند و از آنها برای اجرای فرمان‌های مرتبط با شناسایی، حرکت جانبی و تداوم استفاده می‌کند. همچنین از ابزار منبع‌باز تست قلم Mimikatz برای سرقت داده‌های احرازهویت و همچنین سرقت داده‌های احرازهویت در سرورهای SQL به منظور ربودن حساب‌های سرویس دارای سطح دسترسی بالا استفاده می‌‎نماید.

مایکروسافت هشدار داده است که یک گروه هکری وابسته به ایران به نام مرکوری در حال استفاده از حفره های امنیتی Log4Shell در اپلیکیشن‌های ساخت شرکت تولیدکننده تجهیزات آیتی SysAid علیه سازمان‌های مستقر در اسرائیل است.

مرکز شناسایی تهدیدات مایکروسافت (MSTIC) (که یک تیم ردیابی تهدیدات ملت-دولتی در شرکت مایکروسافت است) با «اطمینان بالا» ارزیابی کرده است که این کمپین با وزارت اطلاعات و امنیت ایران (MOIS) مرتبط است. «فرماندهی سایبری آمریکا» این گروه را به عنوان MuddyWater ردیابی کرده است، که به ارزیابی این نهاد یک «عنصر تابع» MOIS است.

همزمان با مذاکرات اتمی میان ایران و قدرت‌های جهان، هدف قرار دادن اپ‌های SysAid رویکردی جدید برای مرکوری است، که در گذشته از نقیصه‌های اجرائی کد Log4Shell در اپ‌های VMware برای انجام حملات استفاده کرده بود.

SysAid یک شرکت مدیریت خدمات آیتی است که در اسرائیل تاسیس شده است. این شرکت، در ماه ژانویه، پچ‌های Log4j را برای محصولات ابری و درجای خود اندکی پس از آن منتشر کرد که بنیاد نرم‌افزاری آپاچی، در 9 دسامبر، باگ‌هایی را در کتابخانه اپ Log4J Java افشا کرده بود.

در هشدار مایکروسافت آمده است: «در هفته‌های اخیر، مرکز تشخیص تهدیدات مایکروسافت (MSTIC) و تیم تحقیقاتی دیفندر Microsoft 365 تشخیص دادند که گروه هکری MERCURY مستقر در ایران به بهره‌برداری از آسیب‌پذیری‌های Log4j 2 در اپلیکیشن‌های SysAid علیه برخی سازمان‌های مستقر در اسرائیل پرداخته است».

مایکروسافت توضیح داد که: «مرکوری، پس از دسترسی پیدا کردن، خود را جاافتاده می‌کند، داده‌های احراز هویتی را استخراج می‌نماید، و برای حمله دستیابی به کیبورد (hands-on-keyboard) با استفاده از انواع ابزارهای هک سفارشی و شناخته‌شده به بخش‌های مختلف سازمان هدف، و همچنین ابزارهای سیستم عامل، حرکت می‌کند».

این گروه وب‌شل‌ها را قرار می‌دهد و از آنها برای اجرای فرمان‌های مرتبط با شناسایی، حرکت جانبی و تداوم استفاده می‌کند. همنین از ابزار منبع‌باز تست قلم Mimikatz برای سرقت داده‌های احرازهویت و همچنین سرقت داده‌های احرازهویت در سرورهای SQL به منظور ربودن حساب‌های سرویس دارای ترجیح بالا استفاده می‌‎نماید.

مایکروسافت علاوه بر توصیه به گروه‌های امنیتی در سراسر جهان برای مرور سیستم‌هایشان، پیشنهاد کرده است که احرازهویت چندمرحله‌ای (MFA) را فعال کنند.

شروع با پیشران

شرکت پیشران صنعت ویرا با اساس نامه اتوماسیون صنعتی و کنترل ابزار دقیق و ساخت تابلوهای برق فشار قوی و ضعیف تاسیس گشت و ازهمان ابتدا در حوزه کاربرد ابزار دقیق در bms و سپس تولید و ساخت آنها قدم نهاد و در ادامه  مسیر توانست با اتکا به تجربیات چندین ساله و استخدام نیروهای متخصص  برق عملا جزو شرکتهایی باشد که محصولات قابل اتکایی با عناوین  مانیتورینگ شرایط محیطی اتاق سرور -کنترلرهای دمای دیتا سنتر -دیتالاگرهای سردخانه و انبار -هشدار دهنده های دمای یخچال و فریزر و شمارشگرهای نمایشگاهی و فروشگاهی و تابلوهای برق متنوع با کاربردهای محتلف روانه بازار نماید در حال حاضر سیستمهای کنترل دما و رطوبت اتاق سرور این شرکت تنها سیستم مبتنی بر سخت افزار صنعتی plc-hmi  در ایران است.

 تماس با پیشران    رزومه وپروژها

مشتریان پیشران

شرکتها - موسسات - ادارات دولتی و مشتریان خصوصی پیشران صنعت ویرا موسسات مشتریان پیشران صنعت شرکت های مشتری پیشران صنعت ویرا ادارات مشتری پیشران صنعت ویرا مشتریان ما

پروژه های پیشران

پروژه های اجرا شده توسط پیشران صنعت ویرا پیشران صنعت ویرا پروژه های پیشران صنعت ویرا دستگاه اتوماسیون اداری شرکت پیشران صنعت ویرا