نکات مهم نگهداری از ماینر ارز دیجیتال ( بیت کوین )

 

 نکات مهم نگهداری از ماینر ارز دیجیتال ( بیت کوین )

 

 ماینر دستگاهی است برای استخراج بیت کوین و ارزهای دیجیتال  دیگر، ماینرها باتوجه به سرعت و قدرت پردازش تنوع زیادی دارند و هرچند صباحی  یک نمونه  ماینر با قدرت بیشتر نسبت به بقیه  آنها ارزاندام می کند. 

ماینرها 724 روشن هستند یعنی هفت روز هفته و بیست و چهارساعت از این روهیچ گاه برای رفع خستگی ویامواردی نظیر خنک شدن خاموش نمی شوند چراکه خاموش شدن یک ماینر درواحد زمان عبارتست از کاهش سهم استخراج آن ماینردرطول سال و به عبارت بهتر ضرر ، که البته هیچ کدام از متولیان استخراج  ارزهای دیجیتال به دلخواه خود ماینرها را خاموش نمی کنند، اما اتفاقاتی اجتناب ناپذیر رخ میدهد که یک ماینر  یا فارم ارز دیجیتال ازچرخه فعالیت واستخراج برای مدت چند ساعت تا چند هفته یا ماه  بازمی ماند.

 تولید کننده گان  ماینر برای آنکه ماینرها درطول مدت زمان طولانی 724 بدون مشکل کارکنند آنهارا با خصوصیات ویژه ای طراحی می کنند اما این خصوصیات که توسط تولید کننده رعایت شده به تنهایی موجب اطمینان از سلامت کارکرد ماینرها در کل دوره استفاده نخواهد شد چرا که تولید کنندگان عملا برای کارکرد امن و بدون آسیب ماینر ها شروط نگهداری را تعریف میکنند که در بخش مشخصات فنی گنجانده شده و این قواعد و نحوه نگهداری باید از جانب خریدار رعایت گردد در غیر این صورت هیچ تضمینی برای کارکرد 24 ساعت آینده ماینر نیز وجود ندارد.

 به عبارت بهتر هردستگاه ماینربرای کارکرد درست و بدون نقص برای آنکه آسیب نبیند باید از نظر کارکرد در شرایط مشخصی که از طرف تولید کننده اعلام میگردد، نصب و نگهداری شود این شرایط به چند فاکتور وابسته است که عبارتند از  دما – رطوبت – نوسان برق – قطع برق –اتصالات ایمن – کابلینگ مناسب و ..... در ادامه شما را با برخی از این موارد آشنا مینماییم .

سیستم کنترل و نظارت بر اتاق سرور

دما-کولینگ

دمای نگهداری دستگاههای ماینریا استخراج ارز دیجیتال مهمترین فاکتور برای کارکرد ماینرها است هردستگاه ماینر با توجه به توان مصرفی که دارد عملا" به اندازه همان توان  حرارت ایجاد می کند این حرارت به  محیط اطراف داده  شده و اطراف را گرم و همینطور ماینر گرمتر می شود، به منظور کاهش این گرما ازسیستمهای خنک کنندگی استفاده میشود اگر سیستم خنک کننده توانایی برودت لازم دردستگاههای ماینر را نداشته باشد بازهم ماینر گرم و گرمتر شده و بلااخره خواهد سوخت.

 بنابراین سیستم خنک کننده باید متناسب با توان مانیترها انتخاب گردد و به کارگیری هرظرفیتی برای سیستم خنک کننده منطقی نبوده و توان بیشترموجب افزایش هزینه انرژی و توان کمترموجب افزایش دمای کارکرد ماینرودرادامه سوختن آن خواهد شد.مشکلات سیستم های خنک کنندگی متداول را اینجا بخوانیم به دلیل آنکه ماینرها در دمای هوای معمولی به سادگی کار میکنند از این رو سیستم خنک کننده در فضاهای باز خیلی اهمیت ندارد اما یاید دمای داخل ماینرها به سرعت توسط فن های آنها تخلیه شود بنابر این کارکرد درست فن ها جز اصلی کار برای حفاظت از ماینر ها است برای حفاظت از کارکرد میتوانید از سیستمهای کنترل دما کمک بگیرید تا در صورت عدم کارکرد درست فن و افزایش دمای ماینر قبل از سوختن ماینر به آن رسیدگی گردد

 ماینرها با سوختنشان 2 آسیب به صاحبشان وارد میکنند که در ادامه با آنها آشنا میشویم این دو مقوله باعث میشود که سرمایه گذاران دقت بیشتری در تجهیز فارم داشته باشند

 اول اینکه این دستگاهها به دلیل آنکه درزمان سوختن کارنمی کنند نمی توانند سرمایه اولیه و یا پیش بینی  سود محاسبه شده را پوشش دهند .

دوم آنکه هزینه تعمیرویاخرید یک ماینرجدید بسیارزیاداست بنابراین همه صاحبان ماینر که کار استخراج را بطور حرفه ای انجام میدهند عملا از ابتدا مقوله خنک کردن ماینرها را بعنوان یک فاکتور ویژه مد نظر قرار میدهند .

 رطوبت

رطوبت اطراف ماینر ها نقش مهمی در کارکرد آنها دارد میزان رطوبت استاندارد حدود 30 الی 60 درصد است اما درصد قابل توجهی از ماینرها با رطوبت پایینتر و یا بالاتر از این میزان کار میکنند اما نگهداری رطوبت در این محدوده کار آسانی نیست عموما در فضاهای کوچک میزان رطوبت را مانیتور مینمایند تا افزایش بی رویه آن موجب بروز شبنم و یا قطرات آب روی دستگاه و یا سیمهای اطراف نگردد اما در فضاهای کوچک نگرانی زیادی از این بابت وجود ندارد.

البته باید با سیستمهای سنجش رطوبت میزان رطوبت اطراف ماینرها را دایما چک کرد و در صورت تجاوز از مقدار مشخص تعیین شده در شرایط کارکرد ماینرها آلارم آن را به سرمایه گذار بدهد.

 برق( تغذیه الکتریکی ماینرها)

 بدلیل آنکه هردستگاه ماینرمصرفی معادل 1300 الی 2000 وات (توان درحال حاضر درزمان تنظیم این مقاله) دارد واین برق را از شبکه سراسری دریافت مینماید میتوان گفت که اتصال الکتریکی این تجهیزات اهمیت ویژه ای دارد.

 وجوداتصال ناقص باعث گرم شدن محل اتصالات و سوختن آنها میشود و عملا" بروز این اتفاق سوختن ماینررا به دنبال دارد .اما نوسان برق نیز میتواند آسیبهای جدی  به ماینرها وارد کند ازاین رو آنجاهایی که تغییرات شدید ولتاژ وجود دارد از استابلایزر برای ثابت سازی و رگولاتوری ولتاژ استفاده میشود تا نوسانات برق شهر حذف گردد.

 نکته :باید متوجه باشیم که انتخاب استابلایزر مناسب برای تغذیه ماینرها خود مبحثی است که نیاز به کار کارشناسی دارد.

 استابلایزرها در انواع سه فاز و تک فاز و مدلهای رله ای و سرو موتوری ساخته و عرضه میشوند که در دستگاههای دیجیتالی حساس مانند ماینرها و سرورها میبایست  از مدل سرو موتوری استفاده نمود تا تغییرات بوجود آمده به دلیل بازو بسته شدن رله ها موجب بروز مشکل جدید ونوسانات دیگر برای دستگاهها نشود.

 توجه :استفاده از استابلایزز در جاهایی که توصیه میشود که تغییرات ولتاژ برق مشهود بوده و درصورت احتمال بروز نوسان نیازی به هزینه دراین موضوع نیست لطفا انتخاب و تصمیم گیری راجع به این مقوله را به مشاورین و متخصصین پیشران صنعت ویرا واگذار نمایید .

 سیستم مانیتورینگ دما و رطوبت بهمراه هشدار

  به دلیل آنکه اتاقها و مکانهایی که درآنها دستگاههای ماینر  قرارمیگیرد عموما" درمعرض دید نیستند و یا حتی اگر درمعرض دید باشند به صورت شبانه روزی آنهارا رصد نمی کنند مشکلات رخ داده دریک محل استخراج ، مشابه عدم کارکرد صحیح سیستم  خنک کننده ویا نقص فنی درآن موجب بروز مشکلات بزرگتر برای سرمایه گذار ماینر خواهد شد .

 درشرایطی که سیم خنک کننده وظیفه ذاتی خود را به درستی انجام ندهد ماینربا اضافه دما مواجه شده و سبب آسیب به ماینر و یا متعلقات آن خواهد شد ازاین رو اگر ماینر و اتاق استخراج قراراست بدون نظارت محلی  باشد(مثلا شبها و یا ساعات تعطیل) بازهم باید یک سیستم هشدار ومانیتورینگ فاکتورهای محیطی از دستگاه و یا دستگاهها درمقابل بروز هرنوع اتفاق غیرقابل اجتنابی حفاظت نماید.

 یک سیستم هشدارباتوجه به فاکتورهایی که دارد درصورت تجاوز آن فاکتورها از مقدار مورد نظر عملا" مدیرو نگهدار را از بروز آن اتفاق با خبر کرده و برای آنکه درهرجایی مدیر فارم بتواند از حوادث این چنین باخبرگردد ازمکانیزم ارسال پیامک روی موبایل بهره میبرد،  این اتفاق سبب میشود که مدیر فارم در هرنقطه ای از دنیا بتواند نظارت دقیقی برحوادث و رخدادهای فارم داشته باشد.

 سیستمهای مانیتورینگ مشابه src2.2  که توسط پیشران صنعت ویرا تولید میشود همراه فاکتورهای دما و رطوبت قادر به هشدار پارامترهایی نظیر قطع برق –نوسان برق – نشت آب – وجود آتش  و عدم کارکرد کولر یا سیستم خنک کننده نیز هست src2.2  حتی قادر است ولتاژ شبکه برق و ولتاژ خروجی استابلایزر و ولتاژ ورودی به ماینر را اندازه گیری و ثبت نماید تا در صورت بروز آسیب علت آن آسیب مشخص گردد.

 کابلینگ :

 درمحلهایی که تعداد ماینرها زیاداست تعداد کابلها برای تامین تغذیه ماینرها بطبع زیاد است تجمع تعداد زیاد کابل ،کناردمایی که هرکابل تولید میکند خود معظلی محسوب میشود اما اینکه این کابلها دارای استاندار نباشند و یا جریان اسمی آنها به اشتباه درطول مشخص کابل محاسبه شده باشد نه تنها باعث بروزحوادثی میگردد که تولید واستخراج ارز دیجیتال را به تعویق می اندازد بلکه سبب بروز آتش سوزی وازبین رفتن کل سرمایه و چه بسا هزینه های بزرگتری خواهد شد و توجه به کابلینگ استاندارد و بااستفاده از لدر و سینی کابل ومحاسبه دقیق جریانها  یکی از مواد بسیار مهم در استفاده از فارم استخراج ارز دیجیتال است .

 تابلوی برق :

       فارمهای کوچک ازتابلوهایی استفاده میکنند که تعداد ماینرهای موجود در آنها کمتر از 3 عدد است برای این فارمها تابلو برق عموما" تک فاز دیده میشود اما در فارمهایی که  تعداد ماینرها بیش از رقم فوق است باید تابلوی سه فاز استاندارد وجود داشته باشد چرا که توان برق تک فاز جوابگوی حتی 3 ماینر بصورت دایم کار نخواهد بود چرا که توان مصرفی سیستم کولینگ و بقیه مصرف کننده های این محل نیز روی مصرف کل فیوز و یا کنتور تاثیر میگذارد و میتواند آن را از مدار خارج کند.

 عموما فیوزهای منازل مسکونی 15 یا 25 آمپر هستند که در صورت احتساب حداکثری جریان فیوز 25 آمپر میتوان 5500 وات توان در حالت ماگزیمم ایجاد نماید بنابر این اگر در یک منزل شخصی از 2 دستگاه ماینر با توان 1600 وات استفاده شود میزان توان باقیمانده برای کل منزل 2300 وات خواهد بود و اگر فقط یک اسپیلیت 18000 برای خنک کردن محل فارم استفاده شده باشد در صورت مصرف برق یک مصرف کننده دیگر مانند ماشین لباسشویی بدون هیچ گونه بار دیگری مانند تلویزیون و یخچال و روشنایی و یا کولر جداگانه برای خنک کردن منزل عملا فیوز خواهد پرید .

علت آتش گرفتن تابلوهای برق اتاق سرور یا فارم ماینر چیست؟

راه اندازی فنی دستگاه های ایسیک

نگهداری دایمی از اسیک ها و ماینرها

تابلوی برق فارم ماینر

تمهیدات ایمنی ساخت تابلوی برق فارم

 

بنابر این در محلهای خانگی استفاده از فارم بسیار جای فکر و محاسبه دارد و نباید احتمال ریسکهای موجود را فراموش کرد.

 این مقاله در حد مختصر به بررسی برخی از فاکتورهای مهم در فارم های ماینر میپردازد اما برای بررسی دقیق موضوع ،سرمایه گذار حتما باید از مشاورین شرکتهایی مشابه پیشران صنعت ویرا بهره مند شوند تا با بازدید محلی و بررسی مشکلات موجود در مکانیزم الکتریکی و کابلینگ و کولینگ قبل از راه اندازی فارم به رفع و رجوع آنها پرداخته شود و نسبت به ایجاد یک بستر الکتریکی مناسب برای این کار اقدام گردد.

 

لازم بذکر است که سرمایه گذار فارم وقتی چند دستگاه  یا در برخی مواقع چند صد دستگاه ماینر با رقم های نجومی میلیونی خریداری میکند ایمنی کارکرد درست آنها برای حفاظت از هزینه ای که شده بسیار مهم است بنابر این باید به فکر باشد که از سیستمهای کنترل دمای داخل ایسیک و سیستمهای کنترل دمای فارم و سیستمهای هشدار دمای کابل استفاده نماید در غیر این صورت دیر یا زود به مشکلاتی برمیخورد که چند ده برابر هزینه تهیه این سیستمهای کنترل و حفاظتی را باید هزینه بازسازی و تعمیرات و یا خسارات نماید برای بکار گیری سیستمهای حفاظتی شرکت پیشران صنعت ویرا میتواند به شما و سرمایگذاران کمک نماید.

مطالب مرتبط

سیستم مانیتورینگ دما و رطوبت و فاکتورهای محیطی اتاق سرور و دیتاسنتر

علت آتش گرفتن تابلوهای برق در فرمهای ارز دیجیتال

چگونه از سرقت ارز دیجیتال جلوگیری کنیم

دلایل مهم آتش سوزیهای فارم ماینر

ارزهای دیجیتال و انواع آنها

رمز ارزها به دردسر میافتند

 

 تهویه هوشمند اتاق سرور,تهویه اتوماتیک اتاق سرور,تهویه امن برای اتاق سرور,تهویه ایمن اتاق سرور,تنوع تهویه در اتاق سرور,هوشمند سازی کولرها در اتاق سرور,مکانیزم هوشمند اسپیلیت اتاق سرور,اتاق سرور هوشمند,هوشمند سازی اتاق سرور,هوشمند سازی تهویه اتاق سرور,هوشمند سازی دما و رطوبت اتاق سرور,هوشمند سازی کولر اتاق سرور,هوشمند سازی برودت اتاق سرور,هوشمند سازی پکیج اتاق سرور,هوشمند سازی سیستم تهویه اتاق سرور,سیستم تهوبه ماینر,سیستم مانیتورینگ دمای اتاق سرور, سیستم مانیتورینگ اتاق سرور, سیستم کنترل اتاق سرور, مانیتورینگ شرایط محیطی اتاق سرور, کنترل دما و رطوبت اتاق سرور , کنترل دمای اتاق سرور, کنترل و مانیتورینگ اتاق سرور, هوشمند سازی اتاق سرور, اتاق سرور هوشمند , کنترل شرایط محیطی اتاق سرور, سیستم مانیتورینگ دمای اتاق سرور, سیستم مانیتورینگ اتاق سرور, سیستم کنترل اتاق سرور, مانیتورینگ شرایط محیطی اتاق سرور, کنترل دما و رطوبت اتاق سرور , کنترل دمای اتاق سرور, کنترل و مانیتورینگ اتاق سرور, هوشمند سازی اتاق سرور, اتاق سرور هوشمند , کنترل شرایط محیطی اتاق سرور,سیستم هوشمند اتاق سرور ,هوشمند سازی اتاق سرور ,استاندارد دمای اتاق سرور,محیطی اتاق سرور,نرم افزار کنترل اتاق سرور,نرم افزار پایش شرایط محیطی اتاق سرور,نرم افزار پایش دمای تحت وب ,نرم افزار پایش و مانیتورینگ دمای تحت وب,نرم افزار مانیتورینگ اتاق سرور,کنترل هوشمند اتاق سرور,مانیتورینگ هوشمند اتاق سرور,هوشمند سازی دیتاسنتر,,دیتالاگر دمای انبار,دیتالاگر دمای بانک خون,دیتالاگر دمای داروخانه ای,دیتالاگر دمای سرم و دارو,کنترل دمای یخچال,,مانیتورینگ و ثبت دمای یخچال ,دیتالاگر دمای یخچال,مانیتورینگ و کنترل دمای یخچال,مانیتورینگ وثبت دمای فریزر,دیتالاگر دمای محیطی ,دیتالاگر دمای سرم و دارو,,دیتالاگر دمای انبار,دیتالاگر دمای بانک خون,دیتالاگر دمای داروخانه ای,دیتالاگر دمای سرم و دارو,کنترل دمای یخچال,,مانیتورینگ و ثبت دمای یخچال ,دیتالاگر دمای یخچال,مانیتورینگ و کنترل دمای یخچال,مانیتورینگ وثبت دمای فریزر,دیتالاگر دمای محیطی ,دیتالاگر دمای سرم و دارو,دیتالاگر دمای یخچال,,دیتالاگر دمای فریزر ,دیتالاگر دمای بانک خون,دیتالاگر دمای داروخانه ای,کنترل دمای یخچال,سنسور دما اتاق سرور ,سنسور رطوبت اتاق سرور, سنسور قطع برق اتاق سرور ,سنسور نشت آب اتاق سرور, سنسور ورود غیر مجاز اتاق سرور ,سنسور قطع یو پی اس  اتاق سرور,سنسور دود اتاق سرور ,سنسور آتش اتاق سرور, سنسور پیشگیری از احتراق اتاق سرور,سنسور قطع فیوز کولر اتاق سرور, سنسور نشت گاز اتاق سرور ,سنسور گاز کولر اتاق سرور ,سنسور باز ماندن درب  اتاق سرور سنسور ورود غیر مجاز اتاق سرور, سنسور باز شدن درب رک اتاق سرور

شروع با پیشران

شرکت پیشران صنعت ویرا با اساس نامه اتوماسیون صنعتی و کنترل ابزار دقیق و ساخت تابلوهای برق فشار قوی و ضعیف  از سال 92 تاسیس گشت و ازهمان ابتدا در حوزه کاربرد ابزار دقیق در bms و سپس تولید و ساخت آنها قدم نهاد و در ادامه  مسیر توانست با اتکا به تجربیات چندین ساله و استخدام نیروهای متخصص  برق عملا جزو شرکتهایی باشد که محصولات قابل اتکایی با عناوین  مانیتورینگ شرایط محیطی اتاق سرور -کنترلرهای دمای دیتا سنتر -دیتالاگرهای سردخانه و انبار -هشدار دهنده های دمای یخچال و فریزر و شمارشگرهای نمایشگاهی و فروشگاهی و تابلوهای برق متنوع با کاربردهای مختلف روانه بازار نماید در حال حاضر سیستمهای کنترل دما و رطوبت اتاق سرور این شرکت تنها سیستم مبتنی بر سخت افزار صنعتی plc-hmi  در ایران است.

 تماس با پیشران    رزومه وپروژها

مشتریان پیشران

شرکتها - موسسات - ادارات دولتی و مشتریان خصوصی پیشران صنعت ویرا موسسات مشتریان پیشران صنعت شرکت های مشتری پیشران صنعت ویرا ادارات مشتری پیشران صنعت ویرا مشتریان ما