نوع سنسور دود اتاق سرور و انبارها مهم هستند؟

 

عکس قبل از آتش سوزی هتل بیمارستان گاندی

 

 

عکس آتش سوزی بیمارستان هتل گاندی

آنچه که از هتل بیمارستان گاندی باقی ماند

 

قبل از آنکه به این موضوع بپردازیم علت وقوع قطعی آتش سوزی در بیمارستان گاندی را از زبان سازمان آتش نشانی برایتان بازگو مینماییم تا مسیر برای گفتن مطلب اصلی باز گردد.

در واقع اتصال سیم برق در یک انبار حدودا ۲۰ متری در طبقه ۱۶ بیمارستان رخ داده و موجب آتش‌سوزی شده است. شعله‌های آتش از این محل با کندسوزی به نمای ساختمان سرایت کرده بود. پس از آن آتش از طریق نما با سرعت بیشتری رشد پیدا کرد و به دیگر بخش‌ها و طبقات این بیمارستان نیز سرایت کرد.

پس از گذشت حدود یک ماه از وقوع حریق در بیمارستان گاندی، سخنگوی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهر تهران از پایان بررسی‌های کارشناسی و اعلام دلیل وقوع این حادثه خبر داد.

 سید جلال ملکی در گفت‌وگو با ایسنا، درباره علت اصلی وقوع حریق در بیمارستان گاندی گفت: عصر روز پنجم بهمن ماه امسال بود که وقوع آتش‌سوزی در بیمارستان گاندی به آتش‌نشانی تهران اعلام شد و بیش از ۱۰ ایستگاه و گروه نجات به محل اعزام شدند. خوشبختانه با اقدامات انجام شده بیماران بدون کمترین آسیب‌دیدگی از محل خارج شدند و این آتش‌سوزی علیرغم گستردگی که داشت، بدون مورد مصدوم و فوتی به پایان رسید.

 وی ادامه داد:‌ پس از اطفاء حریق بررسی‌ها برای یافتن علت این حادثه آغاز و چندین جلسه کارشناسی نیز برای بررسی موضوع برگزار شد. در نهایت کارشناسان متخصص سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهر تهران با بررسی تمامی شواهد و آثار موجود، اتصالی سیم برق را به عنوان دلیل وقوع این حادثه اعلام کردند.

 سخنگوی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهر تهران درباره اینکه پیشتر گفته شده بود که یک ته‌سیگار موجب حریق بیمارستان گاندی شده است، گفت: این موارد جزو شایعات بود که نباید به آن توجه کرد. کارشناسان آتش‌نشانی پس از ساعت‌ها بررسی و بازدید از محل، علت حادثه را اتصال سیم برق تشخیص داده و اعلام کردند.

 در واقع اتصال سیم برق در یک انبار حدودا ۲۰ متری در طبقه ۱۶ بیمارستان رخ داده و موجب آتش‌سوزی شده است. شعله‌های آتش از این محل با کندسوزی به نمای ساختمان سرایت کرده بود. پس از آن آتش از طریق نما با سرعت بیشتری رشد پیدا کرد و به دیگر بخش‌ها و طبقات این بیمارستان نیز سرایت کرد.

 وی تصریح کرد: شما ببینید، به همین راحتی یک آتش‌سوزی رخ می‌دهد. در پلاسکو هم همینطور بود و اتصالی سیم برق  سبب وقوع آن حادثه شد. همیشه بی‌احتیاطی آن چیزی نیست که ما فکرش را می‌کنیم و برای همین هم هست که مدام تاکید داریم که مالکان باید به هشدارها و اخطارهای ایمنی آتش‌نشانی توجه جدی داشته باشند. در همین حادثه یک جرقه و یک اتصالی سیم برق، اینطور جان ده‌ها بیمار و افراد حاضر در محل را به خطر انداخت.

 

 

عکس بعد از آتش سوزی بیمارستان -هتل گاندی

لینک خبر

اتفاق به این بزرگی که به دلیل اتصالی سیم برق رخ داده به غیراز اینکه جان صدها بیمار را به مخاطره انداخت هزاران میلیارد تومان و بالاتر از آن را به هوا برد و مهمتر از آن سبب بیکاری 530 پرسنل بیمارستان گاندی شب عید شد که معلوم نیست چه زمانی دوباره بتوانند مشغول به کار شوند .

لازم است بدانیم که اتصالی سیم برق موردی است که با یک بازرسی الکتریکی از تابلوهای برق و مسیر سیمها قابل پیشگیری  اولیه است اما متاسفانه این گونه بازرسی ها در ایران جایگاهی ندارد که در مورد تابلو های اتاق سرور نیز همین گونه است اما سنسورهای دود اگر در آن محل نبودند که اشتباه بزرگی بوده و اگر بوده اند و کار نمیکرده اند اشتباه بزرگتری است در استفاده از سنسورهای دود باید پس از نصب مانورهایی برگزار گردد که مدت زمان مانور ها سه ماهه تا یک ساله اند اما مهمترین فاکتور در ایمنی بالاتر استفاده از سنسورهای دود اکتیو و دیجیتال است این سنسورها مشابه سنسورهای مراکز خانگی نیستند که مجبور باشند تا حجم زیادی از دود را دریافت کنند و بعد از آن آلارم صادر کنند این سنسورها با حساسیت بیشتری میتوانند وضعیت حریق را رصد کرده و در مراحل اولیه هشدار دهند.

اما استفاده از سنسورهای آتش و دود در تابلوهای برق میتواند یک قدم بزرگ درجلوگیری از آتش سوزی ها باشد همینجا لازم است که بدانیم سنسورهای آتش – دود و حرارت همگی متفاوتند و کارکردهای هر کدام در حفاظت از اتاق های سرور مسئولیت متفاوتی دارند ولی اغلب در زمان کار مسئولین اتاق سرور آنها را با هم یکی فرض میکنند که البته این اشتباه از جانب برخی پیمانکاران و فروشندگان تجهیزات مانیتورینگ اتاق سرور نیز بدلیل بی اطلاعی تکرار میشود.

سنسور دود :به واسطه حجم مشخصی از دود که در فضا قرار میگیرد هشدار میدهد و تا دود به آن حجم نرسد هشدار نمیدهد عموما سنسورهای دود در کاربردهای خانگی و صنعتی و اداری از مدلهایی استفاده میشود که بسیار ارزان هستند و در در کنار ارزانی بسیار دیر عکس العمل نشان میدهند که در یک فضای اداری با سیگار کشیدن دو کارمند سبب آلارم و یا آژیر بی علت نگردد بنابراین بدرد اتاق سرور و انبارهای کم رفت و آمد و موتورخانه هایی که حضور فیزیکی پرسنل بصورت دایمی وجود ندارد نمی خورند.

 

نمونه هایی از سنسورهای معمولی

سنسوردود دیجیتال :نسبت به دود دارای قیمت بسیار بالاتر است و  بازدهی و حساسیت آن نیز بیشتر است.

نمونه ای از سنسوهای دیجیتال 

سنسور دود اکتیو : بالاترین حساسیت را بین سنسورهای دود دارد و تکنولوژی آن فقط متعلق به پیشران صنعت ویرا است و قابلیت فعال شدن با حجم دود کمتری را دارد.

نمونه سنسور دود اکتیو 

ایر سمپلینگ: مکانیزمی است که برای حساس ترین جاها استفاده میشود و قیمت یک دستگاه ایر سمپلینگ معادل سیصد میلیون تومان در زمان نوشتن این مطلب است که عموما فقط برای مکانیزهای اطفای حریق آن هم در سازمانها و شرکتهایی با حساسیت بسیار بالا کاربرد دارد. اما انبار20 متری  بیمارستان گاندی اصلا نیازی به این هزینه هنگفت نداشت 

 نمونه سیستم ایر سمپلینگ

همه سنسورهای فوق دارای فرایندی هستند که باید آتش همراه با دود رخ دهد تا سنسور فعال گردد بطور مثال در یک اتاق سرور اگر سیستم ایر سمپلینگ تجهیز شده باشد بین 30 ثانیه تا یک دقیقه پس از روشن کردن یک کبریت هشدار سیستم برقرار میشود.

سنسور آتش :مکانیزمی دارد که آتش بدون دود را نیز رصد میکند یعنی اینکه نیازی به متصاعد شدن دود ندارد تا فعال شود این سنسور مختص تابلوی برق و داخل رک است که در زمان کوتاهی اگر اتصالی برقی بدون دود رخ داد مانند داستان گاندی فعال گردد این گروه از سنسورها نیز فقط توسط پیشران صنعت ویرا ارایه میشوند .

سنسورهای دما یا حرارت : بر اساس افزایش دمای محل مورد پایش کار میکنند و میتوان ست پوینت دمای فعال شدن آنها را روی هر اندازه ای تنظیم کرد مثلا برای داخل اتاق سرور که دما همواره باید بین 18 الی 22 باشد سنسور دما را میتوان روی 24 تنظیم نمود و در بالای رک ها که دما بین 30 تا 48 درجه سانتی گراد (بستگی به تعداد سرور فعال داخل رک و نوع تهویه آن دارد ) میتوان دما را بالاتر تنظیم نمود تا در صورت وقوع یک مشکل واقعی سنسورهای هشدار ارسال نمایند.

لازم است عنوان کنیم که برخی سنسورهای دود ترکیبی با دما وجود دارند که به اشتباه برخی پیمانکاران کارکرد هم دود و هم حرارت را یکجا انجام میدهد البته این درست است و این سنسورها برای اشپزخانه ها طراحی شده اند که در صورت وجود دود و یا حرارت تنها فعال نشوند و فقط زمانی فعال شوند که هر دو فاکتور با هم وجود داشته باشند یعنی در سنسور این دو فاکتور برای عملیاتی شدن and  منطقی میشوند به همین دلیل هم اصلا برای اتاق های سرور و حتی اتاق های اداری و صنعتی کاربرد ندارند و نباید استفاده شوند که متاسفانه این اشتباه توسط برخی فروشندگان و پیمانکاران رخ میدهد .

 

نتیجه گیری آنکه اگر در هتل بیمارستان گاندی با آنهمه تجهیزات و دستگاههای گرانقیمت و بیماران خاص  از سنسورهای دود اکتیو  داخل  آن انبار که رفت آمد آن بسیار کمتر از جاهای قابل دید در بیمارستان است  استفاده میشد با سرعت بسیار بیشتری اعلان اخطار میکرد و این فاجعه اصلا رخ نمیداد حتما الان بیمارستان در حال کار بود و مشغول درآمد زایی و 530 پرسنل هم شب عید بیکار نمیشدند و این همه خسارت که سر به میلیارها میزند ایجاد نمیشد  (البته این بیمارستان حتما سیستم اعلام حریق داشته و به هر صورت در فضای مورد نظر نتوانسته بسرعت اعلان هشدار نماید )به همان دلایل فوق که باید سنسور مناسب هر فضایی  مناسب آن فضا و با ویژگی های مربوط به آنجا به دقت بکار گرفته شود و در برخی جاها از حساسیت کمتر مانند مراکز مسکونی به دلیل بروز آلارمهای غیر واقعی برای پخت و پز و یا بروز دایمی دود سیگار و قلیان و غیره  و برخی  سنسور دود باید از حساسیت بیشتری برخوردار باشد  مانند اتاق سرور -برق- مخابرات -یو پی اس و انبارهای کوچک و بزرگ که کم رفت و آمد است ضمنا تعداد سنسورها باید متناسب با حجم فضا در نظر گرفته شود تا کاراییواقعی داشته باشد  .

مدیر محترم اتاق سروریا شرکتهایی که دارای انبارهایی شبیه بیمارستان گاندی هستید که رفت و آمد در آنها به ندرت صورت میگیرد و مواقعی از سال مانند تعطیلات اعیاد و محرم و نیمه شعبان و مشابه آن محل مربوطه بدون هیچ نظارتی میماند یا حتی شبها در صورت تعطیلی آن محل دسترسی به آن اتاق تقریبا بندرت صورت میگیرد باید منتظر مخاطراتی از این دست باشیم البته  شرکتهای زیادی در خصوص سیستم های اعلام و اطفای حریق یا سیستم های هوشمند یا BMS فعالیت میکنند اما شاید شرکتهایی که کار قابل قبولی ارایه میدهند و اطلاعات این مطلب را میدانند به تعداد انگشتان دستان شما هم نباشند که با چند سوال ساده میتوان آنها را مورد ارزیابی قرار داد.

 القصه اگر تمایل به انجام یک کارحرفه ای  با نتیجه قابل قبول و ایمنی بالا برای شرایط محیطی اتاق سرور و هشدار در مواقع اتصالی برق –نشت آب – افزایش دما –عدم کارکرد کولرها و ...... داشته باشید ما میتوانیم در این مسیر به شما کمک کنیم .

 هوشمند سازی و کنترل اتاق سرور یا سیستم های مانیتورینگ انبار 

پیشران صنعت ویرا

تجربه صنعتی یک رویا

 

 

شروع با پیشران

شرکت پیشران صنعت ویرا با اساس نامه اتوماسیون صنعتی و کنترل ابزار دقیق و ساخت تابلوهای برق فشار قوی و ضعیف  از سال 92 تاسیس گشت و ازهمان ابتدا در حوزه کاربرد ابزار دقیق در bms و سپس تولید و ساخت آنها قدم نهاد و در ادامه  مسیر توانست با اتکا به تجربیات چندین ساله و استخدام نیروهای متخصص  برق عملا جزو شرکتهایی باشد که محصولات قابل اتکایی با عناوین  مانیتورینگ شرایط محیطی اتاق سرور -کنترلرهای دمای دیتا سنتر -دیتالاگرهای سردخانه و انبار -هشدار دهنده های دمای یخچال و فریزر و شمارشگرهای نمایشگاهی و فروشگاهی و تابلوهای برق متنوع با کاربردهای مختلف روانه بازار نماید در حال حاضر سیستمهای کنترل دما و رطوبت اتاق سرور این شرکت تنها سیستم مبتنی بر سخت افزار صنعتی plc-hmi  در ایران است.

 تماس با پیشران    رزومه وپروژها

مشتریان پیشران

شرکتها - موسسات - ادارات دولتی و مشتریان خصوصی پیشران صنعت ویرا موسسات مشتریان پیشران صنعت شرکت های مشتری پیشران صنعت ویرا ادارات مشتری پیشران صنعت ویرا مشتریان ما