انواع سنسور دمای اتاق سرور

 

 

سنسور دما بدون شک پرفایده ترین و پرکاربردترین سنسور در اتاق سرور است چرا که بخش زیادی از مشکلات اتاق سرور به مقوله دما باز میگردد و سنسور فوق توانایی آن را دارد که مسایل فوق را حل کند یا آن  را آشکا کند که درصدد حل حوادث برآییم در این صورت است که وجود سنسور فوق از هر نظر حایز اهمیت میشود.

سنسورهای دما به خودی خود توانایی هیچ نوع عکس العمل و یا آلارمی را ندارند اما این سنسورها به نمایشگرها و یا کنترلر ها و ترانسمیتر هایی متصل میشوند که بتوانند مقادیر اندازه گیری شده روی آنها را نمایش داده و یا به ازای تجاوز دما از محدوده مجاز عملیات هشدار را شروع نمایند و در برخی از مواقع پروسه کنترل را هدایت مینماید تا عملیات خاصی برای خارج شدن از بحران افزایش دما اجرا شود مثلا افزایش تعداد کولرهای فعال در شبکه.

 

بنابر این سنسور دما فقط مقوله اندازه گیری را صورت میدهدوامکان کنترل و یا مانیتورینگ و پردازش اطلاعات جای دیگری صورت میپذیرد اما اگر سنسور دما به درستی مقداردما را اندازه گیری ننماید چه اتفاقی رخ می دهد پاسخ این سوال میتواند خیلی از مشکلاتی که یک مدیر اتاق سرور هنوز با آنها روبه رو نشده است را بوضوح برای وی آشکار کند در صورتی که سنسور دما به درستی کار نکنند و یا کنترلر به درستی مقدار اندازه گیری شده توسط سنسور را نخواند اتفاقات زیر میتواند رخ دهد.

1)در صورت افزایش دمای اتاق سرور هشدار افزایش داده نمیشود.

2)مقدار نمایش داده فعلی روی نمایشگر با مقدار واقعی تفاوت دارد.

3)سنسور اندازه دما را بیشتر از مقدار واقعی نشان میدهد و هشدار کاذب ایجاد میکند

4)سنسور دما از درجه اعتبار ساقط شده و هیچ خروجی ایجاد نمیکند

 

در شرایط فوق متاسفانه هیچ گونه فیدبکی که ناشی از عملکرد درست یا نادرست سنسور دما است برای ما قابل آشکار سازی نیست به همین دلیل حوادث فوق کم و بیش برای برخی از متولیان اتاق سرور رخ میدهد چرا که در انتخاب تجهیزی که وظیفه هشدار دما را به عهده دارد دچار انتخاب اشتباهی شده اند و تجهیز فوق قابل اعتماد نیست پس راه حل چیست؟

برای رسیدن به راه حل ابتدا باید ساختار سنسورهای دما را بشناسیم این سنسورها تقریبا سه نسل را پشت سر گذارده اند و از این رو تغییرات بسیار شگرفی داشته اند و در این تغییرات عملا کارایی و پایداری آنها و عملکردشان در حوزه های مختلف ارتقا یافته است.

نسل اول سنسورهای دما (Rtd & thermocouple)

Rtd  از یک مقاومت تشکیل شده که بواسطه تغییر دما مقدار آن تغییر مینماید.

Thermocouple :از دو فلز غیر همنام تشکیل میشود که با افزایش دما ولتاژ خروجی از این اتصال تغییر مینماید.

Ntc ,Ptc : المانهای الکترونیکی هستند که بواسطه افزایش دما مقادیر مقاومتشان تغییر مینماید.

 

المانهای فوق در صنعت همواره استفاده میشوند و کاربردهای فراوانی هم دارند اما به دلیل مقاومتی بودن کمیت خروجی آنها مشکلاتی نیز درمسیر استفاده و طراحی آنها رخ میدهد بعنوان مثال طول سیم آنها نمیتواند از یک مقداری بیشتر باشد و برای اتصال آنها به ترانسمیتر و کابلهای مخصوص نیاز است تا در زمان خواندن مقادیر دما دچار کمترین خطا شویم .

 

نسل دوم سنسور های دمای دیجیتال( digital  temperature sensors)

 این گروه از سنسورها مشکل مقاومتی بودن را نداشتند اما به دلیل آنکه ولتاژی از خروجی آنها به صورت  آنالوگ انتشار می یافت که معرف تغییر دما در سنسور بود این ولتاژ با عوامل مختلف محیطی (مثلا روشن شدن موتور اسپیلیت  یا حتی یک مهتابی ) تاثیر گرفته و خروجیشان تغییر کرده و اطلاعات نادرست را گهگاه به کنترلر ارسال میکردند هر چه قدر طول مسیر ارسال اطلاعات یزرگتر میشد میزان خطا نیزبیشتر ایجاد میگشت

 

نسل سوم سنسورهای دما ( intergrated circuit )

 

این نسل کم خطا ترین نوع سنسورها در فواصل است و ارسال اطلاعات آنها بفرم pwm)) Pulse Width Modulationانجام میگیرد اما هنوز نقصهایی در ارسال اطلاعات  گهگاه رخ میدهد.

نسل چهارم سنسورهای دما (  modbus   )

در این نسل سعی شده تا مشکلات مربوط به سه نسل قبلی کم و بیش مرتفع گردد در تکنولوژی فوق سنسور دما در محل مقادیر را سنجیده و آن را بفرم pwm   یا فرمهای مجاز دیگری در فاصله چند سانتی متری به مکانیزمی میدهد که به آن سازنده پروتکل مودباس میگوییم این پروتکل اطلاعات دریافتی را به صورت ادرس کد باینری در محل سنسور تبدیل کرده و آن را روی یک محل حافظه ذخیره میکند حال هر زمان پردازشگر تمایل به دانستن مقادریر سنسور دما داشته باشد کافی است آن را فراخوانی کند .

مزیت این روش آن است که

1)طول سیم دیگر موجب خطا یا اختلال دریافت اطلاعات نمیشود

2)اطلاعات به صورت کد های باینری بوده و صحت و سقم آنها صد در صد مورد تایید میباشد چرا که عوامل محیطی قادر به تاثیر گذاری روی کمیت هایی مانند ولتاژ و جریان و یا مقاومت هستند و کدهای باینری از امر مستثنی می باشند.

3)دقت اندازه گیری بشدت افزایش مییابد

4)یا روشهایی میتوان حتی از سلامت سنسور فوق مطلع شد

از این رو در صنعت برق –کنترل و ابزار دقیق عملا با دستیابی به چنین روش قابل اعتمادی روشهای دیگر در صنایع حساس دیگر بکار گرفته نمی شود که یکی از آنها صنعت رایانه –سرور و دیتا سنتر میباشد .

بنابر این در اتاق های سرور حتی کوچک, اهمیت عملکرد درست سنسورها بسیار بسیارحیاتی است و وقوع یک اتفاق حتی کوچک اگر از نظر مدیر اتاق پنهان بماند شاید صدمات جبران ناپذیری را به سازمان مربوطه هم از موضع سخت افزار و آسیب احتمالی به آن و هم از نقطه نظر از دست رفتن دیتا رخ خواهد داد.

در مکانیزم SRC2.2   از مدل سنسورهای مودباس برای حفاظت اتاق سرور بهره برداری میشود تا در جهت حفظ امنیت اتاق سرور هیچ نوع ریسکی صورت نگیرد

کارکرد انواع سنسورهای اتاق سرور به منظور هوشمند سازی اتاق سرور

مطالب مرتبط

مطالب مرتبط با موضوع

سامانه کنترل دمای اتاق سرور روی کامپیوترsrc2.2

سیستم کنترل و نظارت بر اتاق سرور باید چگونه یاشد

استانداردهای الکتریکی در اتاق سرور و دیتا سنتر

چه نوع مانیتورینگ دمایی برای اتاق سرور مناسب است ؟

انواع سیستمهای مانیتورینگ و کنترل اتاق سرور

هشدار برای مدیران اتاق سرور

لزوم استفاده از کنترل دمای اتاق سرور

استانداردهای الزامی اتاق سرور TIA942

روشهای تهویه اتاق سرور یا دیتا سنتر(1)

  روشهای تهویه اتاق سرور یا دیتا سنتر(2)

 روشهای تهویه اتاق سرور یا دیتا سنتر(3)

عیوب تهویه در اتاق سرور

هوشمند سازی تهویه در اتاق سرور

حفاظت اتاق های سرور در برابر تغییرات فاکتورهای محیطی (4)

حفاظت اتاق های سرور در برابر تغییرات فاکتورهای محیطی (3)

حفاظت اتاق های سرور در برابر تغییرات فاکتورهای محیطی (2)

حفاظت اتاق های سرور در برابر تغییرات فاکتورهای محیطی (1)

بروز چه حوادثی در اتاق های سرور خطرناک است (بخش چهارم)

بروز چه حوادثی در اتاق های سرور خطرناک است (بخش سوم)

بروز چه حوادثی در اتاق های سرور خطرناک است (بخش دوم)

بروز چه حوادثی در اتاق های سرور خطرناک است (بخش اول)

 

شروع با پیشران

شرکت پیشران صنعت ویرا با اساس نامه اتوماسیون صنعتی و کنترل ابزار دقیق و ساخت تابلوهای برق فشار قوی و ضعیف  از سال 92 تاسیس گشت و ازهمان ابتدا در حوزه کاربرد ابزار دقیق در bms و سپس تولید و ساخت آنها قدم نهاد و در ادامه  مسیر توانست با اتکا به تجربیات چندین ساله و استخدام نیروهای متخصص  برق عملا جزو شرکتهایی باشد که محصولات قابل اتکایی با عناوین  مانیتورینگ شرایط محیطی اتاق سرور -کنترلرهای دمای دیتا سنتر -دیتالاگرهای سردخانه و انبار -هشدار دهنده های دمای یخچال و فریزر و شمارشگرهای نمایشگاهی و فروشگاهی و تابلوهای برق متنوع با کاربردهای مختلف روانه بازار نماید در حال حاضر سیستمهای کنترل دما و رطوبت اتاق سرور این شرکت تنها سیستم مبتنی بر سخت افزار صنعتی plc-hmi  در ایران است.

 تماس با پیشران    رزومه وپروژها

مشتریان پیشران

شرکتها - موسسات - ادارات دولتی و مشتریان خصوصی پیشران صنعت ویرا موسسات مشتریان پیشران صنعت شرکت های مشتری پیشران صنعت ویرا ادارات مشتری پیشران صنعت ویرا مشتریان ما