انواع سنسورهای اتاق سرور

 

1)سنسور دمای اتاق سرور و هشدار افزایش دما 

 نکته اول :در سیستم کنترل و مانیتورینگ اتاق سرور مقوله دما مهمترین فاکتوردر حفاظت ازدیتا سنتر ها و اطاق سرورها است متوسط دمای اتاقهـای ســـــــــرور هرچه کمتر باشد بهتر است اما محدوده مجاز تعریف شده بیــــــــن 18 الی 22درجـه سانتی گراداست دریک سیستم هشدار اگردما ازاین محدوده افزایش یابد باید اعلان خطربه کارفرما ارسال گردد، البته کارفرما درتنظیم اندازه دما برای هشداراختیار عمل دارد و میتواند باصلاحدید خود عدد مذکوررا افزایش یا کاهش دهد . اما آن چیزی که اهمیت بسزایی دارد این است که به دلیل آنــــــکه فاکتوردما یک فاکتوربا افزایش ویا کاهش لحظه ای نمی باشد به منظور عدم ارسال هشــــــدار های مکرر به کارفرما بایستی یک محدوده هیسترزیس (تغییرات کوچک) برای دمای تعریف شده در نرم افزارسیستم کنترل دمای اتاق سرور درنظرگرفته باشیم این محدوده  باعث میشود تابه دلیل تغییرات غیرآنی دما هشدارهای مکرر به کارفرما ارسال نگردد از این رو وجود بازه هیسترزیس در سنسورو سنجش دما بسیار اهمیت پیدا میکند.

 نکته دوم در خصوص افزایش دما آن است که یک  سیستم هشدارافزایش دما با طراحی منطقی و درست باید بتواند خروج دما از محدوده مجاز  را به درستی و در زمان مقرربدون تاخیر و یا واسطه ارسال نماید در صورتی که تاخیری در این مورد اتفاق بیافتد اتاق سرور با آسیبهای جدی مواجه میگردد.

 نکته سوم در خصوص آلارم افزایش دما باید عنوان کنیم که یک سیستم پایدار مانیتورینگ و هشدار باید با دقت و تفکیک پذیری بالا که در مورد دما حداقل 0.5 درجه سانتی گراد است دیتا ارسال نماید که در سیستم SRC2.2   حداقل رزولوشن به 0.1 درجه سانتی گراد نیز میرسد و ویژگی دقت و رزولوشن در سیستم کنترل اتاق سرور SRC2.2   عملا شرایط استاندارد را پاس مینماید.

 نکته چهارم در خصوص ویژگی سنسور و افزایش دما آن است که این سنسورها باید قابل اعتماد باشند یعنی آنکه خود عوامل محیطی روی اندازه گیری آنها تاثیر نگذاشته، سنسورهای قدیمی و رایج که در سیستم های سطح پایین بکار گرفته میشوند خود به خود به دلیل وجود نویزهای محیطی و یا شرایط قرار گیری نا مناسب موجب بروز هشدار خطای بی مورد خواهند شد این هشدار های بی مورد نگهدار اتاق سرور را بدون دلیل نگران کرده و بدون آنکه خطایی رخ داده باشد وی را مستاصل می نماید یکی از مواردی که در پروتکل TIA942  روی آن تاکید شده است پروتکل ارتباطی است که حتما باید از درجه امنیت بالایی برخوردار باشد که پروتکل MODBUS   که در سیستم پیشران صنعت ویرا مدل SRC2.2   بکار گرفته می شود این ویژگی را دارد.

 در صورتی که نکات فوق در مورد یک سیستم کنترل دما و سنسور دما لحاظ نگردد هشدارهای ایجاد شده توسط سیستم قابل اعتماد و اتکا نخواهد بود.

 انواع سنسورهای دمای اتاق سرور را اینجا مطالعه نمایید

2)سنسور رطوبت و هشدار افزایش رطوبت اتاق سرور

 دومین فاکتورمهم  دریک دیتا سنتر از نقطه نظر عوامل محیطی رطوبت است ، رطوبت مناسب دریک اطاق سرور مقداری بین 30 الی 60 درصد است  کمتر از 30  سبب ایجاد  بارهای الکترو استاتیک  شده وبرای سرورها خطرناک  است بیشتر از60 درصد نیز ایجاد شبنم و رسانایی  کرده که بازهم مشکل ایجاد میکند امادرنقاط مختلف آب وهوایی میــــــــزان رطوبت متفاوت است و نگهداری آن دریک  محدوده مشخص  کاری است مشکل .

در یک سیستم کنترل دماو رطوبت اتاق سرور ایجاد هشدار عموما" برای رطوبت های بالای حد مجاز که 60 درصد  میباشد اتفاق میافتد و قابل تنظیم توسط کاربران نیز خواهد بود باید بدانیم که اندازه رطوبت نسبی با توجه به تغییر دما نیز تغییر خواهد کرد به عبارت دیگر زمانیکه سیستم های خنک کننده ای که شبیه اسپیلیت یا کولر گازی وظیفه پایین نگهداشتن دما را دارند در یک محیط بسته مانند اتاق سرور کار میکنند حتما رطوبت هوا را کاهش میدهند که در زمان روشن بودن و یا نبودن کمپرسور کولر نیز میزان این رطوبت بین مینیمم و ماگزیممی متغییر خواهد بود که در برخی از شرایط کاربر احساس میکند سنسور مورد نظر خراب شده که اینگونه نیست و سنسور مقادیر درستی را با توجه به نسبی بودن رطوبت در شرایط کمپرسور خاموش و روشن میبیند که طبیعی است.

 بنابر این سنسور رطوبت مانند سنسور دما دارای هیسترزیس و رزولوشن و دقت اندازه گیری است که در یک سیستم کنترلری قابل اعتماد رزولوشن آن بین 0 الی 100 % و دقت اندازه گیری 1 % خواهد بود که در تمامی سنسورهای رطوبت محیطی استاندارد این رنج رعایت میشود همچنین محدوده هیسترزیس برای زمانی که بایستی هشدارهای پی در پی و مکرر را حذف نماید در تنظیمات سیستم دیده میشود.

  3)سنسور نشت آب وهشدار نشت آب اتاق سرور

 وقوع نشت آب  در داخل اطاق سرور یا دیتا سنتر میتواند بحرانهای کوچک تا خیلی بزرگ را ایجاد کند وعامل بروز نشت آب  میتواند به خاطر شکستگی و یا پوسیدگی  لوله های آبی که به خاطر امور تـــاسیساتی  از سقف و کف اتاقها رد شده اند با شد ویا به خاطر گرفتگی  دراین کولرهای اسپیلت که سبب جمع شدن  آب در سینی کولرها شده و از آنجا به زیر کولرها  ســرازیر میشود در بعضــــــی اوقات نیز به دلیل فاصله نزدیک کولر و رک  به روی رک ها پرتاب آب صورت میگیرد.

بحرانهای کوچک زمانی  است که این آب در حجم کم  ویا درجای غیرحساس نشت میکند که میتواند  به سرعت جلوگیری گردد اما بحرانهای بزرگ زمانی رخ میدهد که این نشت آب باتماس  با کابلهای برق باعث بروز اتقاقی و قطع برق اطاق سرور  شده ویا درصـــــــــــورت عدم قطع برق  ازجانب تجهیزات  حفاظتی باعث بروز افزایش جریان  و سوختگی سیمها  و کابلها و وقوع آتش ســـــــوزی خواهد شد.

متاسفانه در برخی شرکتها از سنسورهای نشت آب موتورخانه ها و تاسیسات استفاده میشود که تا کف اتاق سرور مملو از آب نگردد این سنسورها عمل نمی نماید اما سنسور های تجهیز شده در سیستم کنترل دما و رطوبت اتاق سرور src2.2  با دقت 1 قطره آب قابلیت سنجش نشت آب را داشته و در صورت وقوع این اتفاق بلافاصله میتواند هشدار را به کاربران ارسال نماید این رزولوشن تشخیص را میتوان حتی با یک قطره آب کوچک توسط قطره چکان تست نمود

 4)سنسور قطع برق شبکه  و هشدار قطع برق شبکه

 درشرایطی  که برق اطاق سرور قطع میشود سرورها  از منبع باطری و یو پی اس ها برق مورد نیازشان راتامین میکنند امااین منبع ظرفیت محدودی  داردو برای مدت زمان کوتاهی قادر به بالا نگه داشتن  سرورها است .

همچنین بعضی از اوقات قطع برق به خاطر انجام امور تعمیراتی که در سیستم الکترونیکی و تابلوهای برق یک ساختمان است و یا به خاطر قطع یک فیوز و یا قطع یک سیستم  رخ میدهد که در شرایط عادی باید مدیراطاق سرور ازاین موضوع مطلع باشد و برای اتصال مجدد برق ورفع عیب و یا هماهنگی بابخش تاسیساتی  دانستن موضوع قطع برق بسیار حیاتی است

بنابراین این مکانیزم یک هشدار پیشگیرانه برای وقوع اخطارهای  بعدی است .هشدار قطع برق این امکان را به مدیراتاق سرور میدهد تا بتواند زمانبندی  upبودن سرورها را باتوجه به تغذیه باطری تعیین و تعریف بنماید  و درصورت نیاز اعلام هشداربه مراکز استفاده کننده از خدمات اینترنتی برای قطع  اینترنت سازمان داده شود .

همچنین  قطع برق سبب میشود که سیستم های تهویه از کار افتاده  و به دلیل عدم کارکرد مناسب تهویه دمای اتاق درزمان کوتاهی  افزایش مییابد که این موضوع نیز بسیار حائز اهمیت بوده تا به خاطر عدم وجود تهویه به سرعت اقدام به خاموش کردن سرورها نماییم تا از امنیت و سلامت  سیستمهای سخت افزاری مطلع شویم .

بنابراین هشدار قطع برق این امکان رابرای کارفرما محیا میکند که درکمترین زمان ممکن بتواند بهترین تصمیمات لازم در خصوص اعزام پرسنل فنی به محل و یا اقدام برای تعمیر و یا اصلاح ساختارهای کابلینگ و یا در انتها اقدام برای آنکه جهت آسیب ندیدن سرورها آنها   را از شبکه خارج نماید.

 

5)سنسور قطع یو پی اس و هشدار قطع یو پی اس

هشدارقطع یوپی اس دارای 2 کاربرد است

اول اینکه درصورت تخلیه باطری این هشدار سبب درک این موضوع خواهد شد که سرورها  down  شده اند

 دوم اینکه  درصورت ایجاد هشدار قطع  یو پی اس و عدم  تخلیه باطری ( زمــــــــانیکه برق شهروجوددارد) میتوان به خرابی  یوپی اس بلافاصله  بعد از هشدارو قطع سرورها پی برد .

این هشدار اگر بهصورت مرتب رخ دهد و یو پی اس سالم باشد  به کارفرما اطلاع میدهد  که باطریهای موجود دیگر توان ذخیره سازی ندارند و باید تعویض گردند

 

6)سنسور دود و هشدار دود

این هشدارمیتواند در 2 صورت رخ دهد

اول اینکه اگر  یک حادثه سبب بروز یک  حریق داخل اطاق سرور شود سنجش  بااستفاده از سنسور دود صورت گیرد .

دوم اینکه یک حادثه  سبب بروز یک حریق کوچک داخل رک گردد سنجش با استفاده از سنسور آتش صورت میگیرد.

در داخل اتاق سرور به دلیل کارکرد کولرهای اسپیلیت دقت سنسورهای دود باید بسیار بالا باشد و نباید  که از سنسورهای دود و دمای ترکیبی استفاده نمود و در سیستم src2.2   فقط از سنسور دود استفاده میشود اما در داخل رک که محل حساس تری است سنسورهای تشخیص دود کارایی خوبی ندارند که در این فضا از سنسور آتش که بسیار دقت بالاتری نسبت به سنسور دود دارد و با رزولوشن تشخیص یک فندک از فاصله 10 سانتی بکار خواهد آمد قابلیت پایش انجام میگردد تا در اولین زمان بروز حادثه این رخداد را به مدیر اتاق سرور اطلاع رسانی نماید .

 

چرا انتخاب نوع سنسور دود اتاق سرور و انبارها مهم هستند؟

 

 

7)هشدار بازماندن درب اطاق سرور – و ورود غیرمجاز به اطاق

به دلیل آنکه  حساسیت ویژه ای در ورود به اطاقها ی سرور وجود دارد درصورتی که  یک کاربر درزمان خروج از اطاق درب را بطور کامل نبندد و یا متوجه بازماندن آن نگردد . هرکسی قادراست بدون هیچ گونه مانعی وارد اتاق سرور شده و هر نوع اتفاقی را داخل اتاق رقم بزند از این رو سنسورهایی  که برای این موضوع استفاده میشوند بلافاصله پس از ورود یک شخص هشدار  درصورت اکسس نشدن آن شخص هشدار لازم را به مدیر اتاق  ارسال مینمایند.

همچنین این سنسورها قادرند تا خود درب را در زمان باز ماندن پایش نموده و در مورد باز ماندن آن نیز با تغییر سخت افزاری به کاربران هشدار دهند به همین دلیل است که در سیستم های کنترل اتاق سرور تجهیزی برای رصد کردن این ورود و خروج ها بکار گرفته میشود این تجهیز بخش های مختلفی دارد که بدین ترتیب میباشد.

1)سنسور درب

2)سنسور درب رک

3)قفل برقی

4)اکسس کنترل

5)شستی و تایمر خروج

 سنسور درب

این سنسور وظیفه دارد هر ورود مجاز و غیر مجاز را به اطلاع کنترلر مرکزی برساند مکانیزم آن از مدلهای مختلفی مانند مادون قرمز و پی ای آر تشکیل میشود.

سنسور درب رک

این سنسور مشابه سنسور درب بوده و برای اعلان هشدار در شرایط باز شدن درب رک بکار می رود گاهی اوقات اشخاصی(خدمات –نظافت –تکنسین های سطح پایین ) اجازه ورود به اتاق سرور را دارند اما اجازه دستکاری و یا بازکردن رک ها را ندارند که سنسور فوق آنجا بکار خواهد آمد.

قفل برقی

این قفل روی درب ورودی اتاق قرار گرفته تا فقط اشخاصی که مجوز ورود آنها توسط اکسس کنترل صادر میشود را به اتاق سرور بپذیرد

اکسس کنترل

تمامی اشخاصی که قرار است بطور مرتب وارد اتاق سرور شوند باید توسط اکسس شناسایی گردند اکسس ها مدلهای مختلفی دارند که میتواند اثر انگشت –رمز –کارت ار اف و موارد مشابه باشد اکسس در صورت شناسایی یک متقاضی برای ورود اثر انگشت متقاضی را با الگوریتم قبلی خود مطابقت داده و در صورت مجاز بودن به شخص اجازه ورود داده و درب برای وی باز میگردد

 شستی و تایمر خروج

این مکانیزم برای آن بکار میرود که شخص  وارد شده به اتاق سرور بدون هیچ گونه صدور آلارمی قادر به خروج از اتاق باشد

 

شکل بعد سیستم کنترل دمای اتاق سرور مدل src2.2  را نمایش میدهد

  

8)سنسور ضربه به رک و هشدار ضربه به رک

 درشرایطی که یک  شخص با قصد قبلی به رکها  ضربه وارد نماید و یا درب آنهارا بازکند این سنسور میتواند هشدار آن را به کارفرما ارسال نماید .

 این مقوله جایی بکار می آید که پرسنل تردد کننده  حال حاضر در اتاق از همه اقشار بوده و مدیر اتاق تمایل دارددرصورت بروز مشکل و یا دستکاری توسط افراد غیره این مقوله را فورا"  مطلع گردد تا قبل از بروز مشکلات  امنیتی به این  موضوع رسیدگی شود.

سیستم src2.2 بلافاصله پس از بروز مشکل کارفرما را از آن باخبر مینماید .

 9)سنسور قطع برق کولر و هشدار قطع برق سیستم کولینگ

 به دلیل آنکه خیلی از مواقع  قطع برق  سیستم برودتی جدا از شبکه سراسری  رخ میدهد  این موضوع ، دلایل مختلف مانند :

1-اتصالی در سیستم کولینگ و قطع فیوز          

2-قطع برق ازطریق اتصالات کولر               

3-قطع برق به دلیل عدم وجود برق درمحل شبکه

چرا انتخاب نوع سنسور دود اتاق سرور و انبارها مهم هستند؟

به همین دلیل احتمال دفعات خاموش شدن کولر متاثر از اتقافات فوق بیشتر از موارد دیگر است بنابراین تشخیص بموقع این موضوع میتواند راه حلی برای کاهش استرس درشرایط افزایش دما شده و پیش بینی  وقایع از قبل صورت پذیرد تا راهکار آن ایجاد گردد .

هشدار قطع برق سیستم کولینگ بطور واضح به کارفرما اعلام میکند که به دلیل وجود یک نقص فنی کولینگ اصلا انجام نمیشود و مدیر باید سریعا اقدامات موثر در زمینه رفع عیب را از واحدهای تاسیساتی مطالبه نماید و خود اقدام به تمهیداتی نماید که سخت افزارهای موجود در اتاق را دستخوش آسیب ننماید.

در صورت نیاز به رفع عیب در این خصوص کارشناسان شرکت در اولین فرصت قادر به ارایه خدمات در این خصوص می باشند .

یکی از ویزگیهای خوب سیستم src2.2  که در سیستمهای کنترل دمای اتاق سرور ایرانی و خارجی اصلا به آن پرداخته نشده همین موضوع میباشد.

 10)سنسور سوختن کمپرسور و هشدار سوختن کمپرسورکولر

 این هشدار زمانی صادر میگردد که دمای مکش و دمش اسپیلیت  یا سیستم خنک کننده  باهم یکی بوده  و به دلیل  یکـــی بودن این دو دمــــــا کنتـــــــــــــــرلر متوجه  وجــــــــــــــــود نقص  فنــــــــــی در سیستــــــــــــــم  کـــــــــــولینگ  میگردد

 این نقص اگــــــــــــــر بلافاصله به مدیـــــــــر گـزارش داده شــــــــــــود مدیر قابلیت عکس العمل داشته و این موضوع را با پیشگیری های لازم حل و فصل مینماید حتی اگر این اتفاق در روزهای تعطیل رخ داده باشد

باید عنوان کنیم که در سیستم src2.2  پیش بینی این اتفاق نیز شده است

در صورت نیاز به رفع عیب سیستمهای تهویه کارشناسان فنی پیشران صنعت ویرا در اسرع وقت در اختیار شما خواهند بود.

 11)سنسوردمای رک  و هشدار افزایش دمای رک

 باتوجه به اینکه دمای رک ها همیشه  بالاتر از دمای متوسط  اتاق است  و عموما" روی محدوده مشخصی  ثابت میماند  درصورتی که سنسور  دمای رک متوجه افزایش  غیر متعارف  دما گردد  عملا" این هشدار را به مدیر ارسال میکند و قبل از بروز مشکل بزرگتر مدیرراجع به این مسئله  و روش رفع مشکل تصمیمی را اتخاذ مینماید. این سنسورها قبل از انکه وجود یک نقص فنی موجب بروز مشکلات بزرگتر شود آن مشکل را به اطلاع کارفرما میرسانند.

سنسورهای دمای رک مانند سنسورهای دم و بازدم اسپیلیتها هستند و میتوان دمای آلارم آنها را روی هر عددی تنظیم نمود تا در زمان غیر متعارف بودن دمای رک با شرایط عادی هشدار آن به کارفرما ارسال گردد.

 مطالب مرتبط

سنسور سوختن کمپرسور اتاق سرور

سنسور تخلیه باطری یو پی اس اتاق سرور

سنسور افزایش دمای اسپیلیت اتاق سرور

سنسور افزایش دمای رک اتاق سرور

سنسور نوسان برق اتاق سرور

سنسور ضربه به رک اتاق سرور

سنسور ورود غیر مجاز به اتاق سرور

سنسور نشت آب اتاق سرور

سنسور باز شدن درب اتاق سرور

سنسور افزایش و کاهش ولتاژ اتاق سرور

سنسور دود اتاق سرور

سنسور قطع برق یو پی اس اتاق سرور

سنسور رطوبت اتاق سرور

سنسور قطع برق اتاق سرور

انواع سنسور دمای اتاق سرور

سنسور آنالیز دمای مستقل رک در اتاق سرور

 سنسور ورود غیر مجاز به اتاق سرور

سنسور دمای کولر یا رک

سنسور قطع فیوز کولر

سنسور دود داخل رک

سنسور آنالیز گازهای حاصل از احتراق اتاق سرور

سنسور نشت آب

چگونه میتوان ایمنی و امنیت اتاق سرور را تامین کرد

حفاظت اتاق های سرور در برابر تغییرات فاکتورهای محیطی (4)

حفاظت اتاق های سرور در برابر تغییرات فاکتورهای محیطی (3)

حفاظت اتاق های سرور در برابر تغییرات فاکتورهای محیطی (2)

حفاظت اتاق های سرور در برابر تغییرات فاکتورهای محیطی (1)

کنترل هوشمند و هوشمند سازی اتاق سرور

فاکتورهای استاندارد سازی اتاق سرور

چرا اندازه رطوبت در اتاق سرور و دیتا سنتر مهم است

چه نوع مانیتورینگ دمایی برای اتاق سرور مناسب است ؟

استانداردهای اتاق سرور

استانداردهای الکتریکی در اتاق سرور و دیتا سنتر

ویژگیها و مشخصات کف کاذب اتاق سرور

اهمیت کف کاذب در اتاق سرور و دیتاسنترها

لزوم استفاده از ارت برای اتاق سرورها

کنترل و کاهش رطوبت در اتاق سرور

plc چیست وکجاکاربرددارد

خطاها و رخدادهای خطرناک اتاق سرور

استانداردهای اتاق سرور

استانداردهای الکتریکی در اتاق سرور و دیتا سنتر

 

 
 

شروع با پیشران

شرکت پیشران صنعت ویرا با اساس نامه اتوماسیون صنعتی و کنترل ابزار دقیق و ساخت تابلوهای برق فشار قوی و ضعیف  از سال 92 تاسیس گشت و ازهمان ابتدا در حوزه کاربرد ابزار دقیق در bms و سپس تولید و ساخت آنها قدم نهاد و در ادامه  مسیر توانست با اتکا به تجربیات چندین ساله و استخدام نیروهای متخصص  برق عملا جزو شرکتهایی باشد که محصولات قابل اتکایی با عناوین  مانیتورینگ شرایط محیطی اتاق سرور -کنترلرهای دمای دیتا سنتر -دیتالاگرهای سردخانه و انبار -هشدار دهنده های دمای یخچال و فریزر و شمارشگرهای نمایشگاهی و فروشگاهی و تابلوهای برق متنوع با کاربردهای مختلف روانه بازار نماید در حال حاضر سیستمهای کنترل دما و رطوبت اتاق سرور این شرکت تنها سیستم مبتنی بر سخت افزار صنعتی plc-hmi  در ایران است.

 تماس با پیشران    رزومه وپروژها

مشتریان پیشران

شرکتها - موسسات - ادارات دولتی و مشتریان خصوصی پیشران صنعت ویرا موسسات مشتریان پیشران صنعت شرکت های مشتری پیشران صنعت ویرا ادارات مشتری پیشران صنعت ویرا مشتریان ما