رطوبت سنج اتاق سرور

رطوبت سنج اتاق سرور یا اندازه گیری رطوبت مرکز داده 

 

رطوبت در اتاق های سرور همواره محل بحث بوده اگر رطوبت اتاق سرور پایین باشد ایجاد بارهای الکترواستاتیک در بدن افراد و اشخاصی که در اتاق سرور و یا مرکز داده تردد میکنند  سبب بروز مشکلاتی از جمله آسیب به سخت افزارهای با امپدانس بالا خواهد شد.

پرسنلی که در اتاق سرور تردد میکنند به دلیل وجود حرکت الکتریسیته ساکنی در بدن خود ایجاد میکنند که در صورت تخلیه در هر قطعه ای میتواند آسیب جدی به آن وارد کند اما داشتن رطوبت بالای 30 درصد جلوی این تجمع بارهای الکترواستاتیک را گرفته و از اسیبهای اینچنینی جلوگیری میکند.

افزایش رطوبت بالاتر از 60 درصد نیز باعث بروز مشکلاتی از قبیل تشکیل نقطه شبنم شده و این قطرات میتواند در صورت چکیده شدن روی تجهیزاتی مانند سرور هاو سویچها و روترها و یا یوپی اس ها مشکلاتی از قبیل سوختن آنها را بدنبال داشته باشد بنابر این سنجش رطوبت اتاق سرور و نگهداری رطوبت مرکز داده همواره باید برای مدیران مراکز داده مهم باشد .

در برخی از مراکز خشک مانند نقاط کویری برای رستاندن رطوبت اتاق به حداقل مقدار قابل قبول از رطوبت سازهای صنعتی استفاده میکنند این سیستم ها که با نام فوگر شناخته میشوند در گلخانه ها و سردخانه های نگهداری میوه و مواد غذایی استفاده میشود مکانیزم این رطوبت سازها بر مبنای تزریق رطوبت با فشار باد بصورت ذرات معلق در هوا است که سبب افرایش رطوبت اتاق به اندازه مورد نیاز میشود  برای آنکه میزان رطوبت از مقدار مجاز اتاق فراتر نرود از سیستم کنترلی دما و رطوبت اتاق سرور استفاده میشود تا در زمان تامین رطوبت موردنیاز بطور خودکار خروجی رطوبت ساز را قطع کرده و فرمان خاموش به آن بدهد.

در عین حال در صورت افزایش بیش از حد رطوبت از مقدار مجاز اتاق سرور دستگاه  مانیتورینگ شرایط محیطی اتاق سرور یا سیستم هوشمند اتاق سرور سبب بروز آلارم برای مسئولین و مدیران اتاق سرور به صورت های مختلف اس ام اس – ایمیل – آژیر محلی –فلاشر در نگهبانی خواهد شد .

اما راه حل کاهش رطوبت مثلا در نقاط شمالی و جنوبی کنار دریاچیست ؟

در محل هایی مانند شهرهای حاشیه دریا و یا رودخانه اندازه رطوبت هوا همواره بیشتر از مقدار استاندارد است که با استفاده از سیستم های خنک کننده اسپیلیت بخشی از رطوبت آنها به آب تبدیل میشود و بخشی دیگر در هوا باقی می ماند اما اگر مقدار باقی مانده بسیار بیشتر از مقدار مجاز است باید از مکانیزمهای درایر صنعتی استفاده کرد البته در برخی کولرهای اسپیلیت نیز قابلیت خشک کن هوا نیز وجود دارد که میتوان از آن استفاده کرد .

اما نهایتا بکار گیری یک سیستم کنترل رطوبت و دما در مرکز داده الزامی است که میتواند از مدلهای مختلفی مانند سیستمهای اقتصادی و سیستم های پیشرفته استفاده کرد .

بنابر این محدوده مجاز رطوبت در اتاق های سرور بین 30 الی 60 درصد است که نمایشگر و رطوبت سنج میتواند مقدار آن را بصورت آنلاین و یا آفلاین نمایش دهد.

پراب رطوبت سنج میتواند در داخل اتاق قرار بگیرد و نمایشگر آن در کنار آن و یا در بیرون اتاق که در صورت مراجعه بلافاصله مقدار آن دیده شود اما فاصله پراب از سنسور نباید بیشتر از 1.5 متر باشد که مقدار رطوبت با خطا مواجه نشود اما در مدلهای دستگاههای کنترل شرایط محیطی رطوبت اتاق سرور پیشران صنعت ویرا میتوان فاصله نمایشگر تا پراب را تا اندازه دلخواه طولانی نمود.

شروع با پیشران

شرکت پیشران صنعت ویرا با اساس نامه اتوماسیون صنعتی و کنترل ابزار دقیق و ساخت تابلوهای برق فشار قوی و ضعیف  از سال 92 تاسیس گشت و ازهمان ابتدا در حوزه کاربرد ابزار دقیق در bms و سپس تولید و ساخت آنها قدم نهاد و در ادامه  مسیر توانست با اتکا به تجربیات چندین ساله و استخدام نیروهای متخصص  برق عملا جزو شرکتهایی باشد که محصولات قابل اتکایی با عناوین  مانیتورینگ شرایط محیطی اتاق سرور -کنترلرهای دمای دیتا سنتر -دیتالاگرهای سردخانه و انبار -هشدار دهنده های دمای یخچال و فریزر و شمارشگرهای نمایشگاهی و فروشگاهی و تابلوهای برق متنوع با کاربردهای مختلف روانه بازار نماید در حال حاضر سیستمهای کنترل دما و رطوبت اتاق سرور این شرکت تنها سیستم مبتنی بر سخت افزار صنعتی plc-hmi  در ایران است.

 تماس با پیشران    رزومه وپروژها

مشتریان پیشران

شرکتها - موسسات - ادارات دولتی و مشتریان خصوصی پیشران صنعت ویرا موسسات مشتریان پیشران صنعت شرکت های مشتری پیشران صنعت ویرا ادارات مشتری پیشران صنعت ویرا مشتریان ما